«Խաղաղության խաչմերուկ»-ի հաջողությունը կախված է տարածաշրջանային բարդությունների հաղթահարումից. Quincy Institute-ի հետազոտող
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի համար կարևոր է, որ տարբեր քաղաքական ուժեր ավելի համախմբված աշխատեն։ Սա ենթադրում է կառավարության ավելի ընդգրկուն լինելը և քաղաքական բանավեճերին տարբեր տեսակետների բովանդակային մասնակցություն թույլ տալը։ Միևնույն ժամանակ՝ ընդդիմությունը պետք է որդեգրի ավելի կառուցողական դիրքորոշում՝ կենտրոնանալով Հայաստանի առջև ծառացած ճգնաժամերը հաղթահարելու վրա, ոչ թե պարզապես կառավարությանը քննադատելու։ Նման միասնությունը, թեև հնարավոր համարելը գուցե լավատեսական հույս է, բայց վերջիվերջո անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանը վերականգնվի և առաջ շարժվի որպես միասնական ազգ։
Նման համոզմունք հայտնեց Ամերիկյան Quincy Institute for Responsible Statecraft-ի հետազոտող Արթին Դերսիմոնյանը։ Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում Դերսիմոնյանն անդրադարձավ Հարավային Կովկասում փոփոխվող զարգացումներին, Թուրքիայի ազդեցության աճին, Ռուսաստանի հետ վերջինի «մրցակցային» հարաբերություններին և Ադրբեջանի միտումներին։
-Պարոն Դերսիմոնյան, ինչպե՞ս եք գնահատում վերջին զարգացումները Հարավային Կովկասում։
-Վերջին չորս տարիների ընթացքում, հատկապես 2020թ․ սեպտեմբերի ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից հետո, տարածաշրջանային դինամիկաներում տեղի են ունեցել էական փոփոխություններ։ Այս փոփոխություններն առավել ակնհայտ են դարձել վերջին երկու տարիների ընթացքում՝ հատկապես 2023թ․ սեպտեմբերից հետո, երբ ուժերի հավասարակշռությունը նկատելիորեն փոխվեց։ Սա երևում է ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական իրավիճակից, այլև պաշտոնական Երևանի և Բաքվի ներկայացուցիչների հռետորաբանությունից։
Բաքվում պաշտոնյաները հաճախ հանդես են գալիս ավելի վստահ և հաստատակամ ելույթներով։ Այս վստահությունը ամրապնդվում է ռազմական կարողություններով, որոնք Ադրբեջանը լուրջ կերպով զարգացրել է առնվազն մեկ ու կես տասնամյակ՝ այժմ լինելով այնպիսի մակարդակի վրա, որը նրանց վստահություն է ներշնչում։ Մյուս կողմից, Հայաստանում, անգամ ներկայիս կառավարությունը, որը վեց տարի առաջ հանդես էր գալիս ուժեղ ձայնով և վստահություն էր ներշնչում իր դիրքորոշմամբ, այժմ զգալիորեն ավելի զգուշավոր հռետորաբանություն ունի։ Այն աշխատում է վերակառուցել իր ռազմական և ռազմավարական կարողությունները, սակայն այդ անհանգստությունն ակնհայտ է ինչպես քաղաքականության, այնպես էլ հռետորաբանության մեջ։
Մոտենալով տարվա ավարտին՝ տարածաշրջանում առկա են բազմաթիվ ակնառու բաղադրիչներ։ Օրինակ՝ Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև բեռնատար ավիաչվերթների ավելացումը, Թուրքիայի և Ադրբեջանի պաշտպանության ոլորտի պաշտոնյաների հանդիպումները, ինչպես նաև հռետորական հակասությունների աճն ընդգծում են տարածաշրջանում անվտանգության առումով առկա անկայուն ու վտանգավոր պահը։
