«Ռուսական տուն»-ը «լրտեսների որջ». ռուսաֆոբիայի նոր ալիք Բաքվում
Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները մշտապես աչքի են ընկել վայրիվերումներով։ Չնայած տարբեր ոլորտներում սերտ համագործակցությանը՝ ժամանակ առ ժամանակ այդ հարաբերություններում նկատվում է լարվածութուն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հրապարակած հոդվածում:
Վերլուծության մեջ ընդգծվում է, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի ինքնաթիռի կործանման ծառայողական հետաքննության ավարտը հանգեցրել է ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների հերթական լարվածությանը։ Մոսկվան և Բաքուն իրենց դեսպաններին միաժամանակ հրավիրել են արտաքին քաղաքական գերատեսչություններ։
«Ծառայողական հետաքննության արդյունքների հրապարակումն ադրբեջանական մամուլում առաջացրել է հակառուսական տրամադրություններ։ Չնայած ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ներողություն է խնդրել ինքնաթիռի կործանման համար, սակայն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ուղիղ մեղադրանք է ներկայացրել Ռուսաստանին։ Պաշտոնական Բաքուն պատրաստվում է հայց ներկայացնել միջազգային դատարան՝ ընդդեմ Ռուսաստանի՝ AZAL ավիաընկերության ինքնաթիռի կործանման առնչությամբ։
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների՝ այդ հարցի շուրջ Ռուսաստանի հետ երկխոսության դռները բաց են մնում, սակայն Մոսկվան պետք է «բացահայտ ընդունի իր մեղքը և պատասխանատվություն կրի»։ Միաժամանակ Բաքուն պաշտոնական ծանուցում է ուղարկել ռուսական կողմին՝ Ադրբեջանի տարածքում «Россотрудничество» գործակալության ներկայացուցչության «Ռուսական տան» գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ։
2025 թվականի հունվարին «Россотрудничество» գործակալության ղեկավար Եվգենի Պրիմակովն ադրբեջանական «Baku TV» հեռուստաալիքին սպառնացել է դատական հայցով: Նա խոսել է իշխանական լրատվամիջոցի կողմից պատրաստված ռեպորտաժի մասին, որը նկարահանվել է Բաքվում՝ Ռուսական մշակութային կենտրոնի դիմաց: Ադրբեջանցի լրագրողն իր խոսքում «Ռուսական տունն» անվանել է «լրտեսների և անջատողականների որջ», ինչը զայրացրել է Պրիմակովին։ Վերջինս նշել է, որ հեռուսատընկերությունը ֆինանսավորվում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից․ «Այժմ թող «Baku TV»-ն ապացուցի, որ այդ գործունեությունը լրտեսություն է կամ ինչ-որ կերպ անօրինական է»:
Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլայ Վալուևն, անդրադառնալով ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանումից հետո ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների սրմանն ու Ադրբեջանում «Ռուսական տան» գործունեությունը դադարեցնելուն, նշել է, որ Մոսկվայի արձագանքը պետք է նույնը լինի: Վալուևն առաջարկել է փակել Ռուսաստանում ադրբեջանական սփյուռքի կազմակերպությունները, սահմանափակել ադրբեջանական բիզնեսը, երկրում անօրինական ապրող ադրբեջանցիներին արտաքսել, ՌԴ-ում օրինական բնակություն հաստատած ադրբեջանցիներին ռազմաճակատ ուղարկել և այլն: 2025 թվականի փետրվարի 10-ին հայտնի է դարձել, որ արգելվել է Նիկոլայ Վալուևի մուտքն Ադրբեջան: Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակի՝ ռուսաստանցի պատգամավորը վիրավորական և սպառնալից հայտարարություններ է արել Ադրբեջանի ժողովրդի և պետության հասցեին։ Դա է պատճառը, որ նրա անունը ներառվել է Բաքվի համար անցանկալի անձանց ցուցակում»,- շեշտվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ Ադրբեջանում տիրող հակառուսական ալիքի ֆոնին ռուս փորձագետները, սակայն, կարծում են, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները հասել են դաշնակցային ամենաբարձր մակարդակի։ Դրան նպաստել է նաև Ռուսաստանի նախագահի 2024 թվականի օգոստոսի 18-19-ը Բաքու կատարած պետական այցը, որը պաշտոնական 8-րդ այցն էր։ Առհասարակ, ռուս-ադրբեջանական օրակարգը ներառում է համագործակցության լայն շրջանակ՝ ընդգրկելով քաղաքական, առևտրատնտեսական, հումանիտար և ռազմական ոլորտներ։ Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների ամրապնդմանը նպաստել է նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի 2022 թվականի փետրվարին Կրեմլում ստորագրած դաշնակցային գործակցության մասին հռչակագիրը, որը ներառում է 43 կետ։
