ՀՀ ԲԴԽ նախագահն ընդունել է Իրանի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲԴԽ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Արթուր Աթաբեկյանը կարևորել է երկկողմ ներդրվող ջանքերը բազմադարյա հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններն ամրապնդելու գործում, ընդգծել է պատրաստակամությունն արդարադատության բնագավառում համագործակցելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրներում պահվող ազատազրկված անձանց փոխանցումների, հանձնումների և վտարումների հետ կապված խնդիրներին։ Քննարկման առարկա են դարձել մի շարք իրավական խնդիրներ, որոնց լավարկումը կնպաստի երկու երկրներում անազատության մեջ պահվող օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքների լավագույն պաշտպանությանը։
ԲԴԽ նախագահը ներկայացրել է հատկապես քրեական և վարչական դատարանների գերծանրաբեռնվածության թոթափման ուղղությամբ կատարվող բարեփոխումների ընթացքը՝ ինչն իր դրական ազդեցությունը կունենա նաև օտարերկրյա անձանց դատավարությունների ժամկետների կրճատման վրա։
Արթուր Աթաբեկյանն ու Մեհդի Սոբհանին քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ ևս, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ հանդիպումները շարունակական դարձնելու վերաբերյալ:

Председатель ВСС Армении принял посла Ирана
Председатель Высшего судебного совета (ВСС) Республики Армения Артур Атабекян принял посла Исламской Республики Иран в РА Мехди Собхани.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз ВСС РА, Артур Атабекян отметил важность двусторонних усилий по укреплению многовековых армяно-иранских дружественных отношений, а также подчеркнул готовность к сотрудничеству в сфере юстиции.
В ходе встречи были обсуждены проблемы, связанные с переводами, выдачей и депортацией заключенных, содержащихся в обеих странах. Обсужден ряд правовых вопросов, совершенствование которых будет способствовать лучшей защите прав иностранных граждан, находящихся в местах лишения свободы в обеих странах.
Председатель ВСС представил ход реформ, направленных на разгрузку уголовных и административных судов, что положительно скажется на сокращении сроков судебного разбирательства над иностранцами.
Артур Атабекян и Мехди Собхани обсудили другие темы, представляющие взаимный интерес. Достигнута договоренность о продолжении встреч.