Անհանգստություն կա, որ COP29 գագաթնաժողովից և ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից հետո՝ հատկապես Թրամփի հաղթանակով, Ադրբեջանը կարող է օգտվել ամերիկյան արտաքին քաղաքականության ենթադրյալ փոփոխություններից՝ իր դիրքորոշումը ավելի կոշտ կերպով առաջ մղելու համար։ Հետաքրքիր կլինի տեսնել, թե Վաշինգտոնի նոր վարչակազմը ինչպես կարձագանքի հնարավոր սրացումներին։ Արդյոք այն կգործի նույնքան հաստատակամ, որքան Բայդենի վարչակազմը՝ սահմանային կրակոցներին ի պատասխան։
2024 թվականին բազմաթիվ ճգնաժամեր կամ ի հայտ եկան, կամ շարունակվեցին՝ չգտնելով ամբողջական լուծումներ։ 2025թ․ շեմին, հավանական է, որ այս մարտահրավերներն ավելի սուր կդառնան։
-Ի՞նչ նախադրյալներ են անհրաժեշտ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար։ Որոնք են անհրաժեշտ քայլերը Հարավային Կովկասում տևական խաղաղություն և տարածաշրջանային կայունություն ապահովելու համար։
-Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և իրական խաղաղություն հաստատելու համար, անհրաժեշտ է ավելին, քան ընդամենը 16 կամ 17 կետերից բաղկացած փաստաթուղթ ստորագրելը։ Արդար խաղաղությունը սերունդների աշխատանք է, եթե ոչ ավելին, որը պահանջում է հայերի ու ադրբեջանցիների միջև հարաբերությունների արմատական վերակառուցում։ Սա կարող է ներառել, օրինակ՝ այն ադրբեջանցիների վերադարձը, որոնք ժամանակին ապրել են Հայաստանում, և այն հայերի վերադարձը, որոնք ապրել են Բաքվում և Ադրբեջանի այլ շրջաններում։ Նման նպատակներն իրական հաշտեցման երկարաժամկետ տեսլական են ներկայացնում։
Կարճաժամկետ հեռանկարում մենք կարող ենք ակնկալել այն համաձայնագրի ստորագրումը, որը քննարկվում է վերջին տարիների ընթացքում։ Ամեն տարի Հայաստանի, Ադրբեջանի և այլ շահագրգիռ կողմերի պաշտոնյաները հայտարարում են, որ այն կկնքվի տարեվերջին, սակայն դա դեռ չի իրականացել։
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանը, այս գործընթացի ողջ ընթացքում, կարծես շահագրգռված է ձգձգելու և տեսնելու, թե ավելին ինչ կարող է ստանալ։ Տարածաշրջանային զարգացումները կարող են այս հարցում լրացուցիչ ազդեցություն ունենալ։ Օրինակ՝ եթե ԱՄՆ-Ռուսաստան բանակցությունները, որոնք նախաձեռնել է Թրամփը Ուկրաինայի շուրջ, ձախողվեն, կամ եթե Իրանում, Մերձավոր Արևելքում նոր անկայունություն առաջանա, Ադրբեջանը կարող է դա դիտարկել որպես իր դիրքերը ամրապնդելու հնարավորություն։ Նմանապես, եթե Ֆրանսիան կամ Եվրամիությունը բախվեն ներքին ճգնաժամերի, կամ Թուրքիան շարունակի իրեն համարձակ ու վստահ զգալ, օրինակ՝ Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններից ելնելով, Ադրբեջանը կարող է այդ իրավիճակները օգտագործել դիվանագիտական կամ ռազմական առումով։
Այս պահին կայուն խաղաղությունը թվում է հեռավոր հեռանկար։ Կարճաժամկետ առումով՝ արդեն կարևոր կլինի պահպանել ներկայիս իրավիճակը՝ բռնությունների ցածր մակարդակը։
Կարևոր կլինի նաև դիտել, թե ինչպես ԱՄՆ նոր վարչակազմը կներգրավվի Հարավային Կովկասում։ Վրաստանի հետընտրական դեռևս զարգացող իրավիճակը, հավանաբար, կլինի նոր Կոնգրեսի ուշադրության կենտրոնում, և դեռ պարզ չէ՝ արդյոք Թրամփի վարչակազմը կշարունակի նույն մոտեցումը, ինչ Բայդենի վարչակազմը։
