Իրանն ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների նոր փուլի առաջարկություն է ստացել
Թեհրանն առաջարկություն է ստացել միջուկային հարցի շուրջ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների նոր փուլի վերաբերյալ և քննարկում է այն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Քազեմ Ղարիբ Աբադին։
«Մենք առաջարկություն ենք ստացել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև անուղղակի բանակցությունների հաջորդ փուլի մասին և քննարկում ենք այն», - Ղարիբ Աբադիի խոսքը մեջբերում է Իրանի պետական IRIB հեռուստառադիոընկերությունը։
Օրերս Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել էր, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի՝ միջուկային հարցի շուրջ բանակցությունների 5-րդ փուլի ամսաթիվը որոշված է, սակայն դեռ պետք է հաստատվի, և դրա մասին շուտով կհայտարարվի։
Մայիսի 11-ին Օմանում տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև անուղղակի բանակցությունների չորրորդ փուլը, որից հետո Իրանի արտգործնախարարը հայտնել է մի շարք զիջումների գնալու պատրաստակամության և այն մասին, որ կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները։

Иран получил предложение о новом раунде переговоров с США
Тегеран получил предложение о новом раунде переговоров с США по ядерной проблеме и обсуждает его. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гариб-Абади.
«Мы получили предложение о следующем раунде непрямых переговоров Ирана и США и обсуждаем его», - слова Гариб-Абади приводит Государственная телерадиокомпания Ирана IRIB.
Ранее министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи объявил, что дата пятого раунда переговоров между Ираном и США по ядерной проблеме определена, но она еще не подтверждена и будет объявлена ​​в ближайшее время.
11 мая в Омане прошел четвертый раунд непрямых переговоров между США и Ираном, после чего глава МИД Ирана заявил о готовности пойти на ряд уступок и о том, что стороны договорились продолжить переговоры.