Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգը հանդիպել է Զելենսկիի հետ
Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալման Ալ Սաուդը բանակցություններ է վարել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ Ջիդդա քաղաքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Մամուլի սաուդյան գործակալությունը (SPA)։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Սաուդյան Արաբիայի և Ուկրաինայի միջև հարաբերությունները, ինչպես նաև «ուկրաինական ճգնաժամին առնչվող վերջին իրադարձություններն ու հանգամանքները»։
Գահաժառանգը Զելենսկիի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ աջակցում է Ուկրաինայում խաղաղության հասնելուն ուղղված ցանկացած միջազգային ջանքի։
Զելենսկին Սաուդյան Արաբիա էր ժամանել մարտի 10-ին։ Նա բանակցություններից հետո հեռացել է Ջիդդայից և չի մասնակցի մարտի 11-ին կայանալիք ամերիկա-ուկրաինական բանակցություններին։ Իսկ ուկրաինական պատվիրակությունը, որի կազմում են նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը, արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան և պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը, կհանդիպեն ամերիկյան պատվիրակության հետ՝ քննարկելու ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հեռանկարները։ ԱՄՆ-ի կողմից բանակցություններին կմասնակցեն պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը և ԱՄՆ նախագահի հատուկ պատվիրակ Սթիվ Ուիթքոֆը։
Ուիթքոֆի կարծիքով՝ Ջիդդայում հանդիպումը թույլ կտա առաջընթացի հասնել ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցում։
Պետքարտուղարության ժամանակացույցի համաձայն՝ ԱՄՆ պատվիրակության հանդիպումն Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ կսկսվի մարտի 11-ին, տեղական ժամանակով կեսօրին (Երևանի ժամանակով ժամը 13:00-ին):

Кронпринц Саудовской Аравии встретился с Зеленским
Кронпринц Саудовской Аравии Мухаммед бин Салман Аль Сауд провел переговоры с президентом Украины Владимиром Зеленским в городе Джидда. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Саудовское агентство печати (SPA).
В ходе встречи стороны обсудили отношения между Саудовской Аравией и Украиной, а также «последние события и обстоятельства украинскогом кризиса”.
Кронпринц заявил на встрече с Зеленским, что поддерживает любые международные усилия, направленные на достижение мира в Украине.
Зеленский прибыл в Саудовскую Аравию 10 марта. После переговоров он покинул Джидду, и не будет участвовать в американо-украинских переговорах, запланированных на 11 марта. Украинская делегация, в составе которой глава офиса президента Андрей Ермак, министр иностранных дел Андрей Сибига и министр обороны Рустем Умеров, встретится с делегацией США, чтобы обсудить возможности урегулирования российско-украинского конфликта. Американскую сторону на переговорах будут представлять госсекретарь Марко Рубио, советник Белого дома по национальной безопасности Майк Уолтц и специальный посланник президента США Стив Уиткофф.
По словам Уиткоффа, встреча в Джидде позволит добиться прогресса в урегулировании российско-украинского конфликта.
Встреча делегации США с представителями Украины начнется 11 марта в полдень по местному времени (13:00 по ереванскому времени).