Իրանի հետ համաձայնագրի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկները հակասում են Թեհրանի շահերին. Խամենեի
Պայմանները, որոնք Միացյալ Նահանգներն առաջ է քաշել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ Իրանի հետ բանակցությունների ընթացքում, հակասում են իսլամական հանրապետության հիմնական սկզբունքներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեին:
«Գլխավոր սկզբունքը, որը պաշտպանում է մեր շահերը, «մենք կարող ենք» սկզբունքն է: Նույնիսկ Օմանի միջնորդությամբ միջուկային բանակցությունների վերջին դեպքում ԱՄՆ բոլոր առաջարկները 100%-ով հակասում են այդ սկզբունքին», - ընդգծել է նա Այաթոլլա Ռուհոլլա Խոմեյնիի մահվան 36-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ելույթում:
Ինչպես հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդը, ուրանի հարստացումից հրաժարումն Իրանի ատոմային արդյունաբերությունը կդարձնի անօգուտ և երկիրը կախվածության մեջ կդնի այլ երկրներից:
«Միջուկային արդյունաբերությունն անօգուտ է առանց ուրանի հարստացման հնարավորության, քանի որ այդ դեպքում մենք ստիպված կլինենք ձեռքներս մեկնած կանգնել ատոմակայանների կառուցման համար», - ասել է նա:
Իրանն ու ԱՄՆ-ն Օմանի միջնորդությամբ ապրիլի 12-ից ի վեր բանակցությունների հինգ փուլ են անցկացրել՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության հասնելու համար: Մայիսի 23-ին Հռոմում կայացել է բանակցությունների վերջին փուլը, որից հետո կողմերը «պայմանավորվել են մոտ ապագայում կրկին հանդիպել»։

Предложения США по соглашению с Ираном противоречат интересам Тегерана — Хаменеи
Условия, выдвинутые США в ходе переговоров с Ираном по урегулированию кризиса вокруг иранской ядерной программы, противоречат базовым принципам Исламской Республики. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи.
«Главный принцип, который защищает наши интересы, — это принцип «мы можем». Даже в недавнем случае ядерных переговоров при посредничестве Омана все предложения США на 100% противоречат этому принципу», — подчеркнул он в своей речи по случаю 36-й годовщины смерти аятоллы Рухоллы Хомейни.
Как заявил Верховный лидер Ирана, отказ от обогащения урана сделает ядерную промышленность Ирана бесполезной и поставит страну в зависимость от других стран.
«Атомная промышленность бесполезна без возможности обогащения урана, так как в таком случае нам нужно будет стоять с протянутой рукой для постройки атомных электростанций», - сказал он.
Иран и США с 12 апреля провели пять раундов переговоров при посредничестве Омана, чтобы достичь соглашения по ядерной программе Ирана. Последний раунд переговоров состоялся в Риме 23 мая, после чего стороны «договорились встретиться снова в ближайшем будущем».