Հայաստան-Իրան հարաբերությունները ձեռք են բերել ռազմավարական բնույթ. Սոբհանի
Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեի այցը  Հայաստան ցույց է տալիս, որ երկու երկրների հարաբերությունները ձեռք են բերել ռազմավարական բնույթ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Դեսպանն Իրանի պաշտպանության նախարարի այցը Հայաստան գնահատեց շատ դրական և արդյունավետ:
«Նա շատ արդյունավետ քննարկումներ ունեցավ իր պաշտոնակցի, վարչապետի, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և ԲՏԱ նախարարի հետ: Եվ այդ այցը ցույց է տալիս, որ մեր հարաբերությունները ձեռք են բերել ռազմավարական բնույթ և բոլոր ոլորտներում զարգացում են ապրում»,–դեսպանը:
Սոբհանին վստահություն հայտնեց, որ երկու երկրների հարաբերություններն ապագայում ևս կզարգանան:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեի գլխավորած պատվիրակությունը երկօրյա այցով Հայաստան էր այցելել մայիսի 20-ին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրավերով: Նասիրզադեն, անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, պաշտպանության նախարարի և Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ հանդիպումներին՝ նշել է, որ դրանց ընթացքում քննարկվել են համագործակցության տարբեր ասպեկտներ, այդ թվում՝ պաշտպանական և տնտեսական ոլորտները, ինչպես նաև փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ։

Армяно-иранские отношения приобрели стратегический характер: посол Ирана в Армении
Визит министра обороны Исламской Республики Иран бригадного генерала Азиза Насирзаде в Армению свидетельствует о том, что отношения между двумя странами приобрели стратегический характер.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами заявил посол Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани.
Посол оценил визит министра обороны Ирана в Армению как весьма позитивный и продуктивный.
«У него были очень продуктивные переговоры со своим коллегой, премьер-министром, секретарем Совета безопасности и министром иностранных дел. И этот визит показывает, что наши отношения приобрели стратегический характер и развиваются по всем направлениям», — сказал посол.
Собхани выразил уверенность, что отношения между двумя странами будут развиваться и в будущем.
Делегация во главе с министром обороны Исламской Республики Иран бригадным генералом Азизом Насирзаде 20 мая по приглашению министра обороны Республики Армения Сурена Папикяна посетила Армению с двухдневным визитом. Насирзаде, коснувшись встреч с премьер-министром Республики Армения, министром обороны и секретарем Совета безопасности, отметил, что в ходе встреч были обсуждены различные аспекты сотрудничества, в том числе в оборонной и экономической сферах, также был подписан меморандум о взаимопонимании с министром обороны Республики Армения.