Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան
«Դաշնային նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը և Էլկե Բյուդենբենդերը (խմբ. Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի կինը) մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը կայցելեն Հայաստան և Ադրբեջան»,-նշված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ սա առաջին անգամն է, երբ դաշնային նախագահն այցելում է Հայաստան և Ադրբեջան։
«Հայաստանում Դաշնային նախագահը կհանդիպի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Նա կայցելի նաև ԹՈՒՄՈ տեխնոլոգիական կրթական կենտրոն և կմասնակցի մշակութային ընդունելությանը»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Հաղորդվում է, որ Հայաստանում գտնվելու երկրորդ օրը Դաշնային նախագահը կմեկնի Դիլիջան։ Նա կխոսի հայ կին ձեռներեցների հետ և կծանոթանա քաղաքաշինական ծրագրի։
«Գերմանիայի նախագահը կայցելի Սևանա լճի եկեղեցի և հիդրոօդերևութաբանության ու մոնիտորինգի կենտրոն, որը գործում է «Հելմհոլց բնապահպանական հետազոտությունների կենտրոնի» հետ համատեղ»,-նշված է Գերմանիայի նախագահի պաշտոնական կայքում:
Նշվում է, որ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում Գերմանիայի նախագահը կհանդիպի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, կայցելի Բաքվի պատմական քաղաքի կենտրոն, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ է, և միջկրոնական փոխըմբռնման և հանդուրժողականության շուրջ զրույց կանցկացնի քրիստոնյա, մահմեդական և հրեա կրոնական առաջնորդների հետ։ Նա նաև կմիանա Ադրբեջանում կանանց իրավիճակին նվիրված քննարկմանը։

Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер посетит Армению и Азербайджан
«Федеральный президент Франк-Вальтер Штайнмайер и Эльке Бюденбендер (супруга президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера - ред.) с 30 марта по 2 апреля посетят Армению и Азербайджан», - говорится в сообщении.
Отмечается, что это первый визит федерального президента в обе страны.
«В Армении федеральный президент встретится с президентом Ваагном Хачатуряном и премьер-министром Николом Пашиняном. Он также посетит технологический образовательный центр «ТУМО» и примет участие в культурном приеме», - говорится в сообщении.
На второй день своего пребывания в Армении федеральный президент отправится в Дилижан. Он пообщается с армянскими женщинами-предпринимателями и ознакомится с градостроительной программой.
«Президент Германии посетит церковь озера Севан и Центр гидрометеорологии и мониторинга, который работает совместно с Центром экологических исследований имени Гельмгольца», - говорится на официальном сайте президента Германии.
Отмечается, что в ходе визита в Азербайджан президент Германии встретится с президентом Ильхамом Алиевым, посетит исторический центр города Баку, являющийся объектом Всемирного наследия ЮНЕСКО, а также проведет беседу с христианскими, мусульманскими и еврейскими религиозными лидерами о межрелигиозном взаимопонимании и толерантности. Он также присоединится к обсуждению положения женщин в Азербайджане.