Ադրբեջանական «ժողովրդավարության ասպետը» սպառնում է Հայաստանին. «Գեղարդ» հիմնադրամ
Վիեննայում օրերս տեղի ունեցած ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի կազմակերպած «Մարդկային հարթության 2025 թ․ երրորդ կոնֆերանս»-ի ընթացքում «Ադրբեջանի ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտուտի» նախագահ Ահմադ Շահիդովը Հայաստանի հասցեին հնչեցրել է բացահայտ սպառնալիք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամն՝ ընդգծելով, որ վերոնշյալ կոնֆերանսի նպատակն է խթանել հանդուրժողականությունն ու պայքարը խտրականության դեմ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում:
Մասնավորապես, իր ելույթում Շահիդովը հայտարարել է. «Հաջորդ պատերազմի ժամանակ Հայաստանը կարող է իր սուվերենիտետն ամբողջությամբ կորցնել, իսկ ադրբեջանական բանակը կարող է թուրքական թեյ խմել Երևանում, աղոթել ու նամազ անել Երևանի Կապույտ մզկիթում»։
«Շահիդովի սպառնալիքները հստակ վկայում են Ադրբեջանի իրական քաղաքականության և մտադրությունների մասին»,- հայտնում են «Գեղարդ» հիմնադրամից՝ կոչ անելով ադրբեջանցի պաշտոնյային՝ թեյախմության ու նամազի իր ցանկություններն իրականացնել բացառապես Ադրբեջանի տարածքում։
Թեմայի վերաբերյալ Հիմնադրամը հոդված է հրապարակել, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
««Հաջորդ պատերազմի ժամանակ Հայաստանը կարող է իր սուվերենիտետն ամբողջությամբ կորցնել, իսկ ադրբեջանական բանակը կարող է թուրքական թեյ խմել Երևանում, աղոթել ու նամազ անել Երևանի Կապույտ մզկիթում»,- Հայաստանի հասցեին ակնհայտ սպառնալիք է հնչեցրել «Ադրբեջանի Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտուտի» նախագահ Ահմադ Շահիդովը հունիսի 2-3-ը Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և Մարդու իրավունքների գրասենյակի կողմից կազմակերպված «Մարդկային հարթության 2025 թ․ երրորդ կոնֆերանս»-ի ընթացքում։
«Ներառականությունը՝ որպես հանդուրժողականության և խտրականության դեմ պայքարի խթանման միջոց» խորագրով կոնֆերանսի ընթացքում տեղի են ունեցել նիստեր ԵԱՀԿ տարածաշրջանում համապարփակ և ներառական եղանակով անհանդուրժողականության և խտրականության դեմ պայքարի, միջդավանական, միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության և համագործակցության միջոցով ներառականության խթանման, հանդուրժողականությունը, խտրականության դեմ պայքարը և հավասարությունը խթանելու համար ավելի ներառական մոտեցումներ պարունակող քաղաքականության մշակման վերաբերյալ։
Միջոցառմանը մասնակցած հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում բարձրաձայնել են հայ փախստականների իրավունքների, Ադրբեջանի գործած պատերազմական հանցանքների, հայկական հոգևոր-մշակութային, կրոնական ժառանգության ոչնչացմանն ու յուրացմանը վերաբերող հարցեր, որոնք կարիք ունեն միջազգային արձանագրմանն ու հասցեագրմանը։
Թեև Ադրբեջանի՝ ԵԱՀԿ-ում պաշտոնական ներկայացուցիչն ավանդույթի ուժով պարբերաբար փորձում էր ընդհատել և խոչընդոտել հայ բանախոսների ելույթները, այնուհանդերձ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի կողմից ցուցաբերվող բարձր ընկալումային մոտեցումների շնորհիվ ադրբեջանական կողմին չի հաջողվել խոչընդոտել հայկական պատվիրակության կողմից վերոնշյալ խնդիրների միջազգային բարձրաձայնումը։
Ի «պատասխան» ադրբեջանական կողմի իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրումներին՝ «Ադրբեջանի Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտուտի» նախագահ Ահմադ Շահիդովը Հայաստանի հասցեին ակնհայտ սպառնալիքներ է հնչեցրել։ Սկզբնապես խոսելով «թուրքական դիվանագիտության» ժանրի կանոններին հարիր կեղծ քաղաքավարությամբ՝ Շահիդովը նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտված է, և որ իրենք ցանկանում են Հայաստանի հետ ապրել խաղաղության մեջ՝ որպես հարևաններ։ Այնուհետև՝ կրկնելով սեփական երկրի նախագահին և իշխանություններին՝ ադրբեջանցի պատվիրակը Հայաստանին անտեղի և անընդհատ մեղադրել է ռևանշիզմի մեջ։ Չնայած Հայաստանը մշտապես խոսում է բացառապես խաղաղության հասնելու մասին, այնուամենայնիվ Շահիդովը շարունակել է բացահայտ ցույց տալ ադրբեջանական կողմի իրական, ագրեսիվ կեցվածքը։
Այն, որ անհավասարակշիռ, ագրեսիվ կեցվածք ունեցող Ահմադ Շահիդովն «Ադրբեջանի Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտուտի» նախագահն է, վկայում է այն մասին, որ «ժողովրդավարությունն» Ադրբեջանում ունի այն տեսքն ու ընկալումը, ինչպիսին՝ «ադրբեջանական հարևանության» գաղափարը։ Վերջինս արտահայտվում է Հայաստանի մայրաքաղաքում ադրբեջանական բանակի «թեյ» խմելու մարմաջ-սպառնալիքով։
