Վարչապետը վստահ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացը գնում է ճիշտ ուղղությամբ
Պրահայում ընթացող GLOBSEC 2025 միջազգային համաժողովի շրջանակում «Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում» խորագրով քննարկման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացը գնում է ճիշտ ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Le Grand Continent-ի եվրոպական թղթակից Մարիա Տադեոն, հիշեցնելով խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ մարտին ձեռք բերված համաձայնությունը, հարց ուղղեց վարչապետին՝ արդյո՞ք վերջինս վստահ է, որ գործընթացը գնում է իրագործման և խաղաղության հասնելու ուղիով։
«Գիտեք, հենց այն փաստը, որ մենք համաձայնեցրել ենք կոնկրետ նախագիծ, նշանակում է, որ դա արդեն ձեռքբերում է։ Այժմ անհրաժեշտ է, որ այդ նախագիծը կյանքի կոչվի։ Ընդհանուր առմամբ, ես վստահ եմ, որ կհասնենք դրան, քանի որ կարողացել ենք շատ բան իրականացնել»,- պատասխանեց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում արդեն արձանագրվել են շոշափելի արդյունքներ, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման կոնկրետ առաջընթաց։
«Ադրբեջանի հետ կարողացանք սկսել մեր սահմանի սահմանազատման գործընթացը։ Այս պահին շուրջ 12 կիլոմետր սահման արդեն սահմանազատված է։ Շատերը լարվածությամբ և հոռետեսությամբ էին մոտենում այս գործընթացին, բայց այսօր ունենք շատ կոնկրետ օրինակ։ Դա սահման է՝ անվտանգության երաշխիքներով, և դա իրականություն է», – ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև ներկայացրեց իր որդեգրած կարգախոսը․ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմ չի լինի։ Կլինի խաղաղություն»։

Мирный процесс между Арменией и Азербайджаном идет в правильном направлении: Пашинян
Мирный процесс между Арменией и Азербайджаном идет в правильном направлении. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе дискуссии на тему «Армения в меняющемся мире» в рамках проходящего в Праге международного форума GLOBSEC 2025 сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Европейский корреспондент Le Grand Continent Мария Тадео, напомнив о достигнутом в марте соглашении по проекту мирного договора, спросила премьер-министра, уверен ли он, что процесс находится на пути к реализации и достижению мира.
«Сам факт того, что мы согласовали конкретный проект, означает, что это уже достижение. Теперь необходимо, чтобы этот проект был реализован. В целом, я уверен, что мы этого достигнем, так как нам удалось многое реализовать», — ответил Пашинян.
Он подчеркнул, что за последний год уже зафиксированы ощутимые результаты, в том числе конкретный прогресс в делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.
«Мы смогли начать процесс делимитации нашей границы с Азербайджаном. На данный момент делимитировано уже около 12 километров границы. Многие подходили к этому процессу с напряжением и пессимизмом, но сегодня у нас есть очень конкретный пример. Это граница с гарантиями безопасности, и это уже свершившийся факт», — сказал Пашинян.
Премьер-министр также представил принятый им лозунг: «Войны между Арменией и Азербайджаном не будет. Будет мир».