Սա վերաբերում է նաև Հայաստանին և Ադրբեջանին։ Արդյոք Թրամփի պետքարտուղարությունը նույնքան ակտիվորեն կմասնակցի, որքան Բայդենինը։ Արդյոք նոր Ազգային անվտանգության խորհրդականը կփորձի՞ նպաստել հայ-ադրբեջանական երկխոսությանը, թեկուզ միայն չեզոք հանդիպման վայրի դերակատարությամբ։
Կարճաժամկետ լավագույն սցենարը ներառում է թշնամական գործողությունների սահմանափակում կամ բացակայություն, շարունակվող դիվանագիտական ներգրավվածություն և երկու կողմերի միջև թշնամական հռետորաբանության նվազում։
Սակայն կարևոր թեմաների շուրջ երկխոսություն չկա, որոնք խաղաղության համար նշանակալի են։ Օրինակ՝ կկարողանա՞ն կողմերը համատեղ կառավարել բնապահպանական խնդիրները։ Կկարողանա՞ն իմաստալից կերպով ապառազմականացնել իրենց սահմանը՝ փոխադարձ մեղադրանքներ հնչեցնելու փոխարեն։ Նման գործնական հարցերի հասցեագրումը կլինի դրական նշան տարածաշրջանային խաղաղության իրական առաջընթացի ուղղությամբ։
Հայաստանում կան տարբեր ձայներ, որոնք ներկայացնում են տարբեր տեսակետներ։ Մի կողմից՝ ընդդիմադիր ձայները, որոնք հաճախ ծայրահեղ քննադատական են, հակված են իրավիճակը ներկայացնել որպես ճգնաժամային՝ «վերջ և կործանում» մոտեցմամբ։ Ամեն ինչ դիտարկվում է որպես զիջում կամ ձախողում։ Մյուս կողմից՝ կառավարությունը և աջակիցները, չնայած որոշ անհանգստություն և զգուշություն են արտահայտում, ավելի լավատեսական տոն են ընտրել։
Իրականությունը, սակայն, գտնվում է այս երկու ծայրահեղությունների միջև։ Հայաստանի ներկայիս իրավիճակն անկասկած փխրուն է՝ հավանաբար ամենաանորոշը անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր։ Չնայած կառավարությունը գիտակցում է այս մարտահրավերները, հասկանալի է, որ նրանք փորձում են կայունություն և վերահսկողություն ցուցադրել։ Սակայն վերջին հինգ տարիները ցույց են տվել, որ իրադարձությունները հաճախ զարգանում են ավելի արագ, քան կառավարությունը կարող է արձագանքել կամ կանխատեսել։
Հայաստանի համար կարևոր է, որ տարբեր քաղաքական ուժեր ավելի համախմբված աշխատեն։ Սա ենթադրում է կառավարության ավելի ընդգրկուն լինելը և քաղաքական բանավեճերին տարբեր տեսակետների բովանդակային մասնակցություն թույլ տալը։ Միևնույն ժամանակ՝ ընդդիմությունը պետք է որդեգրի ավելի կառուցողական դիրքորոշում՝ կենտրոնանալով Հայաստանի առջև ծառացած ճգնաժամերը հաղթահարելու վրա, ոչ թե պարզապես կառավարությանը քննադատելու։ Նման միասնությունը, թեև հնարավոր համարելը գուցե լավատեսական հույս է, բայց վերջիվերջո անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանը վերականգնվի և առաջ շարժվի որպես միասնական ազգ։
-Մերձավոր Արևելքի իրադարձությունները ևս մեկ անգամ ցույց են տալիս, որ միջազգային դերակատարները ձգտում են ուժեղացնել իրենց ազդեցությունը անկայուն և անորոշ տարածաշրջաններում։ Ի՞նչ ուժային խաղեր եք դիտարկում Հարավային Կովկասում։ Ի՞նչ ազդեցություն և նպատակներ ունի կոլեկտիվ Արևմուտքը Հարավային Կովկասում։
