Ադրբեջանական «ժողովրդավարության ասպետը» սպառնում է Հայաստանին. «Գեղարդ» հիմնադրամ
Վիեննայում օրերս տեղի ունեցած ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի կազմակերպած «Մարդկային հարթության 2025 թ․ երրորդ կոնֆերանս»-ի ընթացքում «Ադրբեջանի ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտուտի» նախագահ Ահմադ Շահիդովը Հայաստանի հասցեին հնչեցրել է բացահայտ սպառնալիք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամն՝ ընդգծելով, որ վերոնշյալ կոնֆերանսի նպատակն է խթանել հանդուրժողականությունն ու պայքարը խտրականության դեմ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում:
Մասնավորապես, իր ելույթում Շահիդովը հայտարարել է. «Հաջորդ պատերազմի ժամանակ Հայաստանը կարող է իր սուվերենիտետն ամբողջությամբ կորցնել, իսկ ադրբեջանական բանակը կարող է թուրքական թեյ խմել Երևանում, աղոթել ու նամազ անել Երևանի Կապույտ մզկիթում»։
«Շահիդովի սպառնալիքները հստակ վկայում են Ադրբեջանի իրական քաղաքականության և մտադրությունների մասին»,- հայտնում են «Գեղարդ» հիմնադրամից՝ կոչ անելով ադրբեջանցի պաշտոնյային՝ թեյախմության ու նամազի իր ցանկություններն իրականացնել բացառապես Ադրբեջանի տարածքում։
Թեմայի վերաբերյալ Հիմնադրամը հոդված է հրապարակել, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
««Հաջորդ պատերազմի ժամանակ Հայաստանը կարող է իր սուվերենիտետն ամբողջությամբ կորցնել, իսկ ադրբեջանական բանակը կարող է թուրքական թեյ խմել Երևանում, աղոթել ու նամազ անել Երևանի Կապույտ մզկիթում»,- Հայաստանի հասցեին ակնհայտ սպառնալիք է հնչեցրել «Ադրբեջանի Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտուտի» նախագահ Ահմադ Շահիդովը հունիսի 2-3-ը Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և Մարդու իրավունքների գրասենյակի կողմից կազմակերպված «Մարդկային հարթության 2025 թ․ երրորդ կոնֆերանս»-ի ընթացքում։
«Ներառականությունը՝ որպես հանդուրժողականության և խտրականության դեմ պայքարի խթանման միջոց» խորագրով կոնֆերանսի ընթացքում տեղի են ունեցել նիստեր ԵԱՀԿ տարածաշրջանում համապարփակ և ներառական եղանակով անհանդուրժողականության և խտրականության դեմ պայքարի, միջդավանական, միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության և համագործակցության միջոցով ներառականության խթանման, հանդուրժողականությունը, խտրականության դեմ պայքարը և հավասարությունը խթանելու համար ավելի ներառական մոտեցումներ պարունակող քաղաքականության մշակման վերաբերյալ։
Միջոցառմանը մասնակցած հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում բարձրաձայնել են հայ փախստականների իրավունքների, Ադրբեջանի գործած պատերազմական հանցանքների, հայկական հոգևոր-մշակութային, կրոնական ժառանգության ոչնչացմանն ու յուրացմանը վերաբերող հարցեր, որոնք կարիք ունեն միջազգային արձանագրմանն ու հասցեագրմանը։
Թեև Ադրբեջանի՝ ԵԱՀԿ-ում պաշտոնական ներկայացուցիչն ավանդույթի ուժով պարբերաբար փորձում էր ընդհատել և խոչընդոտել հայ բանախոսների ելույթները, այնուհանդերձ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի կողմից ցուցաբերվող բարձր ընկալումային մոտեցումների շնորհիվ ադրբեջանական կողմին չի հաջողվել խոչընդոտել հայկական պատվիրակության կողմից վերոնշյալ խնդիրների միջազգային բարձրաձայնումը։
Ի «պատասխան» ադրբեջանական կողմի իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրումներին՝ «Ադրբեջանի Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտուտի» նախագահ Ահմադ Շահիդովը Հայաստանի հասցեին ակնհայտ սպառնալիքներ է հնչեցրել։ Սկզբնապես խոսելով «թուրքական դիվանագիտության» ժանրի կանոններին հարիր կեղծ քաղաքավարությամբ՝ Շահիդովը նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտված է, և որ իրենք ցանկանում են Հայաստանի հետ ապրել խաղաղության մեջ՝ որպես հարևաններ։ Այնուհետև՝ կրկնելով սեփական երկրի նախագահին և իշխանություններին՝ ադրբեջանցի պատվիրակը Հայաստանին անտեղի և անընդհատ մեղադրել է ռևանշիզմի մեջ։ Չնայած Հայաստանը մշտապես խոսում է բացառապես խաղաղության հասնելու մասին, այնուամենայնիվ Շահիդովը շարունակել է բացահայտ ցույց տալ ադրբեջանական կողմի իրական, ագրեսիվ կեցվածքը։
Այն, որ անհավասարակշիռ, ագրեսիվ կեցվածք ունեցող Ահմադ Շահիդովն «Ադրբեջանի Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտուտի» նախագահն է, վկայում է այն մասին, որ «ժողովրդավարությունն» Ադրբեջանում ունի այն տեսքն ու ընկալումը, ինչպիսին՝ «ադրբեջանական հարևանության» գաղափարը։ Վերջինս արտահայտվում է Հայաստանի մայրաքաղաքում ադրբեջանական բանակի «թեյ» խմելու մարմաջ-սպառնալիքով։