Կոչ ենք անում Ահմադ Շահիդովին թեյախմության և նամազի իրականացման իրենց ցանկությունը բավարարել բացառապես Ադրբեջանի տարածքում»:

Азербайджанский «вояка за демократию» угрожает Армении - Фонд «Гегард»
В ходе третьей конференции «Человеческое измерение 2025», проведенной на днях Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ в Вене, президент «Института демократии и прав человека Азербайджана» Ахмед Шахидов выступил с открытой угрозой в адрес Армении. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Научно-аналитический фонд «Гегард», подчеркнув, что целью вышеупомянутой конференции являлось содействие толерантности и борьбе с дискриминацией в регионе ОБСЕ.
В частности, в своем выступлении Шахидов заявил: «Во время следующей войны Армения может полностью потерять свой суверенитет, а азербайджанская армия сможет пить турецкий чай в Ереване, молиться и совершать намаз в Голубой мечети Еревана».
«Угрозы Шахидова ясно указывают на реальную политику и намерения Азербайджана», — заявил Фонд Гегард, призвав азербайджанского чиновника пить чай и совершать намаз исключительно на территории Азербайджана.
Фонд опубликовал статью на эту тему, которая приводится ниже в полном объеме:
««Во время следующей войны Армения может полностью потерять свой суверенитет, а азербайджанская армия сможет пить турецкий чай в Ереване, молиться и совершать намаз в Голубой мечети Еревана», — Ахмед Шахидов, президент Института демократии и прав человека Азербайджана высказал очевидную угрозу Армении в ходе Третьей конференции по человеческому измерению 2025 года, организованной Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ в Вене 2-3 июня.
На конференции под названием «Инклюзивность как средство поощрения толерантности и борьбы с дискриминацией» состоялись сессии, посвященные борьбе с нетерпимостью и дискриминацией на всеобъемлющей и инклюзивной основе в регионе ОБСЕ, содействию инклюзивности посредством межконфессионального, межрелигиозного и межкультурного диалога и сотрудничества, а также разработке политики, включающей более инклюзивные подходы к поощрению толерантности, борьбы с дискриминацией и равенства.
Представители армянских НПО, участвовавшие в мероприятии, в своих выступлениях поднимали вопросы, связанные с правами армянских беженцев, военными преступлениями, совершенными Азербайджаном, уничтожением и присвоением армянского духовного, культурного и религиозного наследия, которые нуждаются в международной фиксации и обсуждении.
Хотя официальный представитель Азербайджана в ОБСЕ по традиции периодически пытался прерывать и препятствовать выступлениям армянских ораторов, тем не менее, благодаря высокочувствительным подходам, продемонстрированным Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, азербайджанской стороне не удалось помешать постановке армянской делегацией вышеуказанных вопросов на международном уровне.
В «ответ» на заявления о нарушениях азербайджанской стороны президент «Института демократии и прав человека Азербайджана» Ахмед Шахидов выступил с явными угрозами в адрес Армении. Вначале, говоря с фальшивой вежливостью, соответствующей правилам жанра «турецкой дипломатии», Шахидов отметил, что карабахский конфликт исчерпан и что они хотят жить с Арменией в мире как соседи. Затем, вторя президенту и властям собственной страны, азербайджанский делегат необоснованно и неоднократно обвинил Армению в реваншизме. Хотя Армения постоянно говорит исключительно о достижении мира, Шахидов продолжал открыто демонстрировать реальную, агрессивную позицию азербайджанской стороны.
Тот факт, что Ахмед Шахидов, демонстрирующий неуравновешенноу, агрессивноу поведение, является президентом «Института демократии и прав человека Азербайджана», свидетельствует о том, что в Азербайджане «демократия» имеет тот же облик и восприятие, что и идея «азербайджанского соседства», которая выражается в угрозе «чаепитием азербайджанской армии в столице Армении».
Мы призываем Ахмеда Шахидова удовлетворить свое желание пить чай и совершать намаз исключительно на территории Азербайджана».