-Վերջին չորս տարիների ընթացքում ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն հիմնականում արձագանքել են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցած իրադարձություններին, այլ ոչ թե պրոակտիվ կերպով ձևավորել իրավիճակը։ Դա ակնհայտ է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայմամբ։
Այս առաքելությունը հետևեց 2022 թ. սեպտեմբերյան էսկալացիաներին, երբ Երևանը դժգոհություն հայտնեց ՀԱՊԿ-ի և Ռուսաստանի արձագանքի և աջակցության առնչությամբ։ Արդյունքում, Հայաստանը նախընտրեց ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն, որը հիմնականում հաջողված է։ Առաքելությունն ընդլայնվել է թե՛ ծավալով, թե՛ գործունեության շրջանակով, և ինչպես Հայաստանի կառավարությունը, այնպես էլ եվրոպացի պաշտոնյաները շահագրգռվածություն են արտահայտել այդ մանդատի երկարաձգման հարցում։
Այնուամենայնիվ, այս առաքելությունն անխուսափելիորեն արծարծվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների ավելի լայն գործընթացում։ Ադրբեջանի տեսանկյունից, նախընտրելի է, որ իր սահմանի երկայնքով չլինեն որևէ արտաքին ուժեր՝ նույնիսկ անզեն դիտորդներ։
-Ինչպե՞ս կբացատրեք Ադրբեջանի կեցվածքը ԵՄ դիտորդական առաքելության և դրան առնչվող հարցերի վերաբերյալ։
-Ադրբեջանի դիրքորոշումը մասամբ պայմանավորված է սրացման վտանգով։ Եթե հակամարտությունը վերսկսվի, Ադրբեջանը չի ցանկանում պատասխանատվություն կրել եվրոպացի դիտորդների վնասման համար։ Սակայն այստեղ գործում է նաև ավելի լայն դինամիկա. Ադրբեջանը իրեն դիտարկում է որպես Հարավային Կովկասի գերիշխող ուժ և ձգտում է թելադրել իր պայմանները Հայաստանին։ Սա նկատելի է տարբեր պահանջներում, օրինակ՝ սահմանափակել Հայաստանի կողմից նոր զինատեսակների ձեռքբերումը կամ դեմ լինել սահմանին երրորդ կողմի ներկայությանը։ Ադրբեջանի ուղերձը Հայաստանին, ըստ էության, հետևյալն է․ «Մենք ենք սահմանում կանոնները, և դուք պետք է հետևեք դրանց՝ այլապես կկրեք հետևանքները»։ Չնայած այդ հետևանքները միշտ հստակ չեն, անցյալի գործողությունները ցույց են տվել, թե ինչ կարող են դրանք լինել։
Մյուս կողմից, Հայաստանը շարունակում է հաստատել իր ինքնիշխանությունը, հատկապես այնպիսի հարցերում, ինչպիսիք են դիտորդական առաքելությունները և զենքի գնումները։ Հայաստանի կառավարության դիրքորոշումն այն է, որ այս որոշումները երկրի ներքին գործն են և չեն կարող թելադրվել արտաքին ուժերի կողմից։
Այս իրավիճակը որոշ չափով համընկնում է Ռուսաստանի՝ Ուկրաինայի վերաբերյալ հռետորաբանությանը, որը սպառազինումն օգտագործում է որպես կանխարգելիչ գործողությունների հիմնավորում։ Ադրբեջանը երբեմն օգտագործում է նմանատիպ փաստարկներ՝ նշելով, որ կարող է գործել, եթե Հայաստանի կողմից սպառնալիք տեսնի։ Այս հռետորաբանությունը կարող է օգտագործվել ագրեսիվ գործողություններն արդարացնելու համար, նման այն քաղաքականությանը, որով Իսրայելը ներկայում գործում է Սիրիայում. «Նպատակները կարևոր չեն, կարևորը ներուժն է»։
Հայաստանի համար մարտահրավերը այս դինամիկաների զգույշ կառավարումն է։ Պրովոկացիաները կանխատեսելուց զատ, Հայաստանը պետք է շարունակի առաջնահերթ համարել իր անվտանգությունը և գործել սեփական ազգային շահերից ելնելով։
-Վերադառնալով Արևմուտքի ներգրավմանը Հարավային Կովկասում...
