Գլխավոր դատախազն ընդունել է Միջազգային քրեական դատարանի գլխավոր քարտուղարին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընդունել է «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի շրջանակներում Հայաստան ժամանած՝ Միջազգային քրեական դատարանի ռեգիստրար (գլխավոր քարտուղար) Օսվալդո Զավալա Գիլերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Նիդեռլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Միջազգային քրեական դատարանի ռեգիստրարին Գլխավոր դատախազությունում և անդրադարձել Հռոմի կանոնադրության (ստատուտ) վավերացումից հետո դատախազների կարողությունների զարգացմանը, այդ թվում՝ միջազգային քրեական իրավունքի և միջազգային արդարադատության ոլորտում գիտելիքների ընդլայնմանը:
Միջազգային քրեական դատարանի ռեգիստրար Օսվալդո Զավալա Գիլերը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին ընդունելության համար և ընդգծել, որ նկատելի են Հայաստանի Հանրապետության ջանքերը, որոնք ուղղված են ստանձնած պարտականությունների կատարմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՄՔԴ-ի կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազության կարիքներին համահունչ աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները:

Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan received a delegation led by Osvaldo Zavala Giler, Registrar of the International Criminal Court (ICC), who arrived in Armenia to participate in the "Yerevan Dialogue" international forum.
The meeting was also attended by Viktor Biyagov, Ambassador of the Republic of Armenia to the Kingdom of the Netherlands.
According to the Prosecutor General's Office, during the meeting Vardapetyan addressed the development of prosecutorial capacities after the ratification of the Rome Statute, including the enhancement of knowledge in the fields of international criminal law and international justice.
Osvaldo Zavala Giler expressed his gratitude to Anna Vardapetyan for the reception and emphasized that the Republic of Armenia's efforts to fulfill its obligations are evident.
The parties also discussed the possibilities of ICC support in line with the needs of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia.