ԵԱՏՄ-ի ՀՆԱ-ն 2024 թվականին ավելացել է 4,2%-ով. Օվերչուկ
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ՀՆԱ-ի ցուցանիշները 2024 թվականին ավելացել են 4,2%-ով, մինչդեռ Եվրամիությունում աճը կազմել է ընդամենը 0,8%։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ  մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ԱՊՀ անդամ երկրների «Մեծ եվրասիական գործընկերության զարգացման նոր ազդակները» միջազգային տնտեսական համաժողովի լիագումար նստաշրջանում։
«2024 թվականին ԵԱՏՄ-ի ՀՆԱ-ն ավելացել է 4,2%-ով: ԵՄ-ում, օրինակ, նույն ցուցանիշը, ըստ նախնական գնահատումների, կազմել է ընդամենը 0,8%: ԵԱՏՄ-ի փորձը կարող է նաև լավ օժանդակություն լինել Եվրասիայում բարեկեցության և բարգավաճման տարածության կառուցման համար», - ասել է նա տեսաուղերձում։
«Մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ում ոչ սակագնային խոչընդոտների վերացումը՝ ԵԱՏՄ ապրանքների ընդհանուր պարտադիր պահանջներին անցնելու միջոցով, ինչպես նաև 2015-2023 թվականներին ամեն տարի մաքսային հսկողության վերացումն ապահովել են ԵԱՏՄ-ի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերի կայուն հավելում 14,5 մլրդ ամերիկյան դոլարով: ԵԱՏՄ-ի փոխադարձ առևտուրն այդ միջոցների հաշվին միջին հաշվով եղել է 24%-ով բարձր», - շարունակել է փոխվարչապետը։
Օվերչուկը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ի՝ որպես Մեծ եվրասիական գործընկերության տնտեսական կենտրոններից մեկի ներուժի բացահայտման գիծն ամրագրված է «Եվրասիական տնտեսական ուղի» հռչակագրում, որն ընդունվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգի Բարձրագույն  տնտեսական խորհրդի նիստի արդյունքներով:
Նա հիշեցրել է, որ այդ ռազմավարական փաստաթղթում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարները հայտարարել են իրենց ձգտման մասին՝ մինչև 2045 թվականը միությունը վերածելու ինքնաբավ, ներդաշնակ զարգացած և բոլոր երկրների համար գրավիչ մակրոտարածաշրջանի, որը կունենա  տնտեսական-տեխնոլոգիական և ինտելեկտուալ առաջատարություն և կպահպանի մասնակից երկրների բնակչության բարեկեցության բարձր մակարդակը:

ВВП ЕАЭС за прошлый год увеличился на 4,2%: вице-премьер РФ
Показатели ВВП Евразийского экономического союза (ЕАЭС) за 2024 год увеличились на 4,2%, в то время как у Европейского союза (ЕС) рост составил всего 0,8%. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук на пленарной сессии Международного экономического форума государств - участников СНГ "Новые импульсы для развития Большого евразийского партнерства".
"За 2024 год ВВП ЕАЭС увеличился на 4,2%. У ЕС, например, аналогичный показатель, по предварительным оценкам, составил всего 0,8%. Опыт ЕАЭС также может стать хорошим подспорьем для выстраивания пространства благополучия и процветания в Евразии", - сказал он в видеообращении.
"В частности, устранение нетарифных барьеров в ЕАЭС за счет перехода на единые обязательные требования к товарам ЕАЭС (единые СФС-требования, единые технические регламенты), а также устранение таможенного контроля ежегодно за период 2015-2023 годов. обеспечили устойчивую надбавку к темпам роста ВВП ЕАЭС в 14,5 млрд долларов США. Взаимная торговля ЕАЭС за счет этих мер была в среднем на 24% выше", - продолжил вице-премьер.
Оверчук указал, что линия ЕАЭС на раскрытие своего потенциала как одного из экономических центров Большого евразийского партнерства закреплена в Декларации о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках ЕАЭС до 2030 года и на период до 2045 года "Евразийский экономический путь", принятой по итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета в Санкт-Петербурге 25 декабря 2023 года.
Он напомнил, что в этом стратегическом документе главы государств - членов ЕАЭС заявили о своем стремлении к 2045 году добиться превращения союза в самодостаточный, гармонично развитый и привлекательный для всех стран мира макрорегион, обладающий экономико-технологическим и интеллектуальным лидерством и поддерживающий высокий уровень благосостояния населения стран-участниц.