Հայաստանը Եվրամիության հետ հարաբերություններն ամրապնդելու հավակնություններ ունի. Արմեն Գրիգորյան
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը դրական է գնահատում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի՝ Երևան կատարած այցը, շեշտելով, որ այն միայն դրական ազդեցություն է ունեցել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ընդլայնման վրա։
«Բնականաբար, դրական եմ գնահատում այդ այցը։ Գիտեք, որ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները երբեք այսքան ամուր չեն եղել, մենք այդ հարաբերություններն ամրապնդելու հավակնություններ ունենք, ցանկանում ենք ներառել նոր ոլորտներ և աշխատել մեր հարաբերությունների զարգացման վրա»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան ճեպազրույցի ընթացքում նշել է ԱԽ քարտուղարը:
Արմեն Գրիգորյանի դիտարկմամբ՝ ակնհայտ է, որ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի՝ Հայաստան կատարած այցը Երևանի ու Բրյուսելի միջև հարաբերությունների խորացման ու ընդլայնման առումով դրական ազդեցություն է ունեցել։
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն պաշտոնական այցով Հայաստանում է գտնվել հունիսի 11-12-ը։ Այդ ընթացքում նա հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի հետ։

У Армении есть амбиции по укреплению отношений с ЕС: Армен Григорян
Секретарь Совета безопасности Армении положительно оценивает визит генерального секретаря Совета Европы Алена Берсе в Ереван и подчеркивает, что он оказал только положительное влияние на расширение отношений Армения-ЕС.
«Естественно, я оцениваю этот визит положительно. Вы знаете, что отношения Армения-Евросоюз никогда не были настолько крепкими, у нас есть амбиции по укреплению этих отношений, мы хотим включить новые сферы и работать над развитием наших отношений», — в ответ на вопрос корр. Арменпресс отметил секретарь Совета безопасности Армении.
По словам Армена Григоряна, очевидно, что визит генерального секретаря Совета Европы в Армению оказал положительное влияние на углубление и расширение отношений между Ереваном и Брюсселем.
Генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе посетил Армению с официальным визитом 11-12 июня. В ходе визита он провел встречи с президентом Армении Ваагном Хачатуряном, премьер-министром Николом Пашиняном, спикером Национального Собрания Аленом Симоняном и министром юстиции Србуи Галян.