Անդրանիկ Քոչարյանը մանրամասներ հայտնեց անհետ կորած զինծառայողների հարազատների մասնակցությամբ փակ քննարկումից
Հայաստանի ազգային ժողովում անհետ կորած զինծառայողների հարազատների և պետական պատկան մարմինների մասնակցությամբ փակ քննարկումը տևել է շուրջ 5 ժամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քննարկումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը ներկայացրել է որոշ մանրամասներ:
«Կոնստրուկտիվ քննարկում էր, և շատ կարևոր էր բոլորիս համար»,–ասաց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ քննարկումը շարունակություն ունի:
Նրա վստահեցմամբ՝ մեկ ամիս հետո կրկին հանդիպում է լինելու, բայց արդեն ինչ–որ խնդիրներ լուծած: Քոչարյանի խոսքով՝ այդ ընթացքում անելիք ունեն բոլոր գերատեսչությունները, այդ թվում՝ Ազգային ժողովը:
Ըստ Քոչարյանի՝ քննարկմանը եղել են անհետ կորած զինծառայողների ծնողներ, որոնք բավարարված չեն եղել իրենց բարձրաձայնած հարցերի պատասխաններով:
«Կարծում եմ՝ այս ամենի մեջ պետք է սիրտ ու հոգի դրվի: Կարծում եմ՝ անելիք ունենք և պետք է անենք: Եթե կարելի է մեկ ճակատագիր փրկել, ուրեմն ամեն ինչ պետք է դրվի այդ ճակատագիրը փրկելու համար: Բարդագույն խնդիրներ են: Հեշտ է ասել՝ գերիներին պետք է գտնել, փոխանակել անհետ կորածներին: Այնքան ցավոտ ու խնդիրներ առաջացնող պրոցեսներ են եղել: Բազմաթիվ հարցեր կան, որոնց լուծումների ամբողջացման ճանապարհին պետք է գտնենք անցնելիք ճանապարհը միասին անցնելու հնարավորություն»,–նշեց Քոչարյանը:
Փակ քննարկման միայն մեկնարկի հատվածն էր բաց: «Այսօր այս քննարկման շնորհիվ բոլոր հարցերի պատասխանները չենք կարողանալու ստանալ: Եվ պետք է պրոցեսը շարունակվի: Ես վստահեցնում եմ ձեզ, որ այդ ընկալումը մեր գործընկերների, բոլորի մոտ կա»,–նշել էր ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Քննարկմանը ներկա են եղել ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազայանը, ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը, պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը, ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը, Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը և այլ պաշտոնյաներ:

Андраник Кочарян представил подробности закрытой беседы с участием родственников пропавших без вести военнослужащих
Состоявшееся в Национальном Собрании Армении закрытое обсуждение с участием родственников пропавших без вести военнослужащих и полномочных государственных органов длилось около 5 часов.
Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами после обсуждения председатель Комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян представил некоторые подробности.
«Это была конструктивная дискуссия, и она была очень важна для всех нас», — сказал Кочарян, добавив, что обсуждение продолжится.
По его словам, через месяц будет еще одно заседание, но некоторые вопросы уже будут решены.
По словам Кочаряна, на обсуждении присутствовали родители пропавших без вести военнослужащих, которые были недовольны ответами на поставленные ими вопросы.
«Думаю, нужно вложить в это все сердце и душу. Думаю, нам есть что сделать, и нам нужно это сделать. Если мы можем спасти одну судьбу, то нужно сделать все, чтобы спасти эту судьбу. Это сложные вопросы. Легко сказать, что нужно обменять пленных, найти пропавших без вести. Было много болезненных и проблемных процессов», — отметил Кочарян.
Открытой была только вводная часть закрытого обсуждения. «Сегодня, благодаря этому обсуждению, мы не сможем получить ответы на все вопросы. И процесс должен продолжаться. Уверяю вас, что такое восприятие присутствует у всех наших коллег», — отметил спикер НС Ален Симонян.
В обсуждении приняли участие директор СНБ Армен Абазян, заместитель директора СНБ Андраник Симонян, генеральный прокурор Анна Вардапетян, военный прокурор, заместитель генерального прокурора Григор Элизбарян, председатель Следственного комитета Артур Погосян, заместитель министра обороны Арман Саргсян, омбудсмен Анаит Манасян, представитель Республики Армения по международным правовым вопросам Егише Киракосян и другие должностные лица.