Աշխարհի ամենահարուստ մարդիկ մեկ օրում 208 միլիարդ դոլար են կորցրել ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի պատճառով. Bloomberg
Աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդկանց ընդհանուր կարողությունը 208 միլիարդ դոլարով նվազվել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարած մաքսատուրքերն աշխարհի շուկաներում համատարած անկման են հանգեցրել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Bloomberg-ը։
Ըստ Bloomberg Billionaires Index-ի տվյալների՝ դա մեկ օրվա ընթացքում մեծությամբ չորրորդ անկումն է ինդեքսի 13-ամյա պատմության ընթացքում և ամենազգալին՝ COVID-19 համավարակի ժամանակներից ի վեր։ Նշվում է, որ ցուցակում ընդգրկված միլիարդատերերի կեսից ավելիի կարողությունը կրճատվել է միջինը 3,3%-ով։
Հաշվարկների համաձայն՝ առավել լուրջ տուժել են ամերիկացի միլիարդատերերը, մասնավորապես՝ Meta կորպորացիայի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը և Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը։ Մեքսիկայի ամենահարուստ մարդը՝ Կառլոս Սլիմը, Միացյալ Նահանգների սահմաններից դուրս այն ոչ շատ միլիարդատերերի թվում է, որոնք զերծ են մնացել մաքսատուրքերի բացասական ազդեցությունից, նշում է Bloomberg-ը։
Ամենամեծ կորուստները կրել է Ցուկերբերգը. Meta-ի բաժնետոմսերի 9%-ով անկումը նրա կարողությունը կրճատել է 17,9 մլրդ դոլարով, ասված է հրապարակման մեջ։ Amazon-ի բաժնետոմսերը նույնպես նվազել են 9%-ով, ինչը հանգեցրել է Ջեֆ Բեզոսի կարողության նվազմանը 15,9 մլրդ դոլարով։ Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկը կորցրել է 11 մլրդ դոլար ընկերության բաժնետոմսերի 5,5%-ով անկումից հետո։
Թրամփն ապրիլի 2-ին հայտարարել է 185 երկրներից և տարածքներից ներմուծվող ապրանքների համար մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Նա հայտարարել է, որ նվազագույն մաքսատուրքը կսահմանի 10 տոկոսի չափով։ Առանձին պետությունների համար նա սահմանել է անհատական մաքսատուրքեր։ Մաքսատուրքերի սահմանումից հետո ԱՄՆ-ի շուկան ահռելի անկում է ապրել:

Самые богатые люди мира за один день из-за таможенных пошлин США потеряли $208 миллиардов: Bloomberg
Совокупное состояние 500 богатейших людей мира сократилось на $208 миллиардов, после того, как введенные президентом США Дональдом Трампом пошлины привели к обвалу на мировых рынках. Арменпресс сообщает об этом, со ссылкой на Bloomberg.
По данным индекса миллиардеров Bloomberg, это четвертое по величине однодневное падение за 13-летнюю историю индекса и самое значительное с начала пандемии COVID-19. Отмечается, что состояние более половины миллиардеров из списка сократилось в среднем на 3,3%.
Сильнее всего пострадали американские миллиардеры, в частности, генеральный директор Meta Corporation Марк Цукерберг и основатель Amazon Джефф Безос. Самый богатый человек Мексики Карлос Слим среди немногих миллиардеров за пределами США, которых удалось обойти негативное влияние пошлин, отмечает Bloomberg.
Самые большие потери понес Цукерберг. Падение акций Meta на 9% сократило его состояние на $17,9 млрд . Акции Amazon упали на 9%, что привело к уменьшению состояния Джеффа Безоса на $15,9 млрд . Глава Tesla Илон Маск потерял $11 миллиардов после того, как акции компании упали на 5,5%.
2 апреля Трамп объявил о введении пошлин на товары, импортируемые из 185 стран и территорий. Он объявил, что установит минимальную таможенную пошлину на уровне 10 %. Он установил индивидуальные тарифы для отдельных государств. После введения пошлин рынок США пережил огромный спад.