Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել՝ դադարեցնելով ծննդյան իրավունքով ԱՄՆ քաղաքացիության տրամադրումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունվարի 20-ին իր երդմնակալությունից հետո Սպիտակ տանն ստորագրել է կատարողական հրամանագիր ծննդյան իրավունքով ԱՄՆ քաղաքացիության տրամադրման սահմանափակման մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են ամերիկյան լրատվամիջոցները:
ԱՄՆ նոր ղեկավարը նշել է, որ ծննդյան իրավունքով քաղաքացիության տրամադրումն անհեթեթ է, և որ ԱՄՆ-ն աշխարհում միակ երկիրն է, որ այդպես է վարվում։
Ըստ Reuters գործակալության՝ հրամանագիրը նախատեսում է անօրինական միգրանտների երեխաներին ծննդյան իրավունքով ամերիկյան քաղաքացիություն տրամադրելու վերաբերյալ սահմանափակումներ։
Ինչպես հայտնել է Քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության ամերիկյան միությունը (ACLU), Միացյալ Նահանգների իրավապաշտպան կազմակերպությունները հայց են ներկայացրել Նյու Հեմփշիր նահանգի դատարան՝ ընդդեմ ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի այս որոշման։
«Այսօր ներգաղթյալների իրավունքների պաշտպանները դատի են տվել Թրամփի վարչակազմին գործադիր հրամանի համար, որը նպատակ ունի զրկել Միացյալ Նահանգներում ծնված որոշ երեխաների ԱՄՆ քաղաքացիությունից», - ասվում է փաստաբանների՝ հունվարի 20-ի հայտարարության մեջ։

Trump order seeks end to birthright citizenship in US
An executive order U.S. President Donald Trump signed Monday night vows to end birthright citizenship in the U.S., despite broad legal consensus that the Constitution guarantees American citizenship to nearly everyone born on U.S. soil, POLITICO reports.
Trump’s order directs federal agencies to refuse to recognize U.S. citizenship for children born in the U.S. to mothers who are in the country illegally or here legally on visas, if the father is not a U.S. citizen or lawful permanent resident.
The order would deny U.S. citizenship, including passports, to those children born in the U.S. starting 30 days from now, if at least one parent isn’t an American citizen or green card holder.
The Supreme Court ruled more than a century ago that children born in the U.S. to foreign parents are U.S. citizens under the 14th Amendment. The only legally recognized exception applies when both parents are diplomats with immunity from U.S. laws.