ՀՀ ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել հանդիպում-քննարկում Հայաստանում ԵՄ անդամ երկրների դեսպանների հետ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում հունվարի 16-ին տեղի է ունեցել Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանի, ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանի, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի, ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանի հանդիպումը Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկում է ծավալվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդգրկուն և հավակնոտ օրակարգի մի շարք, այդ թվում՝ նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրված հաջողությունների, քաղաքական երկխոսության առաջընթացի, ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության նոր օրակարգի նախագծի, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման, ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի, Եվրոպական խաղաղության գործիքի միջոցով Հայաստանին աջակցության տրամադրման, Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեության, անվտանգության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման և այլ հարցերի շուրջ։
Անդրադառնալով «ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծին` ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից տրված դրական եզրակացությունը համահունչ է ԵՄ և անդամ պետությունների հետ ՀՀ փոխգործակցության խորացման տեմպերին և ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ, պատասխանել ԵՄ անդամ երկրների դեսպանների մի շարք հարցերին:

В МИД Армении состоялось обсуждение с послами стран-членов ЕС
В министерстве иностранных дел 16 января состоялась встреча заместителя министра юстиции Армении Анны Карапетян, заместителя министра внутренних дел Армении Армена Казаряна, заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артура Мартиросяна и начальника департамента Европы МИД Армении Самвела Мкртчяна с главами аккредитованных в Армении дипломатических миссий стран-членов ЕС.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи состоялось подробное обсуждение ряда вопросов всеобъемлющей и амбициозной повестки партнерства Армения-ЕС, в том числе достигнутых в течение предыдущего года успехов, процесса политического диалога, проекта новой повестки партнерства Армения-ЕС, реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, начала диалога по либерализации визового режима с ЕС, оказания помощи Армении через Европейский фонд мира, деятельности миссии ЕС в Армении, расширения сотрудничества в сфере безопасности и др.
Коснувшись законопроекта «О начале процесса вступления Армении в ЕС», начальник департамента Европы МИД Армении Самвел Мкртчян отметил, что положительное заключение правительства Армении соответствует темпам углубления сотрудничества Армении с ЕС и его государствами-членами, а также европейским устремлениям граждан Республики Армения.
Стороны обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и ответили на ряд вопросов послов государств-членов ЕС.