Թրամփը սպառնացել է մաքսատուրքերով, եթե ԵՄ-ն ավելի շատ նավթ և գազ չգնի ԱՄՆ-ից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Եվրոպական միության երկրներին սպառնացել է առևտրային մաքսատուրքերով, եթե նրանք չսկսեն ավելի շատ ամերիկյան նավթ և գազ գնել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը:
«Գիտեք, մենք Եվրոպական միության հետ շուրջ 300 միլիարդ դոլարի դեֆիցիտ ունենք: Եվ այդ պատճառով մենք դա կարգի կբերենք կա՛մ մաքսատուրքերով, կա՛մ էլ նրանք պետք է գնեն մեր նավթը: Միակ բանը, որ նրանք կարող են անել, արագ մեր նավթն ու գազը գնելն է», - ասել է Դոնալդ Թրամփը՝ հունվարի 20-ի երեկոյան Սպիտակ տանը մի քանի հրամանագրեր ստորագրելով:
Իր պաշտոնավարման առաջին օրն ԱՄՆ նախագահը չեղարկել է հեղուկացված բնական գազի արտահանման նոր տերմինալի կառուցումը դադարեցնելու մասին ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի որոշումը։ Բայդենի վարչակազմը պարտադրել էր շինարարության դադարը մի ուսումնասիրությունից հետո, ըստ որի հեղուկացված բնական գազի արտահանումն ավելի բարձր ածխածնային հետք ունի, քան ածխի արտահանումը:
Մի քանի տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգները դարձել է հեղուկացված բնական գազի՝ աշխարհում ամենամեծ արտահանողը, ինչպես նաև Եվրոպայի ամենամեծ մատակարարը 2022 թվականից ի վեր, երբ ռուսական խողովակաշարերով հոսքերի մեծ մասը կասեցվեց:

Трамп пригрозил ЕС пошлинами, если он не увеличит закупки нефти и газа у США
Президент США Дональд Трамп пригрозил странам Евросоюза торговыми тарифами, если они не начнут покупать больше американской нефти и газа. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Bloomberg.
«Вы знаете, у нас дефицит с Евросоюзом около $300 миллиардов. Так что, либо мы это исправим пошлинами, либо им придется покупать нашу нефть. Единственное, что они могут сделать, — это быстро купить нашу нефть и газ», — заявил Дональд Трамп, подписывая несколько указов в Белом доме вечером 20 января.
В первый день своего пребывания в должности президент США отменил решение бывшего президента США Джо Байдена остановить строительство нового терминала по экспорту сжиженного природного газа. Администрация Байдена ввела заморозку строительства после того, как исследование показало, что экспорт сжиженного природного газа имеет более высокий углеродный след, чем экспорт угля.
За несколько лет США стали крупнейшим в мире экспортером сжиженного природного газа, а также крупнейшим поставщиком в Европу с 2022 года, когда большая часть потоков по российским трубопроводам была приостановлена.