Թրամփը հայտարարել է, որ Պուտինը «կործանում է» Ռուսաստանը՝ հրաժարվելով Ուկրաինայի հետ հրադադարից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր երդմնակալությունից հետո հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «կործանում է Ռուսաստանը»՝ չգնալով Ուկրաինայի հետ պատերազմին վերջ տալու գործարքի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է AFP գործակալությունը։
«Նա պետք է գործարք կնքի: Կարծում եմ՝ նա կործանում է Ռուսաստանը՝ գործարք չգնալով։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանը մեծ անախորժություններ է ունենալու», - լրագրողներին ասել է Թրամփն Օվալաձև աշխատասենյակ վերադառնալիս:
ԱՄՆ նախագահը նաև ասել է, որ պատրաստվում է հանդիպել իր ռուս գործընկերոջը, և հույս է հայտնել, որ Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է գործարք կնքել։
«Մենք կփորձենք այս ամենն ավարտել հնարավորինս շուտ։ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև պատերազմը երբեք չպետք է սկսված լիներ», - ասել է Թրամփը։
«Շատերը կարծում էին, որ պատերազմը կավարտվի մոտ մեկ շաբաթում, բայց այն արդեն երեք տարի է ձգվում», - նշել է ԱՄՆ նախագահը՝ հավելելով, որ այս ամենը մեծապես ազդել է Ռուսաստանի տնտեսության վրա, այդ թվում՝ գնաճի տեսքով:
Թրամփի խոսքով՝ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին իրեն ասել է, որ ցանկանում է խաղաղության համաձայնագիր կնքել պատերազմին վերջ տալու համար։
«Զելենսկին ցանկանում է գործարք կնքել»,- ասել է Թրամփը լրագրողներին։
Թրամփն իր նախընտրական արշավի ժամանակ խոստացել էր արագ վերջ դնել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմին։
Մարկո Ռուբիոն, որի թեկնածությունն ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում արդեն հաստատվել է Սենատի կողմից, հայտարարել է, որ համաձայնության հասնելու համար հարկավոր են զիջումներ ինչպես Մոսկվայից, այնպես էլ Կիևից։

Трамп заявил, что Путин «разрушает» Россию, отказываясь от перемирия с Украиной
Президент США Дональд Трамп после своей инаугурации заявил, что президент России Владимир Путин «разрушает Россию», не идя на соглашение о прекращении войны с Украиной. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство AFP.
«Он должен заключить сделку. Я думаю, что он разрушает Россию, не заключая сделку. Я думаю, что у России будут большие проблемы», — заявил Трамп журналистам на обратном пути в Овальный кабинет.
Президент США также сообщил, что собирается встретиться со своим российским коллегой, и выразил надежду, что Владимир Путин хочет заключить сделку.
«Мы постараемся закончить все это как можно скорее. Война между Украиной и Россией никогда не должна была начаться», — заявил Трамп.
«Многие думали, что война закончится где-то через неделю, но она затянулась уже на три года», - сказал президент США, добавив, что все это оказало серьезное влияние на экономику России, в том числе в виде инфляции.
По словам Трампа, президент Украины Владимир Зеленский сказал ему, что хочет подписать мирное соглашение, чтобы положить конец войне.
«Зеленский хочет заключить сделку», — заявил Трамп журналистам.
Во время своей предвыборной кампании Трамп пообещал быстрое прекращение войны между Россией и Украиной.
Марко Рубио, кандидатура которого на пост госсекретаря США уже одобрена Сенатом, заявил, что для достижения соглашения нужны уступки как со стороны Москвы, так и Киева.