Պենտագոնն արձագանքել է Հայաստան զինտեխնիկայի հնարավոր տեղափոխման մասին լուրին
ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում Հայաստանի ուղղությամբ զինտեխնիկայի հնարավոր տեղափոխման մասին տեղեկատվությունը, որի մասին հրապարակում էր արել ռուսական RT գործակալությունը։
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասացին ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունից։
«ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունները։ Պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում զինտեխնիկայի տեղաշարժերը՝ օպերացիոն անվտանգության նկատառումներից ելնելով»,- ասացին ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունից։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը դեռ չի տվել պաշտոնական արձագանք։
Ավելի վաղ, ռուսական RT լրատվական գործակալությունը հրապարակել էր տեղեկություն այն մասին, որ ԱՄՆ բանակի լոգիստիկ հրամանատարությունը նախատեսում է Գերմանիայի «Դյուլմեն» ռազմաբազայից զինտեխնիկա և տարբեր նշանակության սարքավորումներ տեղափոխել Հայաստանի «Զառ» զորավարժարան՝ հայ-ամերիկյան հավանական զորավարժությունների համար։
Ըստ հրապարակված տվյալների՝ տեխնիկայի տեղափոխումը նախատեսված է հուլիսի 16-ից օգոստոսի 7-ը, իսկ վերադարձը Գերմանիա նախատեսվում է օգոստոսի 21-ից սեպտեմբերի 20-ը։
Նշվում է, որ տեխնիկան Հայաստան է տեղափոխվելու Վրաստանի տարածքով, քանի որ տրանսպորտային երթուղին չի կարող անցնել Ռուսաստանի, Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի տարածքով՝ դիվանագիտական թույլտվությունների բարդությունների պատճառով։

Пентагон отреагировал на новость о возможной переброске военной техники в Армению
В Минобороны США не комментируют информацию о возможной переброске военной техники в Армению, которую опубликовало российское агентство RT.
Об этом сообщили в министерстве обороны США в ответ на вопрос Арменпресс.
«США высоко ценят наши отношения с Арменией. Минобороны не комментирует перемещения военной техники по соображениям оперативной безопасности», - заявили в Минобороны США.
Министерство обороны Армении пока не дало официального ответа.
Ранее российское информационное агентство RT опубликовало информацию о том, что командование тыла армии США планирует перебросить военную технику и технику различного назначения с военной базы «Дюльмен» в Германии на военный полигон «Зар» в Армении для возможных армяно-американских военных учений.
Согласно опубликованным данным, передача техники запланирована с 16 июля по 7 августа, а возвращение в Германию - с 21 августа по 20 сентября.
Отмечается, что оборудование будет доставлено в Армению через территорию Грузии, поскольку маршрут транспортировки не может проходить через территорию России, Турции или Азербайджана из-за сложностей с дипломатическими разрешениями.