Քննչական կոմիտեի նախագահը մանրամասներ ներկայացրեց Արարատ Միրզոյանի դեմ մահափորձի գործից
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը մանրամասներ ներկայացրեց 2020 թվականին այդ ժամանակ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի դեմ մահափորձի գործից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ԱԺ-ում  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը հետաքրքրվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի գիշերը Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ մահափորձի գործով, հարցրեց, թե ինչո՞ւ գործը 4.5 տարի անց դեռ բացահայտված չէ:
Պողոսյանը հիշեցրեց՝ երբ 2020 թվականի նոյեմբերի 9–ի գիշերը զանգվածային անկարգությունների հետ կապված վարույթը քննվել է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում, ինքը զբաղեցրել է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետի պաշտոնը:
«Հենց սկզբի օրվանից ակտիվ քննչական գործողություններ են կատարվել: Առաջին 1-2 ամսում մի քանի տասնյակ անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Եվ այս պահին արդեն իսկ ունենք մեղադրական դատավճիռներ»,-ասաց Պողոսյանը:
Նա նշեց, որ անցյալ տարի Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ մահափորձ կատարելու վերաբերյալ դրվագով մեկ անձ կալանավորվել է:
«Հավաստիացնում եմ՝ ներկայում ակտիվ քննչական գործողություններ են կատարվում: Դրանով բազմաթիվ համակարգված և մեծածավալ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ են իրականացվել  ԱԱԾ-ի կողմից, առանձին-առանձին հատվածներում անձանց նույնականացնելու, կազմակերպիչներին և դերակատարներին պարզելու ուղղությամբ մեծածավալ գործողություններ են կատարվել: Հավաստիացնում եմ, որ հենց հիմա այդ գործով քննչական ստորաբաժանումը պլանավորում է անհետաձգելի քննչական գործողություններ, և շուտով արդյունքներ կունենանք: Ի պատիվ ԱԱԾ–ի՝ բազմաթիվ չպարզաբանված անձանց արդեն իսկ նույնականացրել ենք»,-ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը:

The Chairman of the Committee of Investigations Artur Poghosyan has commented on the ongoing investigation into the 2020 assassination attempt of then-Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan, the incumbent FM.
Poghosyan, speaking in parliament, was asked by MP Hasmik Hakobyan from Civil Contract faction to explain why the criminal case into the assassination attempt hasn’t been closed for over 4 years.
“Active investigative actions have been carried out since the very beginning,” Poghosyan said.
“In the first couple of months the indictment of several dozens of persons was sent to court, and we already have guilty verdicts at this moment,” he said.
One suspect was jailed last year.
Poghosyan said large-scale investigative measures are ongoing to identify all suspects, organizers and other persons involved. “Soon we will have results,” he added.
Poghosyan said thanks to the national security service many persons of interest who were previously unknown have been identified in the case.
Mirzoyan, while serving as Speaker of Parliament in 2020, was assaulted by a group of rioters and severely beaten during the mass disturbances following the announcement of the Nagorno-Karabakh truce on November 9. He was hospitalized with severe injuries. Authorities are probing the incident as an attempted assassination.