ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Սննդամթերքի անվտանգության համակարգի զարգացման ռազմավարության ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Սննդամթերքի անվտանգության համակարգի զարգացման ռազմավարության և դրանից բխող 2023-2028 թթ․ գործողությունների  ծրագրի իրականացման ընթացքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի խոսքով՝ Սննդամթերքի անվտանգության համակարգի զարգացման ռազմավարությունը բխում է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ․ ծրագրից:
Զեկուցվել են սննդամթերքի անվտանգության ապահովման, առողջ բնակչության, շուկայի ընդլայնման ու արտահանման աճի, արտադրողականության բարձրացման, ներդրումների ավելացման և սոցիալական կայունության, տնտեսական աճի ապահովման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները: Մասնավորապես, դրանք միտված են եղել օրենսդրության կատարելագործման, գիտականորեն հիմնավորված քաղաքականության մշակման, որակի և անվտանգության կառավարման համակարգերի ներդրման, ինստիտուցիոնալ, այդ թվում՝ լաբորատոր կարողությունների հզորացման, հետագծելիության ապահովմանը:
Անդրադարձ է կատարվել սպանդանոցային գործունեությանը, նշվել է, որ իրականացվել են սպանդանոցային ծառայություն մատուցող տնտեսվարողների համար նախատեսված տարբեր ծրագրեր: Տեղեկատվություն է ներկայացվել 2024-2025 թթ․ ընթացքում  ՍԱՏՄ-ի կողմից իրականացված մշտադիտարկման արդյունքների վերաբերյալ: Իրականացվել են նաև գյուղատնտեսական կենդանիների պատվաստման, կենդանական ծագման մթերքում մնացորդային նյութերի հսկողության ծրագրեր: Մանրամասներ են ներկայացվել առանձնացված դարակաշարերով կաթնամթերքի վաճառքի, կերային հավելումների պետական գրանցման և ռեեստրի վարման հետ գործընթացների վերաբերյալ:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել սննդամթերքի անվտանգության ոլորտում խախտումների հայտնաբերման և արձագանքման մեխանիզմներին, վերջիններիս արդյունավետությանը, սպանդանոցային գործունեության հետ կապված օրենսդրական փոփոխություններին, ինչպես նաև անասնաբուժական ծառայությունների բարելավմանը և կարողությունների զարգացմանը:

В правительстве обсужден ход реализации Стратегии развития системы продовольственной безопасности и Плана действий на 2023–2028 годы
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого был обсужден ход реализации Стратегии развития системы продовольственной безопасности и Плана действий на 2023–2028 годы.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, по словам министра экономики Геворга Папояна, Стратегия развития системы продовольственной безопасности вытекает из Программы правительства Республики Армения на 2021-2026 годы. Было доложено о работе по обеспечению продовольственной безопасности, здоровья населения, расширения рынка и роста экспорта, повышения производительности труда, увеличения инвестиций, а также социальной стабильности и экономического роста. В частности, была проведена работа по совершенствованию законодательства, разработке научно обоснованной политики, внедрению систем управления качеством и безопасностью, укреплению институционального, в том числе лабораторного, потенциала, обеспечению прослеживаемости.
Была затронута деятельность скотобоен и отмечено, что были реализованы различные программы для предприятий, предоставляющих услуги по убою скота. Была представлена ​​информация о результатах мониторинга, проведенного Инспекционным органом продовольственной безопасности в 2024-2025 годах. Также были реализованы программы вакцинации сельскохозяйственных животных и контроля остаточных материалов в продуктах животного происхождения. Были подробно представлены вопросы реализации молочной продукции на отдельных полках, государственной регистрации кормовых добавок и порядка ведения реестра.
Были затронуты механизмы выявления и реагирования на нарушения в сфере продовольственной безопасности, их эффективность, законодательные изменения, касающиеся деятельности скотобоен, а также вопросы совершенствования ветеринарных служб и развития потенциала.