-Ընդհանուր առմամբ, ես կարծում եմ, որ վերջին տարիներին Արևմուտքի ներգրավման ամենահաջողված ոլորտը եղել է ԵՄ դիտորդական առաքելությունը։ Ինչպես նշեցինք, բանակցությունների ժամանակ, ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն երբեմն մասնակցել են որպես միջնորդներ, երբեմն՝ որպես բանակցային գործընթացի հեշտացնողներ, ինչը կարևոր է։ Եթե առաջանա հնարավորություն, որ եվրոպացիները կամ ամերիկացիները կրկին խաղան այդ դերը, ես կարծում եմ՝ դա պետք է անել։ Դա օգտակար է, արդյունավետ, և նպաստում է բարի գործի։
Բայց, ի վերջո, կա աշխարհագրության հարցը։ Իհարկե, ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ հաղորդակցությունը լեռներով կամ օվկիանոսով նույնքան բարդ չէ, որքան նախկինում։ Սակայն, երբ հարցը բարդանում է, Հայաստանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը գտնվում են երեք շատ խոշոր ու կարևոր տերությունների հարևանությամբ, որոնք այստեղ են հարյուրավոր տարիներ։ Ֆրանսիայի՝ զենք մատակարարելու օրինակն էլ է դա ցույց տալիս։ Այդ մատակարարումը չի կարող պարզապես հատել սեփական սահմանը, ինչպես օրինակ Բելգիայի կամ Գերմանիայի դեպքում։ Այն պետք է անցնի այլ դերակատարների տարածքով։
Թե ինչպիսին կլինի տարածաշրջանային իրավիճակը 2025թ. չափազանց անորոշ է։ Եթե «Վրացական երազանքը» մնա իշխանության, հնարավոր է, որ դա որևէ կերպ սահմանափակի այդ առևտուրը։ Կամ գուցե վերջին ամիսներին Երևանի ցուցաբերած աջակցությունը փոխհատուցվի՝ թույլ տալով շարունակել այդ մատակարարումները։ Եվրոպացիները և ամերիկացիները գիտեն, որ այս աշխարհագրական գործոնը շատ կարևոր է։ Հայաստանի կառավարությունն էլ դա գիտակցում է։ Կարծում եմ՝ մենք կտեսնենք շարունակվող ներգրավվածություն՝ տնտեսական աջակցություն, զարգացման ծրագրերի ֆինանսավորում և քաղաքացիական հասարակության աջակցություն, որն աննախադեպ աճել է վերջին երկու տարիներին։ Հուսով եմ՝ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն նաև կաջակցեն Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կառուցվածքի ամրապնդմանը՝ բացի գործող իշխանությանը և նրա ժողովրդավարական վարկանիշին պարզապես աջակցելուց և հավանություն տալուց։
Հայաստանի համար ամենակարևոր պահանջը անվտանգությունն է։ Առանց անվտանգության՝ օտարերկրյա ներդրողները չեն ցանկանա մեծ գումարներ ներդնել, իսկ Հայաստանի կառավարությունը նույնիսկ հնարավորություն չի ունենա մտածել մյուս խնդիրների մասին։ Հավասարակշռությունը մշտապես եղել է խնդիր. այն կամ այս ուղղությամբ է, կամ այն։ Հայաստանը պետք է սովորի «խաղալ հավասարակշռության խաղը»՝ թե՛ իր տարածաշրջանում, թե՛ աշխարհում ավելի լայն շրջանակում։
-Հայաստանը փորձում է նորմալացնել իր հարաբերությունները ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ։ Ինչպե՞ս կգնահատեք Թուրքիայի դերը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում և ընդհանուր տարածաշրջանում։
-Հակիրճ, Սիրիայի զարգացումները կարելի է դիտարկել որպես Թուրքիայի հավակնությունների և շահերի ավելի լայն բնութագրություն։ Մոտ մեկ տասնամյակ առաջ, երբ Իրանը և Ռուսաստանը ակտիվորեն ներգրավվեցին Սիրիայում, դա խոչընդոտեց Թուրքիայի այդ ժամանակվա նպատակներին։ Սակայն այժմ, ինչպես տեսանք մոտ մեկ ամիս առաջ՝ Հալեպի վրա հարձակումից հետո, Թուրքիայի հովանավորած ուժերը կամ այն խմբավորումները, որոնց աջակցում է, օրինակ՝ HTS-ը, փոխեցին իրավիճակը։ Ասադի դիրքերի թուլացման, Իրանի ազդեցության անկման և Ռուսաստանի լարված իրավիճակի ֆոնին, Թուրքիան բարելավել է իր դիրքերը տարածաշրջանում։
Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև մրցակցությունը միշտ է եղել։ Այսօր այն առանձնահատուկ է նրանով, որ այլևս սահմանափակված չէ ավանդական տարածքներով։ Թուրքիայի հավակնությունները ձգվում են Լիբիայից մինչև Մերձավոր Արևելք, Բալկաններ, Սև ծով, Հարավային Կովկաս և դրանից դուրս։ Ռուսաստան-Թուրքիա հարաբերություններում հաճախ կա «մրցակցային համագործակցություն»։ Չնայած Մոսկվայում շատերը կարող են պատկերացնել ավելի շատ համագործակցություն, քան մրցակցություն, Անկարան հակված է հակառակին։