Կոչ ենք անում Ահմադ Շահիդովին թեյախմության և նամազի իրականացման իրենց ցանկությունը բավարարել բացառապես Ադրբեջանի տարածքում»:

At OSCE event on tolerance, Azerbaijani delegate threatens Armenia with conquest
An Azerbaijani delegate at an OSCE-organized event in Vienna has threatened Armenia with new invasion amid the ongoing normalization process, a leading Armenian think tank has warned.
Ahmad Shahidov, head of an Azeri organization known as Azerbaijan Institute for Democracy and Human Rights was quoted by Geghard Scientific-Analytical Foundation as saying at the Human Dimension Meeting III organized by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) “During the next war, Armenia may completely lose its sovereignty, and the Azerbaijani army may drink Turkish tea in Yerevan, pray and perform namaz in Yerevan's Blue Mosque.”
The fact that the “erratic and aggressive” Ahmad Shahidov serves as the head of the "Institute for Democracy and Human Rights of Azerbaijan,” demonstrates the true nature and perception of “democracy” as well as the concept of “Azerbaijani neighborhood” in Azerbaijan, the think tank said in a statement.
Below is the full statement by Geghard Scientific-Analytical Foundation.
“During the next war, Armenia may completely lose its sovereignty, and the Azerbaijani army may drink Turkish tea in Yerevan, pray and perform namaz in Yerevan's Blue Mosque,” – this is an explicit threat directed at Armenia by Ahmad Shahidov, head of the Institute for Democracy and Human Rights of Azerbaijan, during the Human Dimension Meeting III organized by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) in Vienna on June 2–3, 2025.
During the conference titled “Inclusion as a way to promote tolerance and non-discrimination,” sessions were held on combating intolerance and discrimination in a comprehensive and inclusive manner in the OSCE region; promoting inclusion through interfaith, interreligious, and intercultural dialogue and cooperation; and developing policies that contain more inclusive approaches to promote tolerance, combat discrimination, and foster equality.
Representatives of Armenian civil society organizations participating in the event raised issues concerning the rights of Armenian refugees, war crimes committed by Azerbaijan, and the destruction and appropriation of Armenian spiritual, cultural, and religious heritage—issues that require international recognition and response.
Although Azerbaijan’s official representative to the OSCE repeatedly attempted to interrupt the Armenian speakers, these efforts failed: thanks to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights' highly receptive and principled approach, the Azerbaijani side was unable to prevent the Armenian delegation from bringing the above-mentioned issues to the attention of the international community.
In “response” to the records of Azerbaijan’s violations, Ahmad Shahidov, head of the “Institute for Democracy and Human Rights of Azerbaijan,” issued explicit threats against Armenia. Initially speaking with a veneer of false courtesy typical of “Turkish-style diplomacy,” Shahidov claimed that the Nagorno-Karabakh conflict was over and that Azerbaijan wished to live in peace with Armenia as neighbors. However, echoing the rhetoric of his country’s president and authorities, the Azerbaijani delegate proceeded to baselessly and repeatedly accuse Armenia of revanchism. Despite Armenia’s consistent commitment to achieving peace, Shahidov continued to reveal the Azerbaijani side’s true, aggressive posture.
The fact that the erratic and aggressive Ahmad Shahidov serves as the head of the "Institute for Democracy and Human Rights of Azerbaijan" demonstrates the true nature and perception of “democracy” as well as the concept of “Azerbaijani neighborhood” in Azerbaijan. The latter is expressed through threats of the Azerbaijani army to “drink tea” in Armenia’s capital.
We call on Ahmad Shahidov to fulfill his desire for tea drinking and prayer exclusively within the borders of Azerbaijan.”