Զելենսկին ավարտել է իր այցը Թուրքիա և ուղևորվել Ալբանիա
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին մայիսի 15-ին Անկարայում հանդիպել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Ստամբուլում նախատեսված են ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցություններ: Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ստամբուլում Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ–ի և Թուրքիայի պատվիրակությունների հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Ստամբուլում մայիսի 15–ի երեկոյան երեկոյան կամ մայիսի 16–ին:
ՌԴ պատվիրակությունը կգլխավորի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։ Պատվիրակության կազմում են ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը, ՌԴ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գլխավոր վարչության պետ Իգոր Կոստյուկովը և ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Ալեքսանդր Ֆոմինը։
Ռուսական կողմի հետ բանակցություններին կմասնակցեն Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը, պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը, արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան և նախագահի խորհրդական Իգոր Ժովկվան։

Президент Украины завершил визит в Турцию и отбыл в Албанию
15 мая в Анкаре состоялась встреча президента Украины Владимира Зеленского с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В Стамбуле запланированы прямые российско-украинские переговоры. Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что встреча делегаций Украины, России, США и Турции может состояться в Стамбуле вечером 15 или 16 мая.
Российскую делегацию возглавит помощник президента Владимир Мединский. В состав делегации входят заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин, начальник главного управления генерального штаба вооруженных сил Игорь Костюков и заместитель министра обороны Александр Фомин.
В переговорах с российской стороной примут участие глава Офиса президента Украины Андрей Ермак, министр обороны Рустем Умеров, министр иностранных дел Андрей Сибига и советник президента Игорь Жовква.