ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի ամբողջական համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել
Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ազատ առևտրի ամբողջական համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել:
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցին այս մասին հայտնել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից:
«Ամբողջական համաձայնագրի գործարկման շրջանակում կողմերն արդեն սկսել են կազմակերպել առաջին համատեղ կոմիտեի նիստը, որը նախատեսված է 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակում։ Այդ նիստի ընթացքում կքննարկվեն ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման կոնկրետ հարցերը», -նշել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը։
Ամբողջական համաձայնագիրը փոխարինում է 2019 թվականից գործող ժամանակավոր համաձայնագրին, որը սահմանափակ ապրանքային ծավալ ուներ և ստեղծում է ԵԱՏՄ երկրների արտադրողների համար հատուկ պայմաններ իրանական շուկայում մուտք գործելու համար։
Մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ից Իրան արտահանվող ապրանքների նկատմամբ մաքսային մուտքի միջին դրույքաչափը կնվազի 20%-ից մինչև 4.5%։ Նոր համաձայնագիրն ամրագրում է ԵԱՏՄ-ի և Իրանի փոխադարձ պարտավորությունները՝ ապրանքների 90%-ի համար նախընտրողական մուտքի պայմաններ ապահովելու ուղղությամբ։
Ժամանակավոր համաձայնագրի համեմատ՝ ամբողջական տարբերակում էականորեն բարելավվել է կանոնակարգային հատվածը, որի նպատակն է ապահովել առանց արգելք առևտրային տարածքի ձևավորում։ Մասնագետների գնահատմամբ՝ համաձայնագրի իրականացումը կբերի ԵԱՏՄ-Իրան ապրանքաշրջանառության բազմապատկման, որը միջնաժամկետ հեռանկարում կարող է հասնել 12 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի։

Вступило в силу полноформатное соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном
«В рамках реализации комплексного соглашения стороны уже приступили к организации первого заседания совместного комитета, которое запланировано на вторую половину 2025 года. В ходе заседания будут рассмотрены конкретные вопросы дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества ЕАЭС и Ирана», - отметил министр по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев.
Полноформатное соглашение заменит действовавшее с 2019 года временное соглашение с ограниченным товарным охватом и создаст для производителей стран ЕАЭС уникальные условия доступа на иранский рынок.
Так, средняя ставка ввозной таможенной пошлины в отношении товаров, поставляемых из Союза в Иран, снизится с 20% до 4,5%. Новое соглашение закрепляет взаимные обязательства ЕАЭС и Ирана по преференциальному доступу в отношении 90% от всей товарной номенклатуры.
По сравнению с временным соглашением в полноформатном существенно улучшена регуляторная часть, направленная на создание безбарьерного пространства торговли между сторонами. По оценкам экспертов, его реализация позволит кратно увеличить товарооборот между ЕАЭС и Ираном, который в среднесрочной перспективе может достигнуть 12 млрд долл.