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխհարաբերություններում խիստ կարևոր է նավթագազային արդյունաբերության ոլորտը։ Այստեղ երկուստեք հարաբերություններն ավելի են ամրապնդվել ռուս-ուկրաինական պատերազմի ընթացքում, երբ արևմտյան պատժամիջոցների սահմանումից հետո Մոսկվան դադարեցրել է գազի արտահանումը եվրոպական երկրներ։ Այդ ընթացքում Ադրբեջանը համաձայնագիր է ստորագրել Եվրամիության հետ, որով ավելացրել է գազի արտահանումը եվրոպական երկրներ, որոնք մնացել էին առանց ռուսական գազի։ Զուգահեռ՝ Բաքուն ու Մոսկվան կնքել են առքուվաճառքի պայմանագիր, որով սկսվել են ռուսական գազի մատակարարումներն Ադրբեջան։ «Գազպրոմ էքսպորտի» և «SOCAR»-ի ստորագրած փաստաթղթի համաձայն՝ ռուսական «Գազպրոմը» մինչև 2023 թվականի մարտ ամիսը Ադրբեջանին մատակարարել է 1 մլրդ խմ գազ։
Այնուամենայնիվ՝ այս երկու երկրների միջև պետական մակարդակով այսպիսի սերտ համագործակցությանը զուգահեռ՝ ադրբեջանական հասարակության ներսում ժամանակ առ ժամանակ տրամադրությունները հակառակ ուղղությամբ են փոխվում։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակումներում անգամ հանդիպում են գիտական խեղաթյուրումներ։ Այսպես՝ Բաքվի Կովկասի պատմության կենտրոնի տնօրեն Ռիզվան Հուսեյնովը նշել է, որ պատմությանը հայտնի «ռուս-պարսկական պատերազմներ» տերմինը չի համապատասխանում իրականությանը, և այն պետք է վերանվանել «ռուս-ադրբեջանական պատերազմներ»։
Հակառուսական տրամադրություններն Ադրբեջանում ավելի ցայտուն դրսևորվել են 2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ ռուս խաղաղապահները տեղակայվել են Արցախում։
Ռուս փորձագետները նշում են, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցներն ունեն ռուսաֆոբ դիրքորոշում։ 2022 թվականին ադրբեջանական մամուլում առկա հակառուսական տրամադրություններին անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպանը․
«Մենք բազմիցս ստիպված ենք եղել Ադրբեջանի իշխանությունների ուշադրությունը հրավիրել տեղական ԶԼՄ-ներում տիրող հակառուսական հիստերիայի վրա»,- Բաքվում կայացած մամուլի ասուլիսին Մ. Բոչարնիկովի հայտարարությունն է մեջբերել հոդվածագիրն, ընդգծելով, որ այս համատեքստում հետաքրքիր է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի նախկին աշխատակից Թամերլան Վագաբովի պնդումը, որ Ադրբեջանում ներկայիս հակառուսական արշավը լավ մտածված պետական ռազմավարության մաս է։
«Հարկ է ընդգծել, որ Մոսկվայի վարած քաղաքականությունից գրեթե մշտապես դժգոհող Ադրբեջանը ռուսալեզու լրատվամիջոցների քանակով առաջատարն է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների շարքում։ Ադրբեջանում գործում է 50 ռուսալեզու տպագիր հրատարակություն և 7 լրատվական գործակալություն։
Չնայած պաշտոնական մակարդակով Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ՝ պայմանավորված քաղաքական, տնտեսական շահերով, սակայն ակնհայտ է, որ ներկայումս ադրբեջանական հասարակության ներսում վստահության պակաս կա դեպի Ռուսաստանը, որը ժամանակ առ ժամանակ դառնում է պայթյունավտանգ»,- եզրափակվում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հոդվածում:

«Русский дом» — это «логово шпионов» - новая волна русофобии в Баку
Российско-азербайджанские отношения всегда отличались непостоянством. Несмотря на тесное сотрудничество в разных областях, российско-азербайджанские отношения время от времени обостряются.
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в статье, опубликованной научно-аналитическим фондом «Гегард».
В статье подчеркивается, что завершение служебного расследования крушения самолета «Азербайджанских авиалиний»  25 декабря 2024 года вблизи казахстанского города Актау привело к очередному обострению российско-азербайджанских отношений. Москва и Баку одновременно пригласили послов во внешнеполитические ведомства.
«Публикация результатов служебного расследования вызвала антироссийские настроения в азербайджанских медиа. Президент Азербайджана Ильхам Алиев прямо обвинил Россию в крушении самолёта, несмотря на извинения Владимира Путина. Официальный Баку готовится предъявить иск в международный суд против России в связи с крушением самолета авиакомпании AZAL.