Հարավային Կովկասում Թուրքիայի դերն աճում է։ Սակայն, չնայած Թուրքիային սերտորեն կապված լինելուն, Ադրբեջանը չի ցանկանում մնալ «կրտսեր եղբոր» դերում։ Ադրբեջանը փորձում է ձեռք բերել ավելի մեծ ճկունություն՝ ամրապնդելով կապերը Ռուսաստանի հետ։ Դա հետաքրքիր դինամիկա է, որին պետք է հետևել, քանի որ Ադրբեջանը փորձում է պահպանել համագործակցությունը Թուրքիայի հետ, միաժամանակ խթանելով իր ինքնուրույնությունը։
-Յուրաքանչյուր երկիր տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ ունի իր դիրքորոշումը։ Ադրբեջանը կոչում է դա «Զանգեզուրի միջանցք», Իրանը՝ «Արաքսի միջանցք», իսկ Հայաստանի իշխանությունները՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Ի՞նչ մոտեցում ունեք այս նախագծի վերաբերյալ, և որքանո՞վ է այն համահունչ Արևմտյան ուժերի շահերին։
-Ամերիկյան տեսանկյունից, Բայդենի վարչակազմը և Պետդեպարտամենտի պաշտոնյաները հստակ հասկացրել են, որ սա մեծ ներուժ ունեցող երթուղի է, որը Թուրքիան և Եվրոպան Հարավային Կովկասի միջոցով միացնում է Կենտրոնական Ասիային։ Այն շրջանցում է Ռուսաստանը և Իրանը, ինչը վաղուց եղել է Արևմուտքի նպատակներից մեկը, ինչպես դա նկատվել է 1990-ականների էներգետիկ ծրագրերում։ Եվրոպացիների համար նույնպես Ռուսաստանը և Իրանը շրջանցելու կարևորությունն ակնհայտ է, հատկապես վերջին լարվածության ֆոնին։
Հայաստանի համար «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգը ակտիվորեն առաջ է մղվում։ Սակայն առանց Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նորմալացման, այս նախագիծը մնում է միայն թղթի վրա՝ ապագա հնարավորությունների և ներդրումների քննարկումների մակարդակում։ Տարածաշրջանային առումով, առևտրի և կապուղիների թեմաները դարձել են առավել ակտուալ Ուկրաինայի պատերազմից հետո։ Ուստի Հայաստանի համար կարևոր է հաշվի առնել՝ որքանով են իր ծրագրերը համընկնում (կամ չեն համընկնում) հարևանների նպատակների հետ։
Կարճաժամկետ հեռանկարում նման կապուղիները ենթադրական են, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում դրանք կարող են նշանակալի դառնալ։ Հաջողությունը կախված է տարածաշրջանային բարդությունների հաղթահարումից, համաձայնությունների ձեռքբերումից և հարաբերությունների հավասարակշռումից։
Եվրոպացիների և ամերիկացիների համար այս առևտրային ուղիների բացման հանդեպ հետաքրքրությունը հուշում է, որ նրանք շահագրգռված են նաև հարաբերությունների նորմալացման գործում։ Իմ մտահոգությունն այն է, որ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը, գուցե չափազանց շտապելով, ձգտում են համաձայնության հասնել նույնիսկ այն դեպքում, երբ այդ համաձայնությունը չի երաշխավորում կայուն խաղաղություն, միայն թե նախագիծը որոշակի առաջընթաց գրանցի։ Սակայն դա էլ երաշխավորված չէ։ Կարող ենք ունենալ հարաբերությունների նորմալացում, բայց նախագիծը ինչ-որ պատճառով կարող է կանգ առնել։
Վերջիվերջո, Թրամփի վարչակազմը, որը պաշտոնը կստանձնի հունվարի 20-ին, անշուշտ շատ այլ առաջնահերթություններ կունենա, որոնք ավելի կարևոր կլինեն, քան Հարավային Կովկասը։

Успех зависит от умения справляться с региональными сложностями: эксперт Института Куинси о проекте «Перекресток мира»
Для Армении критически важно, чтобы различные политические силы работали вместе более сплоченно. Это подразумевает, что правительство должно быть более инклюзивным и позволять различным голосам вносить значимый вклад в политические дебаты. В то же время оппозиция должна занять более продуктивную позицию — сосредоточенную на решении кризисов, с которыми сталкивается Армения, а не просто на реактивной критике правительства. Такое единство, хотя, возможно, и оптимистично надеяться на него, в конечном итоге необходимо для того, чтобы Армения восстановилась и двигалась вперед как сплоченная нация.
