Հայաստանում նավթամթերքի վերամշակման գործարան է կառուցվում
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այցելել է Արարատի մարզում կառուցվող նավթամթերքի վերամշակման գործարան։
Նախագծի իրականացման համար կատարվող ամբողջական ներդրումը կազմելու է շուրջ 20 մլն ԱՄՆ դոլար։ Գործարանը հնարավորություն կտա Հայաստանում իրականացնել նավթամթերքի մի շարք տեսակների վերջնական տեղական արտադրություն՝ ապահովելով ավելի քան 100 աշխատատեղ և նախագծի կայացման ողջ գործընթացում ներգրավելով տարբեր ոլորտների շուրջ 400 մասնագետների։
Ներդրումային ծրագրով փուլային եղանակով նախատեսվում է կառուցել նավթամթերքի և բիտումի պահեստարաններ, բիտումի արտադրամաս, ածխաջրածինների վերամշակման կայան, կազմակերպել նավթամթերքի տարբեր տեսակների տեղական արտադրություն։
Հատկանշական է, որ բիտումի արտադրության ծավալների ամբողջական իրացումը հնարավորություն կտա ապահովել այդ արտադրանքի ոչ միայն հայաստանյան, այլև տարածաշրջանային պահանջարկը։
«Սիլ Կապիտալ» ընկերության հիմնադիր և խորհրդի նախագահ Էդուարդ Սուքիասյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է գործարանի տարածքում, ծանոթացել ընթացիկ և նախատեսվող աշխատանքներին։
«Մեր քաղաքականության ամենակարևոր հարցերից մեկը տնտեսապես ավելի շատ բարդ արտադրանք ստանալն է, այսինքն՝ պարզ հումքային արտադրությունից անցում կատարել դեպի վերջնական ապրանքների արտադրություն։ Այս համատեքստում գործարանը ևս այս քաղաքականության կրողն է, որովհետև կիսաֆաբրիկատները, ըստ էության, վերջնական արտադրանքի են վերածվելու, ինչը շատ կարևոր է», ֊ ամփոփելով շրջայցի արդյունքները` նշել է Գևորգ Պապոյանը։

В Армении строится нефтеперерабатывающий завод
Министр экономики Армении Геворг Папоян посетил строящийся в Араратской области завод по переработке нефтепродуктов, сообщает Арменпресс со ссылкой на министерство экономики РА.
Общий объем инвестиций в реализацию проекта составит около $20 миллионов. Завод позволит осуществлять окончательное локальное производство ряда видов нефтепродуктов в Армении, обеспечив более 100 рабочих мест и вовлекая в весь процесс реализации проекта около 400 специалистов из различных областей.
Согласно инвестиционной программе, планируется построить хранилища нефти и битума, битумный цех, завод по переработке углеводородов, организовать местное производство различных видов нефтепродуктов.
Примечательно, что полная реализация объемов производства битума даст возможность обеспечить не только армянский, но и региональный спрос на эту продукцию.
В сопровождении основателя и председателя правления компании «Сил Капитал» Эдуарда Сукиасяна министр осмотрел территорию завода и ознакомился с текущими и планируемыми работами.
«Одним из важнейших вопросов нашей политики является получение экономически более сложной продукции, то есть переход от простого сырьевого производства к производству конечной продукции. В этом контексте завод также является носителем этой политики, потому что полуфабрикаты, по сути, будут превращаться в конечную продукцию, что очень важно», - сказал Геворг Папоян, подводя итоги экскурсии.