Согласно азербайджанским СМИ, диалог с Россией по этому вопросу остается открытым, однако Москва должна «открыто признать свою вину и понести ответственность». Одновременно Баку официально оповестил российскую сторону о прекращении деятельности в Азербайджане «Русского дома», являющегося представительством агентства «Россотрудничество». В январе 2025 года руководитель агентства «Россотрудничество» Евгений Примаков угрожал телеканалу «Baku TV» судебным иском. Он упомянул репортаж провластного канала, который был снят в Баку напротив Российского культурного центра. Азербайджанский журналист заявил, что «Русский дом» является «логовом шпионов и сепаратистов», что и разозлило Примакова. Последний отметил, что телекомпания финансируется азербайджанскими властями: «Пусть «Baku TV» докажет, что эта деятельность является незаконной или шпионской».
Депутат Государственной Думы Российской Федерации, член партии «Единая Россия» Николай Валуев затронул вопрос обострения российско-азербайджанских отношений после крушения азербайджанского самолета и прекращения деятельности «Русского дома» в Азербайджане, заявив, что ответ Москвы должен быть симметричным. Валуев предложил закрыть организации азербайджанской диаспоры, ограничить азербайджанский бизнес, выдворить из Россиии нелегально проживающих азербайджанцев, а тех азербайджанцев, которые живут в России на законных началах, отправить на фронт и пр. 10 февраля 2025 года стало известно, что запрещен въезд Николая Валуева в Азербайджан. Пресс-секретарь азербайджанского МИД заявил, что российский депутат допустил оскорбительные и угрожающие выражения в адрес азербайджанского народа и государства. По этой причине фамилия Валуева включена в азербайджанский список персон нон грата», - отмечается в статье.
Отмечается также, что даже на фоне антироссийской волны в Азербайджане, российские эксперты считают, что российско-азербайджанские отношения достигли самого высокого уровня союзнических отношений. Этому способствовал и государственный визит российского президента в Баку 18-19 августа 2024 года, который был 8-м официальным визитом. В целом российско-азербайджанская повестка включает в себя широкий спектр сотрудничества, а именно: политическую, торгово-экономическую, гуманитарную и военную отрасли.  Подписанная в феврале 2022 года в Кремле декларация о союзническом сотрудничестве, включающая 43 пункта, также внесла вклад в укрепление российско-азербайджанских отношений. Её подписали Владимир Путин и Ильхам Алиев.
В российско-азербайджанских отношениях предельно важное значение имеет область нефтегазовой промышленности. Двусторонние отношения в этой сфере еще более укрепились в течение российско-украинской войны, когда после западных санкций Москва прекратила поставки газа в европейские страны. За это время Азербайджан подписал соглашение с Евросоюзом, благодаря которому увеличил экспорт газа в оставшиеся без российского газа европейские страны. Вместе с тем Баку и Москва заключили договор купли-продажи, благодаря которому начались поставки российского газа в Азербайджан. Согласно подписанному документу между «Газпром экспортом» и «SOCAR», российский Газпром до марта 2023 года поставил в Азербайджан 1 млрд кубометров газа.
Несмотря  на тесное сотрудничество на государственном уровне, в азербайджанском обществе время от времени настроения меняются в обратную сторону. В публикациях азербайджанских СМИ даже встречаются научные фальсификации. Так, руководитель Центра истории Кавказа Ризван Гусейнов заявил, что известный в истории термин «русско-персидские войны» не соответствует действительности, и его необходимо заменить термином «русско-азербайджанские войны».
Антироссийские настроения в Азербайджане особенно сильно выразились после Арцахской 44-дневной войны, когда в Арцахе были размещены российские миротворцы.
Российские эксперты отмечают, что азербайджанские СМИ занимают русофобскую позицию. Тему антироссийских настроений в азербайджанской прессе в 2022 году затронул также посол России в Азербайджане. «Мы многократно были вынуждены привлечь внимание азербайджанских властей на антироссийскую истерию в местных СМИ», - заявил М. Бочарников во время состоявшейся в Баку пресс-конференции. В этом контексте примечательно утверждение бывшего сотрудника азербайджанского МИД Тамерлана Вагабова, что нынешняя антироссийская кампания в Азербайджане является частью хорошо продуманной государственной стратегии.
«Надо подчеркнуть, что Азербайджан, который постоянно недоволен политикой Москвы, является лидером по количеству русскоязычных СМИ на Южном Кавказе и в Центральной Азии. В Азербайджане действует 50 русскоязычных издательств и 7 информационных агентств.
Несмотря на то, что обусловленное политическими и экономическими интересами двустороннее сотрудничество между Россией и Азербайджаном продолжает развиваться на официальном уровне, однако становится очевидным, что в настоящее время в азербайджанском обществе наблюдается недостаток доверия к России, что время от времени приводит к конфликтам», - говорится в заключение в статье научно-аналитического фонда «Гегард».