Такое мнение в беседе с корреспондентом Арменпресс в Брюсселе высказал научный сотрудник американского аналитического центра Quincy Institute for Responsible Statecraft Артин Дерсимонян. Он коснулся событий на Южном Кавказе, растущего влияния Турции, ее «конкурентных» отношений с Россией, а также тенденций в Азербайджане.
— Как Вы в целом оцениваете последние развития на Южном Кавказе?
— За последние четыре года, с момента окончания Карабахской войны 2020 года, в динамике региона произошел существенный сдвиг. Это стало особенно очевидным в последние два года, особенно после сентября 2023 года, когда баланс сил явно изменился. Это заметно не только по военной ситуации между Арменией и Азербайджаном, но и по риторике официальных лиц как в Баку, так и в Ереване.
В Баку должностные лица, как правило, говорят с гораздо большей уверенностью и напористостью. Эта уверенность подкреплена военным потенциалом, который Азербайджан серьезно развивал в течение как минимум полутора десятилетий и достиг уровня, на котором они сейчас чувствуют себя уверенно. С другой стороны, в Армении даже это действующее правительство, которое шесть лет назад говорило с сильных  позиций и казалось уверенным в своей позиции, теперь говорит гораздо осторожнее. Оно работает над восстановлением своего военного и стратегического потенциала, но ощущаемая им неуверенность явно отражается в его политике и риторике.
По мере приближения конца года в регионе происходило много подвижек. Например, увеличение количества грузовых рейсов между Израилем и Азербайджаном, встречи турецких военных с азербайджанскими коллегами и эскалация риторических конфронтаций подчеркивают шаткий момент в региональной безопасности.
Возникли опасения, что после саммита COP29 и президентских выборов в США — особенно с победой Трампа — Азербайджан может воспользоваться любыми предполагаемыми изменениями в американской внешней политике, чтобы еще больше укрепить свою позицию. Будет интересно посмотреть, как новая администрация в Вашингтоне отреагирует на потенциальную эскалацию. Будет ли она действовать так же решительно, как администрация Байдена в ответ на перестрелки через границу?
В 2024 году возникло или продолжалось много кризисов, и ни один из них не был полностью решен. Если мы посмотрим в 2025 год, то, скорее всего, мы столкнемся с этими проблемами более остро.
— Каковы предпосылки установления прочного мира в регионе? Другими словами, какие шаги необходимы для достижения прочного мира и региональной стабильности на Южном Кавказе?
— Достижение устойчивого, подлинного мира между Арменией и Азербайджаном требует гораздо большего, чем просто подписание документа из 16 или 17 пунктов. Настоящий мир — это проект поколения, если не больше, включающий фундаментальное восстановление отношений между армянами и азербайджанцами. Это может включать, например, возможное возвращение азербайджанцев, которые когда-то жили в Армении, и армян, которые когда-то жили в Баку и других частях Азербайджана. Такие стремления представляют собой долгосрочное видение подлинного примирения.
В краткосрочной перспективе мы могли бы надеяться увидеть подписание соглашения, которое обсуждалось в течение последних нескольких лет. Каждый год официальные лица в Армении, Азербайджане и другие заинтересованные стороны заявляют, что сделка будет завершена к концу года, но этого пока не произошло.
