Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան
«Դաշնային նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը և Էլկե Բյուդենբենդերը (խմբ. Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի կինը) մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը կայցելեն Հայաստան և Ադրբեջան»,-նշված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ սա առաջին անգամն է, երբ դաշնային նախագահն այցելում է Հայաստան և Ադրբեջան։
«Հայաստանում Դաշնային նախագահը կհանդիպի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Նա կայցելի նաև ԹՈՒՄՈ տեխնոլոգիական կրթական կենտրոն և կմասնակցի մշակութային ընդունելությանը»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Հաղորդվում է, որ Հայաստանում գտնվելու երկրորդ օրը Դաշնային նախագահը կմեկնի Դիլիջան։ Նա կխոսի հայ կին ձեռներեցների հետ և կծանոթանա քաղաքաշինական ծրագրի։
«Գերմանիայի նախագահը կայցելի Սևանա լճի եկեղեցի և հիդրոօդերևութաբանության ու մոնիտորինգի կենտրոն, որը գործում է «Հելմհոլց բնապահպանական հետազոտությունների կենտրոնի» հետ համատեղ»,-նշված է Գերմանիայի նախագահի պաշտոնական կայքում:
Նշվում է, որ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում Գերմանիայի նախագահը կհանդիպի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, կայցելի Բաքվի պատմական քաղաքի կենտրոն, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ է, և միջկրոնական փոխըմբռնման և հանդուրժողականության շուրջ զրույց կանցկացնի քրիստոնյա, մահմեդական և հրեա կրոնական առաջնորդների հետ։ Նա նաև կմիանա Ադրբեջանում կանանց իրավիճակին նվիրված քննարկմանը։

President of Germany Frank-Walter Steinmeier to visit Armenia
“Federal President Frank-Walter Steinmeier and [first lady]Elke Büdenbender will visit the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan from 30 March to 2 April,” the German president’s office said.
It will be the first time that a German Federal President has visited either country.
“In Armenia, the Federal President will meet with President Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan for talks in Yerevan. He will also visit the TUMO technology education centre and attend a cultural reception. On his second day in Armenia, the Federal President will travel to Dilijan. He will talk to Armenian women entrepreneurs and visit an urban development project there. At Lake Sevan, he will visit an Armenian church and a hydrometeorology and monitoring centre that is run in partnership with the Helmholtz Centre for Environmental Research. During his visit to Azerbaijan, the Federal President will meet with President Ilham Aliyev. He will visit Baku’s historic city centre, which is a UNESCO World Heritage site, and hold a conversation on interfaith understanding and tolerance with Christian, Muslim and Jewish religious leaders. He will also join a discussion on the situation of women in Azerbaijan,” the German presidency said in a statement.