Վիետնամում ՀՀ դեսպանը Հանոյում մասնակցել է կանաչ աճին և կայուն զարգացմանը նվիրված չորրորդ գագաթնաժողովի բացմանը
Վիետնամում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սուրեն Բաղդասարյանը ապրիլի 16-ին մասնակցել է երկրի կառավարության կողմից Հանոյում կազմակերպված «Կանաչ աճի և Կայուն զարգացման Գլոբալ Նպատակների 2030-ի գործընկերություն» (P4G) չորրորդ գագաթնաժողովի բացման նիստին և բարձր մակարդակի վեհաժողովին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Վիետնամում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը։
«Այս նշանակալի միջոցառումը ներկա էին աշխարհի տարբեր երկրների կառավարությունների, բիզնեսի և քաղաքացիական հասարակության առաջնորդներ՝ նպաստելով ընդգրկուն կանաչ աճին և կլիմայական գործողություններին՝ նորարարական պետական-մասնավոր գործընկերությունների միջոցով»,-նշված է ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Հանոյի գագաթնաժողովի ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին (SDGs) և Փարիզի համաձայնագրին համահունչ վերափոխող լուծումներ։
«Գլխավոր թեմատիկ ուղղությունները ներառում էին վերականգնվող էներգետիկա, կայուն գյուղատնտեսություն, ջրային և քաղաքային կայունություն, շրջանաձեւ տնտեսություն և կլիմայական ֆինանսավորում։ Միջոցառմանը ողջույնի ուղերձներով հանդես եկան Վիետնամի Կոմկուսի Կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Տո Լամը, ՎՍՀ վարչապետ Ֆամ Մին Չինը, Եթովպիայի վարչապետ Աբիյ Ահմեդ Ալին, Լաոսի վարչապետ Սոնեքսայ Սիֆանդոնեն, Կամբոջիայի փոխվարչապետ Նեթ Սավոյունը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ամին Մոհամեդը»,-հաղորդել է դեսպանությունը։
P4G-ը՝ Կանաչ աճի և Կայուն զարգացման Գլոբալ Նպատակների 2030-ի գործընկերություն, գլոբալ նախաձեռնություն է, որը միավորում է երկրներին, բիզնեսի ոլորտի և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին՝ խթանելու առաջատար գործընկերություններ, որոնք ապահովում են ընդգրկուն և կայուն զարգացում։

Посол Армении во Вьетнаме принял участие в открытии в Ханое четвертого саммита, посвященного зеленому росту и устойчивому развитию
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения во Вьетнаме Сурен Багдасарян 16 апреля принял участие в заседании-открытии форума высокого уровня четвертого саммита Партнерства ради Глобальных Целей зеленого роста и устойчивого развития до 2030 года (P4G), организованных правительством страны в Ханое.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает посольство РА во Вьетнаме.
«В этом значимом мероприятии приняли участие лидеры правительств, бизнеса и гражданского общества со всего мира, которые продвигали инклюзивный зеленый рост и меры по борьбе с изменением климата посредством инновационных государственно-частных партнерств», — говорится в сообщении  посольства Армении.
Отмечается, что на саммите в Ханое обсуждались преобразовательные решения в соответствии с Целями устойчивого развития ООН (SDGs)  и Парижским соглашением.
Основными тематическими направлениями стали возобновляемые источники энергии, устойчивое сельское хозяйство, водные ресурсы и устойчивость городов, экономика замкнутого цикла и климатическое финансирование.