Լեհաստանի նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան մայիսին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի Սեյմի նախագահ Շիմոն Հոլովնյան չորեքշաբթի հայտարարել է, որ երկրի նախագահի ընտրությունները կանցկացվեն մայիսի 18-ին, իսկ երկրորդ փուլը, անհրաժեշտության դեպքում, տեղի կունենա հունիսի 1-ին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է լեհական հեռուստատեսությունը:
Սեյմի նախագահն ընդգծել է, որ վերջնական որոշումը կկայացնի այդ ժամկետները պետական ընտրական հանձնաժողովի հետ համաձայնեցնելուց հետո։
Նա նշել է, որ տարածքային ընտրական հանձնաժողովները պետք է ստեղծվեն մինչև մարտի 31-ը, իսկ նախագահի պաշտոնի համար թեկնածուների դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետ է սահմանվել ապրիլի 4-ը։
Նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մտադրության մասին առայժմ հայտարարել են 7 թեկնածուներ՝ Ռաֆալ Տշասկովսկին («Քաղաքացիական դաշնություն»), Կարոլ Նավրոցկին (նրան աջակցում է «Իրավունք և արդարություն» կուսակցությունը), Շիմոն Հոլովնյան («Լեհաստան 2050» կուսակցություն), Մագդալենա Բեյատը (ձախեր), Սլավոմիր Մենցենը («Համադաշնություն»), Մարեկ Յակուբյակը («Ազատ հանրապետականներ») և Մարեկ Վոխը (անկուսակցականների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների կողմից):

Выборы президента Польши пройдут в мае
Выборы президента Польши пройдут 18 мая. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил маршал (спикер) Сейма (нижней палаты польского парламента) Шимон Холовня.
"Я принял решение, что голосование на выборах президента Польши состоится 18 мая", - сказал Холовня на пресс-конференции, трансляцию которой вел телеканал TVP Info.
Второй тур выборов при необходимости пройдет 1 июня.
Холовня также заявил, что он сможет подписать постановление об организации президентских выборов 15 января, после его публикации в стране начнется избирательная кампания.
Спикер Сейма добавил, что регистрация кандидатов продлится до 4 апреля.
Согласно опросам, основная борьба должна развернуться между кандидатом от "Гражданской коалиции", мэром Варшавы Рафалом Тшасковским и поддержанным крупнейшей оппозиционной партией "Право и справедливость" независимым кандидатом Каролем Навроцким, который возглавляет польский Институт национальной памяти.
Помимо них, в президентской кампании примут участие спикер Сейма Шимон Холовня, которого поддержало объединение "Третий путь", выдвинутый ультраправой "Конфедерацией" Славомир Ментцен и вице-спикер Сената (верхней палаты польского парламента) Магдалена Беят, представляющая партию "Левые".