ԵՄ-ն համերաշխ է Հայաստանի հետ, և այդ համերաշխությունը հիմնված է ընդհանուր քաղաքակրթական արժեքների վրա. ԵԽ պատգամավոր
Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Նիկոլա Բեյը կարծում է, որ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկրտումները Հայաստանի նկատմամբ չեն փոխվել և այդ իրադարձությունից ավելի քան հարյուր տարի անց Հայաստանը կանգնած է նույնանման սպառնալիքների ու մարտահրավերների առջև։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Նիկոլա Բեյն անդրադարձավ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին։
«Որպես ֆրանսիացի ու եվրոպացի՝ կարող եմ փաստել, որ մենք և Եվրոպական միությունը համերաշխ ենք Հայաստանի հետ, և այդ համերաշխությունը հիմնված է ընդհանուր քաղաքակրթության վրա, որ մենք կիսում ենք։ Հայաստանն առաջին քրիստոնյա երկիրն է, որն էլ հենց կապ է ստեղծում ՀՀ-ի ու ԵՄ-ի ժողովուրդների միջև։ Մյուս կողմից աշխարհաքաղաքական դիրքով պայմանավորված՝ Հայաստանը մշտապես գտնվում է սահմանակից Ադրբեջանի և Թուրքիայի թիրախում, որոնք ցանկանում են վերստեղծել մեծ Օսմանյան կայսրությունը։ Որպես ֆրանսիացիներ ու եվրոպացիներ, մենք պետք է լինենք հայերի կողքին և երբեք նրանց մենակ չթողնենք»,-ասաց Բեյը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը հավելեց, որ 105 տարի հետո էլ բոլորն ականատես են լինում նույն մարտահրավերներին ու ագրեսիայի դրսևորումներին։
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի ամբողջական գրավումն ու հայաթափումը դրա ապացույցն է։ Արցախը դարեր շարունակ եղել է հայկական տարածք և հիմա այնտեղ եկեղեցիներն ու սրբատեղիները վերածվում են մզկիթների, ինչը հայկական ինքնության վերացում է։ Կան եվրոպական կառույցներ, կան որոշ երկրներ, որոնք, ելնելով իրենց տնտեսական ու քաղաքական շահերից, անտեսում են այդ խնդիրները, բայց մենք իրապես մեր համերաշխությունն ու աջակցությունն ենք ցուցաբերում հայերին՝ ներկայացնելով իրականությունն ու բարձրաձայնելով այն խնդիրները, որոնք հուզում են հայ ժողովրդին»,-ասաց մեր զրուցակիցը։
Նրա դիտարկմամբ՝ այն, որ Ադրբեջանն ազատ չի արձակում հայ գերիներին, ագրեսիայի ևս մեկ դրսևորում է Հայաստանի նկատմամբ։ ԵԽ պատգամավորը հիշեցրեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չկա տարածքային կոնֆլիկտ, կան սահմանների հետ կապված քննարկումներ, բայց պատմական իրողությունն այն է, որ Արցախի ժողովուրդը, նրա պնդմամբ, պետք է ունենա իր տարածքում անվտանգ ապրելու հնարավորություն։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ու այն իրողությանը, որ կողմերը համաձայնեցրել են խաղաղության պայմանագրի բովանդակությունը՝ Նիկոլա Բեյը նշեց, որ Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողմից առկա է խաղաղության շատ լեգիտիմ ձգտում, և առհասարակ հայերի անվտանգությունը պետք է լինի կարևոր նախապայման։
«Իհարկե, հասկանալի է, որ Հայաստանի կառավարությունը փորձում է կյանքի կոչել խաղաղության պայմանագիրը՝ խուսափելով վիճահարույց խնդիրներից, բայց Ադրբեջանն առաջ է քաշում նոր պահանջներ, խոչընդոտում է գործընթացը, և նույնիսկ հավակնություններ է դրսևորում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։ Ակներև է, որ Ադրբեջանը, առաջ քաշելով նոր նախապայմաններ, ըստ էության, չի ցանկանում ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և դրանով իսկ տապալում է կարգավորման գործընթացը։ Խաղաղության պայմանագիրն, իհարկե, ցանկալի է, բայց այն պետք է հիմնված լինի երկու կարևոր և անբեկանելի բաղադրիչների վրա, որոնցից մեկը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն է, իսկ մյուսը՝ հայ ժողովրդի անվտանգությունը»,- նշեց ԵԽ պատգամավորը։
Նիկոլա Բեյը փաստեց, որ Հայաստանը մշտապես խաղաղություն է ցանկացել և այդ առումով կարող է ունենալ միջազգային հանրության և միջազգային կառույցների անվերապահ աջակցությունը։ Ըստ նրա՝ Ֆրանսիան ու եվրոպական երկրները, որոնք հանձնառու են քրիստոնեական արժեքները պահպանելու գործում, համերաշխ են Հայաստանի հետ։
Խոսելով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների մասին՝ մեր զրուցակիցը շեշտեց, որ եվրոպացիները, մասնավորապես ֆրանսիացիները, հաշվի առնելով քաղաքակրթական ու քրիստոնեական արժեքները, ցանկանում են, որ Հայաստանը մշտապես լինի հարգված ու պաշտպանված, որ առաջիկա տարիներին ամրապնդվեն քաղաքական, տնտեսական, ֆինանսական և առևտրային կապերը Հայաստանի հետ։
«Կարծում եմ, որ վիզաների ազատականացումը կարող է նպաստել եվրոպական ժողովուրդների և հայերի միջև կապերի սերտացմանը, և քանի որ ունենք ընդհանուր քաղաքակրթական հենք, հետևաբար կողմ ենք վիզաների ազատականացմանը՝ միաժամանակ ստեղծելով անվտանգային պայմաններ։ Բայց այդ ամենը պետք է ցույց տալ ոչ միայն խոսքով, այլև գործով։ Եվրոպական ժողովուրդների և հայերի միջև ազատ տեղաշարժի հեշտացումն, անկասկած, պետք է լինի այդ կապերի ամրության կարևոր բաղադրիչը, առավել ևս, որ վիզաների ազատականացումը շատ լեգիտիմ գործընթաց է։ Ֆրանսիայի հայ համայնքի օրինակով ունենք լավ փորձ։ Հայերը մեր համերկրացիներն են, ունեն Ֆրանսիայի քաղաքացիություն, աշխատասեր են և շատ մեծ մշակութային հարստություն են տվել մեր երկրին»,- եզրափակեց ԵԽ ֆրանսիացի պատգամավորը։

