Զելենսկին օգտակար հանածոների ոլորտում Թրամփին գործարք է առաջարկում
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին արձագանքել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ԱՄՆ-ին հազվագյուտ հողային մետաղներ ու այլ օգտակար հանածոներ մատակարարելու ցանկությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Զելենսկին այս մասին խոսել է Reuters-ի հետ հարցազրույցում:
Թրամփն օրեր առաջ հայտարարել էր՝ ցանկանում է, որ Ուկրաինան ԱՄՆ-ին մատակարարի հազվագյուտ հողային մետաղներ և այլ օգտակար հանածոներ՝ Ռուսաստանի հետ պատերազմում Ուկրաինային ֆինանսապես աջակցելու դիմաց:
«Եթե մենք խոսում ենք գործարքի մասին, ապա եկեք գործարք կնքենք, մենք միայն կողմ ենք դրան»,-ասել է Զելենսկին՝ ընդգծելով Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքների անհրաժեշտությունը, որոնք պետք է տրվեն իր դաշնակիցներից՝ որպես ցանկացած համաձայնագրի մաս:
Ուկրաինան անցյալ տարվա աշնանն էր հանդես եկել կարևոր օգտակար հանածոները դաշնակիցների ներդրումների համար բացելու գաղափարով՝ ներկայացնելով իր «հաղթանակի ծրագիրը»:
Զելենսկին ասել է, որ Ուկրաինայի հանքային ռեսուրսների 20 տոկոսից քիչ մասը, այդ թվում՝ հազվագյուտ հողային մետաղների հանքավայրերի մոտ կեսը ռուսական վերահսկողության տակ են:

Зеленский предлагает Трампу сделку в сфере полезных ископаемых
Президент Украины Владимир Зеленский отреагировал на желание президента США Дональда Трампа поставлять в США редкоземельные металлы и другие полезные ископаемые.
Как передает Арменпресс, об этом Зеленский рассказал в интервью агентству Reuters.
"Если мы говорим о сделке, то давайте заключим сделку, мы только за", - сказал Зеленский, подчеркнув, что любое соглашение должно включать гарантии безопасности Киеву.
Несколько дней назад Трамп заявил, что хочет, чтобы Украина поставляла в США редкоземельные металлы и другие полезные ископаемые в обмен на финансовую поддержку Украины в ее войне с Россией.
Осенью прошлого года Украина выступила с идеей открыть важные минеральные ресурсы для инвестиций союзников, представив свой «план победы».
Зеленский заявил, что менее 20 процентов минеральных ресурсов Украины, включая около половины месторождений редкоземельных металлов, находятся под контролем России.