Վարչապետը վստահ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացը գնում է ճիշտ ուղղությամբ
Պրահայում ընթացող GLOBSEC 2025 միջազգային համաժողովի շրջանակում «Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում» խորագրով քննարկման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացը գնում է ճիշտ ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Le Grand Continent-ի եվրոպական թղթակից Մարիա Տադեոն, հիշեցնելով խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ մարտին ձեռք բերված համաձայնությունը, հարց ուղղեց վարչապետին՝ արդյո՞ք վերջինս վստահ է, որ գործընթացը գնում է իրագործման և խաղաղության հասնելու ուղիով։
«Գիտեք, հենց այն փաստը, որ մենք համաձայնեցրել ենք կոնկրետ նախագիծ, նշանակում է, որ դա արդեն ձեռքբերում է։ Այժմ անհրաժեշտ է, որ այդ նախագիծը կյանքի կոչվի։ Ընդհանուր առմամբ, ես վստահ եմ, որ կհասնենք դրան, քանի որ կարողացել ենք շատ բան իրականացնել»,- պատասխանեց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում արդեն արձանագրվել են շոշափելի արդյունքներ, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման կոնկրետ առաջընթաց։
«Ադրբեջանի հետ կարողացանք սկսել մեր սահմանի սահմանազատման գործընթացը։ Այս պահին շուրջ 12 կիլոմետր սահման արդեն սահմանազատված է։ Շատերը լարվածությամբ և հոռետեսությամբ էին մոտենում այս գործընթացին, բայց այսօր ունենք շատ կոնկրետ օրինակ։ Դա սահման է՝ անվտանգության երաշխիքներով, և դա իրականություն է», – ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև ներկայացրեց իր որդեգրած կարգախոսը․ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմ չի լինի։ Կլինի խաղաղություն»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said Friday that the peace process with Azerbaijan is on the right track and expressed certainty of a successful outcome.
During the Armenia in a Shifting World panel discussion at GLOBSEC 2025 in Prague, Pashinyan was asked whether the peace process is headed in the right course since the finalization of the draft peace treaty, which hasn’t been signed yet.
“You know, the fact that we have finalized a concrete draft already means this is an achievement. Now we need to implement the draft. Overall, I am sure that we will achieve this because we’ve been able to do a lot,” Pashinyan said.
He said there’ve been tangible results, including the progress in delimitation, over the course of the past year.
“We were able to start the process of delimitation of our border with Azerbaijan. At this moment, approximately 12 kilometers of the border is delimitated. Many were approaching this process with tensions and pessimism, but today we have a very concrete example. It is a border with security guarantees, and that’s the reality,” Pashinyan said.
Pashinyan repeated what he described as a motto he adopted, “There will be no war between Armenia and Azerbaijan, there will be peace.”