EU stands in solidarity with Armenia based on common civilizational values, says MEP Nicolas Bay
French Member of the European Parliament Nicolas Bay believes that Turkey’s and Azerbaijan’s ambitions towards Armenia have remained unchanged since the Armenian Genocide of 1915, and that more than a century later, Armenia continues to face similar threats and challenges.
In an interview with Armenpress, Nicolas Bay discussed EU-Armenia relations, as well as developments in the South Caucasus region.
“As a Frenchman and a European, I can state that both we and the European Union stand in solidarity with Armenia—solidarity that is rooted in our shared civilizational values. Armenia is the first Christian country, and this historical fact creates a deep connection between the peoples of Armenia and the EU. At the same time, due to its geopolitical position, Armenia is constantly targeted by neighboring Azerbaijan and Turkey, who strive to recreate the great Ottoman Empire.
As French and Europeans, we must stand by the Armenians and never leave them alone,” Bay stated.
The MEP added that even 105 years later, we are witnessing similar challenges and manifestations of aggression. “The complete occupation of Artsakh by Azerbaijan and the displacement of Armenians are clear evidence of this. Artsakh has been Armenian territory for centuries, and now churches and sanctuaries there are being turned into mosques, which means the erasure of Armenian identity. Some European institutions and countries, driven by their economic and political interests, turn a blind eye to these issues. But we genuinely show our solidarity and support for Armenians, presenting the reality and raising the issues that concern the Armenian people,” the MEP said.
According to him, Azerbaijan’s failure to release Armenian prisoners is another manifestation of aggression against Armenia. Bay stated that there is no territorial conflict between Armenia and Azerbaijan, rather there are discussions about borders. “But the historical reality is that the people of Artsakh should have the opportunity to live safely in their homeland.”
Speaking about the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, and the fact that the parties have agreed on the content of the peace treaty, Nicolas Bay noted that Armenia and the Armenian people have a legitimate aspiration for peace, and that the security of Armenians should be a key precondition.
“Indeed, it is clear that the Armenian government is trying to implement the peace treaty by avoiding contentious issues, while Azerbaijan is putting forward new demands, obstructing the process, and even expressing ambitions towards Armenia’s territorial integrity. It is obvious that by making new preconditions, Azerbaijan essentially does not want to sign the peace treaty and is undermining the settlement process. The peace treaty is, of course, desirable, but it must be based on two essential and irrevocable elements: the territorial integrity of Armenia and the security of the Armenian people,” he emphasized.
Bay stated that Armenia has always pursued peace and, in this respect, deserves the unconditional support of the international community and international organizations. According to him, France and other European countries committed to Christian values stand in solidarity with Armenia.
Regarding EU-Armenia relations, Bay emphasized that Europeans, particularly the French, wish to see Armenia always respected and protected, taking into account their shared civilizational and Christian values. “We want political, economic, financial, and trade ties with Armenia to be strengthened in the coming years,” he said.
“I believe that visa liberalization could contribute to closer ties between the peoples of Europe and Armenia. Since we share a common civilizational foundation, we therefore support visa liberalization, while simultaneously ensuring the necessary security conditions. But this must be demonstrated not only in words, but in actions.”
“The facilitation of free movement between the peoples of Europe and Armenia should undoubtedly be a key element in strengthening these ties, especially since visa liberalization is a fully legitimate process. We already have a successful example in the Armenian community in France. Armenians are our compatriots, have French citizenship, are hardworking, and have made great cultural contributions to our country,” concluded the French MEP.