Հայտնի են Ստամբուլում բանակցությունների մասնակցող ռուսական և ուկրաինական պատվիրակությունների կազմերը
Ստամբուլում մայիսի 15-ին մեկնարկելու են ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունները, որոնց մեկնող ռուսական պատվիրակության կազմը հայտնի է դարձել միայն մայիսի 14-ի ուշ երեկոյան։ ՌԴ պատվիրակությունը կգլխավորի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Պատվիրակության կազմում են ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը, ՌԴ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գլխավոր վարչության պետ Իգոր Կոստյուկովը և ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Ալեքսանդր Ֆոմինը։
Բացի այդ, ուկրաինական կողմի հետ բանակցությունների են մեկնում փորձագետներ։
Վլադիմիր Մեդինսկին 2022 թվականի գարնանը Ստամբուլում անցկացվող բանակցությունների ժամանակ ևս գլխավորվում էր ռուսական պատվիրակությունը։
Իր հերթին, «Ստրանա» պարբերականը հայտնել է Ստամբուլ մեկնող ուկրաինական պատվիրակության կազմը։ Ռուսական կողմի հետ բանակցություններին կմասնակցեն Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը, պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը, արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան և նախագահի խորհրդական Իգոր Ժովկվան։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ռուս-ուկրաինական բանակցություններին Ստամբուլ կմեկնեն նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆը և հատուկ բանագնաց Քիթ Քելոգը։

Известны составы российской и украинской делегаций, участвующих в переговорах в Стамбуле
Прямые российско-украинские переговоры начнутся в Стамбуле 15 мая, состав российской делегации был объявлен лишь поздно вечером 14 мая. Российскую делегацию возглавит помощник президента Владимир Мединский. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Кремля.
В составе российской делегации заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин, начальник Главного управления Генерального штаба Вооруженных сил России Игорь Костюков и заместитель министра обороны России Александр Фомин.
На переговоры с украинской стороной выезжают и эксперты.
Владимир Мединский возглавлял российскую делегацию и на переговорах, проходивших в Стамбуле весной 2022 года.
Газета «Страна» сообщила состав украинской делегации, отправляющейся в Стамбул. В переговорах примут участие глава Офиса президента Украины Андрей Ермак, министр обороны Рустем Умеров, министр иностранных дел Андрей Сибига и советник президента Игорь Жовква.
Ранее сообщалось, что для участия в российско-украинских переговорах в Стамбул также прибудут госсекретарь США Марко Рубио, спецпредставитель президента США Стив Уиткофф и спецпредставитель Кит Келлог.