Հայաստանն այս փուլում Ադրբեջանին առաջարկում է բացել երկաթուղային կապը. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման կոնտեքստում Ադրբեջանին առաջարկել է բացել երկաթուղային կապը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասել է ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ Հայաստանն իր դիրքորոշումները «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում ներկայացրել է շատ վաղուց:
«Եվ այդ նախագծի շրջանակներում սկսել ենք աշխատանքը և շարունակելու ենք»,–նշեց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ադրբեջանական կողմից պատասխան ստացվե՞լ է՝ Փաշինյանն ասաց. «Ըստ էության գրավոր առաջարկին գրավոր պատասխան չենք ստացել: Կան այլ մեկնաբանություններ»:
Նա հավելեց՝ ցանկացած նախագիծ իրականացման ընթացքում ունենում է նրբություններ, և այդ նրբությունների շուրջ պետք է աշխատել:
««Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում մենք ֆիքսել ենք, որ պատրաստ ենք ընթացակարգերի պարզեցումների՝ 4 հիմնական սկզբունքների պահպանմամբ՝ տարածքային ամբողջականություն, ինքնիշխանություն, իրավազորություն, փոխադարձություն: Հիմա մենք այս փուլում առաջարկում ենք, որ երկաթուղային կապը բացենք, մասնավորապես Հորադիզ–Երասխ գծի վրա, և Ադրբեջանից Ադրբեջան՝ Հայաստանի տարածքով, և Հայաստանից Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով իրականացվեն բեռնափոխադրումներ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը վերահաստատեց, որ Հայաստանը հենց այսօր պատրաստ է գնալ այդ լուծումներին:
«Նաև շատ կարևոր է արձանագրել, որ երբ ասում ենք՝ պատրաստ ենք այդ լուծումներին, մենք մեզ հարց ենք տալիս՝ մեր հանրությունը ո՞նց կվերաբերվի այն լուծումներին, որոնք մենք առաջարկում ենք: Եթե մենք դա վստահությամբ ասում ենք, նշանակում է՝ ունենք որոշակի վստահություն, որ մեր բնակչությունը կտեսնի ու կասի՝ նորմալ կոմպրոմիս է և փոխադարձ ընդունելի կարող է լինել: Սա է տրամաբանությունը»,-նշեց վարչապետը:
Նա նկատեց՝ Ադրբեջանն ասում է՝ քանի որ Հայաստանը լուծումներ չի տալիս, որոշում են կայացրել, որ պետք է օգտվեն Իրանի երթուղուց։ «Դա նշանակում է, որ Իրանի երթուղին, պայմաններն իրենց համար ընդունելի են: Որպեսզի այս համատեքստում ամեն ինչ պարզ լինի, մենք ասում ենք, որ պատրաստ ենք նույն պայմանները, որով Ադրբեջանն անցնում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքով, ապահովել Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անցնելու դեպքում։ Այսպիսով մենք ցույց ենք տալիս, որ այն ընկալումը, թե մեր առաջարկած պայմաններն Ադրբեջանի համար կարող են ընդունելի չլինել, իրականությանը չի համապատասխանում: Եթե այդ նույն պայմանն ընդունելի է Իրանի տարածքով անցնելու համար, ինչու՞ պետք է ընդունելի չլինի Հայաստանի տարածքով անցնելու համար»,-ասաց վարչապետը:

At this phase Armenia offers Azerbaijan to open railway connection, says Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Wednesday that he proposed Azerbaijan to open the railway connection in the context of unblocking regional connections in the South Caucasus.
Speaking to reporters, Pashinyan said that Armenia presented its stances in the Crossroads of Peace project long ago.
“And we started and will continue the work within the framework of that project,” Pashinyan said.
Asked whether Azerbaijan responded, Pashinyan said, “Basically we haven’t received a written answer to the written proposal. There are other comments.”
Any project has nuances during implementation and work must be done around those nuances, Pashinyan added.
“Within the framework of the Crossroads of Peace project we have stipulated that we are ready for simplification of procedures by preserving four main principles, territorial integrity, sovereignty, jurisdiction and reciprocity. Now, at this phase, we are proposing to open the railway connection, namely the Horadiz-Yeraskh line, and for cargo shipments to take place from Azerbaijan to Azerbaijan through the territory of Armenia, and from Armenia to Armenia through the territory of Azerbaijan,” Pashinyan said. He said Armenia was ready to implement these solutions immediately.
“And it is also very important to note, that when we say we are ready for these solutions, we are asking ourselves a question, how would our society treat these solutions that we are proposing? If we are confidently saying this, it means we have certain confidence that our population will see and say ‘it is a normal compromise and it can be mutually acceptable’. This is the logic,” Pashinyan said.
Pashinyan noted that Azerbaijan claims that Armenia isn’t giving solutions and that’s why they would use the Iranian railway instead, and added, “This means that Iran’s railway and terms are acceptable for them. In order for everything to be clear in this context, we are saying that we are ready to ensure the same terms with which Azerbaijan is passing through the territory of Iran, in case of passing through the territory of Armenia. Thus, we are showing that the perception as if our proposed terms could be unacceptable for Azerbaijan are false. If the same terms are acceptable for passing through the territory of Iran, why should it be unacceptable for passing through the territory of Armenia?”