Թրամփը Մարին Լը Պենի դատավճիռը «վհուկների որս» է անվանել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Մարին Լը Պենի դատավճիռն անվանել է վհուկների որսի օրինակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
«Մարին Լը Պենի դեմ վհուկների որսը ևս մեկ օրինակ է այն բանի, թե ինչպես են եվրոպական ձախերն օրենքն օգտագործում որպես զենք՝ լռեցնելու ազատ խոսքը և գրաքննության ենթարկելու իրենց քաղաքական ընդդիմախոսին՝ այս անգամ այնքան հեռուն գնալով, որ ընդդիմախոսին բանտ են նստեցնում», - գրել է նա:
Սպիտակ տան ղեկավարն ընդգծել է, որ ինքն էլ նախկինում նման քաղաքական հետապնդումների է ենթարկվել։
«Ես ծանոթ չեմ Մարին Լը Պենի հետ, բայց գնահատում եմ այն, թե որքան շատ է նա աշխատել այսքան տարի: Նա պարտություններ է կրել, բայց շարունակել է  առաջ գնալ, իսկ հիմա, հենց  այն բանից առաջ, ինչը կարող էր մեծ հաղթանակ դառնալ, նրան բռնում են աննշան մեղադրանքով, որի մասին նա, հավանաբար, ոչինչ չգիտեր. ըստ իս՝ դա «հաշվապահական» սխալ է եղել։ Այս ամենը շատ վատ է Ֆրանսիայի համար, Ֆրանսիայի հրաշալի ժողովրդի համար՝ անկախ նրանից, թե ում կողմից են նրանք։ Ազատեք Մարին Լը Պենին», - հավելել է Թրամփը:
Փարիզի դատարանը մարտի 31-ին Լը Պենին մեղավոր է ճանաչել Եվրամիության խորհրդարանական օգնականների համար նախատեսված գումարները 2004-ից 2016 թվականներին կուսակցության աշխատակիցներին վճարելու մեջ։ Լը Պենը և նրա համախոհները հերքում են այս մեղադրանքները։
Փարիզի դատարանի դատավճիռը նրան զրկել է 2027 թվականին կայանալիք Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հնարավորությունից։
Լը Պենը քննադատել է դատարանի որոշումը, որով նա նաև դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման, որոնցից երկու տարին՝ պայմանական, իսկ երկուսը, հնարավոր է, տնային կալանքի տեսքով։ Քաղաքական գործիչը նաև տուգանվել է 100 000 եվրոյով։

Трамп назвал приговор Марин Ле Пен “охотой на ведьм”
Президент США Дональд Трамп назвал приговор Марин Ле Пен, лидера парламентской фракции французской партии “Национальный фронт”, проявлением охоты на ведьм. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал в социальной сети Truth Social.
“Охота на ведьм против Марин Ле Пен - еще один пример того, как европейские левые используют закон в качестве оружия, чтобы заглушить свободу слова и подвергнуть цензуре своего политического оппонента, причем на этот раз дело дошло до того, чтобы посадить оппонента в тюрьму”, - написал он.
Глава Белого дома подчеркнул, что и сам в прошлом подвергался таким политическим преследованиям.
“Я не знаком с Марин Ле Пен, но ценю то, как упорно она работала в течение стольких лет. Она терпела поражения, но продолжала идти вперед, а теперь, как раз перед тем, что могло бы стать большой победой, они берут ее по незначительному обвинению, о котором она, вероятно, ничего не знала - как по мне, так это ошибка в бухгалтерии. Все это так плохо для Франции и великого французского народа, на чьей бы стороне он ни был. Свободу Марин Ле Пен”, - заключил Трамп.
31 марта парижский суд признал Марин Ле Пен виновной в выплате сумм, предназначенных для помощников парламентариев Европейского Союза, сотрудникам партии в период с 2004 по 2016 год. Ле Пен и ее сторонники отрицают эти обвинения.
Решение парижского суда лишило ее возможности участвовать в выборах президента Франции в 2027 году.
Марин Ле Пен осудила решение суда, согласно которому ее приговорили к четырем годам тюремного заключения, два из которых условно, а два, возможно, под домашним арестом. Политик также была оштрафована на 100 000 евро.