ԵԱՏՄ-ում աշխատում են ռոումինգում արդար սակագներ սահմանելու ուղղությամբ
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը կարևոր է համարում ԵԱՏՄ-ի ռոումինգում շարժական կապի միասնական արդար սակագնի սահմանումը, այդ թվում՝ միության տարածքում տվյալների փոխանցման սակագների էական նվազեցումը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մրցակցության և հակամենաշնորհային կարգավորման նախարար Մաքսիմ Երմոլովիչը հայտարարել է Զբոսաշրջության բելառուսառուսական III կոնգրեսում։
«Առկա է Եվրասիական տնտեսական միության ողջ տարածքում ռոումինգի արդար սակագների շուրջ համաձայնության ձեռքբերման խնդիր: Սա այն ուղղությունն է, որը մենք պետք է իրականացնենք ԵԱՏՄ-ի տարածքում, այսինքն՝ ռոումինգում շարժական կապի ծառայություններն առավելագույնս հասանելի դարձնել զբոսաշրջիկների, նրանց համար, ովքեր ճանապարհորդում են միության ողջ տարածքում», - ասել է ԵՏՀ-ի նախարարը:
Երմոլովիչը տեղեկացրել է, որ ԵՏՀ-ն մշակել է ռոումինգում արդար սակագներ կիրառելու կանոնները։
«Մենք շարունակում ենք համաձայնեցնել այդ կանոնները, որպեսզի պայմաններ ստեղծենք բնակչության համար բջջային կապի օպերատորների կողմից միասնական արդար սակագնի սահմանման, մեր քաղաքացիների համար ռոումինգի ծառայությունների արժեքի նվազման հասնելու համար։ Նաև առկա է ռոումինգում տվյալների փոխանցման սակագների էական նվազեցում ապահովելու խնդիրը, - ասել է ԵՏՀ-ի ներկայացուցիչը։ - Այդ գործընթացը կշարունակվի նաև եվրասիական ինտեգրացման զարգացման նոր ռազմավարության շրջանակներում: Խնդիրը պետք է լուծվի»։
Նա հիշեցրել է, որ այս հարցում «Բելառուսից և Ռուսաստանից մեր գործընկերները բավականին մեծ հաջողությունների են հասել՝ համակարգային համաձայնության հասնելով ռոումինգի վերացման հարցերում»։
Այս տարվա մարտի 1-ից Միութենական պետության տարածքում սկսել են գործել կապի և տվյալների փոխանցման ծառայություններից օգտվելու հարմարավետ սակագներ։

В ЕАЭС работают над установлением справедливых тарифов на роуминг
Евразийская экономическая комиссия считает важным выйти на установление в ЕАЭС единого справедливого тарифа на мобильную связь в роуминге, в том числе существенное снижение тарифов на передачу данных на пространстве союза. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр по конкуренции и антимонопольному регулированию ЕЭК Максим Ермолович на III Белорусско-российском туристическом конгрессе.
«Стоит задача достижения соглашения о справедливых тарифах в роуминге на всем пространстве Евразийского экономического союза. Это то направление, которое мы должны реализовать на пространстве ЕАЭС, то есть сделать услуги мобильной связи в роуминге максимально доступными для туристов, тех, кто путешествует, на всем пространстве союза», - отметил министр ЕЭК.
Ермолович проинформировал, что ЕЭК разработала правила применения справедливых тарифов в роуминге.
«Мы продолжаем согласовывать эти правила, чтобы создать условия для достижения операторами сотовой связи договоренностей по установлению единого справедливого тарифа для населения, уменьшения стоимости услуг на роуминг для наших граждан, в том числе стоит задача обеспечить существенное снижение тарифов на передачу данных в роуминге, - сказал представитель ЕЭК. - Этот процесс будет продолжаться и в рамках новой стратегии развития евразийской интеграции. Задача должна быть решена».
Он напомнил, что в данном вопросе «достаточно больших успехов добились коллеги из Беларуси и России, которыми достигнуто системное соглашение по вопросам отмены роуминга».
С 1 марта текущего года на территории Союзного государства стали действовать комфортные тарифы для пользования услугами связи и передачи данных.