Պետության թիրախն է 2025-ին ունենալ 5.5 տոկոս տնտեսական աճ. Ամուլսարի հանքի չաշխատելու դեպքում աճն ավելի ցածր կլինի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը թիրախ է սահմանել 2025-ին ունենալ 5.5 տոկոսի շրջակայքում տնտեսական աճ, եթե Ամուլսարի հանքը չաշխատի, տնտեսական աճն ավելի ցածր կլինի:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան 2024-ի ամփոփիչ ասուլիսում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Անդրադառնալով 2024-ի ցուցանիշին՝ նախարարն ասաց. «Ենթադրում ենք, որ պետք է ունենանք մոտ 5.8 տոկոսի շրջանակում տնտեսական աճ»:
Պապոյանն ասաց, որ 2025-ի համար ի սկզբանե կանխատեսվել էր 5.6 տոկոս տնտեսական աճ, սակայն հետագայում  Ֆինանսների նախարարությունը մի փոքր նվազեցրել է:
«Եթե Ամուլսարի հանքը չաշխատի, իհարկե, տնտեսական աճը կլինի ավելի ցածր: Եթե աշխատի Ամուլսարը, ապա տնտեսական աճը ոչ միայն այս, նաև հաջորդ տարիներին կվերանայենք ավելի բարձր ուղղությամբ: Ամուլսարի՝ ամբողջական ցիկլով աշխատելու պարագայում մեր ՀՆԱ-ն տարեկան լրացուցիչ 1 տոկոս կաճի: Եվ մեր պետությունը տարեկան լրացուցիչ 120 մլն դոլար հարկ կստանա: Կստեղծվեն մեծ թվով աշխատատեղեր»,-հավելեց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ Ամուլսարի հանքի աշխատելը Հայաստանի համար ունի կենսական նշանակություն:
«Մենք թիրախ ենք դրել 2025-ին ունենալ 5.5 տոկոսի շրջակայքում տնտեսական աճ»,-ասաց Գևորգ Պապոյանը:
Ավելի վաղ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ասել էր, որ կառավարությունն աճի իր կանխատեսումներն անելիս հաշվի է առել նաև այն հանգամանքը, որ հաջորդ տարվա կեսերից Ամուլսարի հանքն արդեն պետք է գործարկվի: Հովհաննիսյանը նաև հայտնել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման նպատակով վարկի ներգրավման համար կարող է պետական երաշխիք տրամադրել, Ֆինանսների նախարարությունն ուսումնասիրում է հանքը շահագործող «Լիդիան Արմենիա»-ի տրամադրած փաստաթղթերի փաթեթը:

Цель государства - достижение в 2025 году экономического роста на уровне 5,5%. Если Амулсарский рудник не заработает, рост будет ниже
Правительство Армении поставило цель добиться в 2025 году экономического роста на уровне около 5,5%. Если Амулсарский рудник не заработает, экономический рост будет ниже. Об этом,  отвечая на вопрос Арменпресс, заявил министр экономики РА Геворг Папоян на пресс-конференции по итогам 2024 года.
Касаясь показателя 2024 года, министр сказал: «Мы предполагаем, что у нас должен быть экономический рост в пределах около 5,8%».
Папоян сообщил, что изначально на 2025 год прогнозировался экономический рост на уровне 5,6%, однако позже Минфин несколько снизил его.
«Если Амулсар не заработает, конечно, экономический рост будет ниже. Если Амулсар заработает, мы будем пересматривать экономический рост в более высокую сторону не только в последующие годы. В случае с Амулсаром, работающим по полному циклу Наш ВВП вырастет на 1% и наше государство получит дополнительно $120 миллионов налогов. Будет создано большое количество рабочих мест», - добавил министр.
Он подчеркнул, что эксплуатация Амулсарского рудника имеет жизненно важное значение для Армении.
"Мы поставили цель экономического роста на уровне 5,5% в 2025 году", - сказал Геворг Папоян.
Ранее министр финансов Ваге Ованнисян заявил, что правительство, делая прогнозы роста, учитывало также тот факт, что Амулсарский рудник должен быть введен в эксплуатацию с середины следующего года.
Ованнисян также сообщил, что правительство Армении может предоставить госгарантию для привлечения кредита с целью эксплуатации Амулсарского золотого рудника, Минфин изучает пакет документов, представленный оператором рудника «Лидиан Армения».