ՀՀ ԲԴԽ նախագահն ընդունել է Իրանի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲԴԽ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Արթուր Աթաբեկյանը կարևորել է երկկողմ ներդրվող ջանքերը բազմադարյա հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններն ամրապնդելու գործում, ընդգծել է պատրաստակամությունն արդարադատության բնագավառում համագործակցելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրներում պահվող ազատազրկված անձանց փոխանցումների, հանձնումների և վտարումների հետ կապված խնդիրներին։ Քննարկման առարկա են դարձել մի շարք իրավական խնդիրներ, որոնց լավարկումը կնպաստի երկու երկրներում անազատության մեջ պահվող օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքների լավագույն պաշտպանությանը։
ԲԴԽ նախագահը ներկայացրել է հատկապես քրեական և վարչական դատարանների գերծանրաբեռնվածության թոթափման ուղղությամբ կատարվող բարեփոխումների ընթացքը՝ ինչն իր դրական ազդեցությունը կունենա նաև օտարերկրյա անձանց դատավարությունների ժամկետների կրճատման վրա։
Արթուր Աթաբեկյանն ու Մեհդի Սոբհանին քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ ևս, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ հանդիպումները շարունակական դարձնելու վերաբերյալ:

Supreme Judicial Council President Artur Atabekyan has met with Iran’s Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani.
Atabekyan attached importance to the bilateral efforts for strengthening the centuries-old friendly Armenian-Iranian relations and emphasized readiness to cooperate in the justice sector, the Supreme Judicial Council’s press service said in a statement.
The sides discussed issues pertaining to extradition, deportations and transfers of incarcerated individuals in the two countries.
They discussed the improvement of several legislative issues that would contribute to the maximally best protection of the rights of jailed foreign nationals in both countries.
Atabekyan presented the course of reforms in the direction of reducing the workload of particularly the Criminal and Administrative courts, which will also reduce the timeframes of the trials of foreign nationals.
Atabekyan and Sobhani discussed other topics of mutual interest and agreed to hold regular meetings.