Тем не менее, Азербайджан на протяжении всего этого процесса, по-видимому, имеет стимул тянуть и смотреть, что он может получить еще. Региональные развития могут повлиять на это еще больше. Например, если переговоры США и России, инициированные Трампом по Украине, зайдут в тупик или если Иран столкнется с дальнейшей нестабильностью на Ближнем Востоке, Азербайджан может увидеть в этом возможности для использования своего преимущества. Аналогичным образом, если Франция или ЕС столкнутся с внутренними кризисами или Турция продолжит чувствовать себя воодушевленной, например, событиями в Сирии, то Азербайджан может использовать эти ситуации дипломатическим или военным путем.
На данный момент стабильный мир кажется отдаленной перспективой. В краткосрочной перспективе сохранение нынешнего низкого уровня насилия уже будет иметь важное значение.
Также будет важно посмотреть, как новая администрация США будет взаимодействовать с Южным Кавказом. Все еще развивающаяся послевыборная ситуация в Грузии, вероятно, займет центральное место в новом Конгрессе, и еще неизвестно, продолжит ли администрация Трампа тот же подход, что и администрация Байдена.
Это также относится к Армении и Азербайджану — будет ли Госдепартамент Трампа взаимодействовать так же активно, как при Байдене? Попытается ли новый советник по национальной безопасности содействовать армяно-азербайджанскому диалогу, даже если только в качестве принимающей стороны нейтральной площадки для встреч?
В краткосрочной перспективе наилучший сценарий будет включать ограниченные или отсутствующие военные действия, продолжение дипломатического взаимодействия и сокращение враждебной риторики между двумя сторонами.
Однако существенной проблемой является отсутствие диалога по критически важным темам, которые важны для достижения мира. Например, могут ли обе стороны совместно решать экологические проблемы? Могут ли они осмысленно демилитаризовать свою границу, а не сосредотачиваться на взаимных обвинениях? Решение этих практических проблем станет хорошим признаком прогресса на пути к реальному региональному миру.
В Армении есть отдельные голоса, представляющие разные точки зрения. С одной стороны, голоса оппозиции — часто крайне критические — склонны представлять ситуацию как ужасную, с подходом «конца света и мрака». Все рассматривается как уступка или провал. С другой стороны, у вас есть правительство и его сторонники, которые, выражая некоторую обеспокоенность и осторожность, принимают более оптимистичный тон.
Однако реальность лежит где-то посередине. Текущая ситуация в Армении, несомненно, шаткая — возможно, самая неопределенная с момента обретения независимости. Хотя правительство осознает эти проблемы, вполне понятно, что оно пытается проецировать стабильность и контроль. Однако последние пять лет показали, что события часто развиваются быстрее, чем правительство может отреагировать или даже предвидеть.
— События на Ближнем Востоке в очередной раз показали, что международные игроки стремятся усилить свои роли в нестабильных регионах. Какую динамику власти Вы наблюдаете на Южном Кавказе? Какое влияние и намерения имеет коллективный Запад на Южном Кавказе сегодня?
— За последние четыре года ЕС и США в первую очередь реагировали на события на Южном Кавказе, а не активно формировали ситуацию. Это очевидно с развертыванием миссии наблюдателей ЕС вдоль границы Армении с Азербайджаном. Эта миссия последовала за эскалацией в сентябре 2022 года, когда Ереван выразил недовольство реакцией и поддержкой, предложенными ОДКБ и Россией. В свою очередь, Армения выбрала гражданскую миссию ЕС, которая в целом оказалась успешной.
Миссия выросла в масштабах и охвате, и как правительство Армении, так и европейские должностные лица выразили заинтересованность в продлении ее мандата.
Однако эта миссия неизбежно оказалась втянутой в более широкие переговоры между Арменией и Азербайджаном. С точки зрения Азербайджана, отсутствие внешних сил — даже невооруженных наблюдателей — вдоль его границы с Арменией является предпочтительным.
— Как Вы объясните отношение Азербайджана к миссии наблюдателей ЕС и связанным с ней вопросам?
— Позиция Азербайджана частично обусловлена ​​риском эскалации. Если бы конфликт возобновился, Азербайджан не хотел бы нести ответственность за какой-либо ущерб европейским наблюдателям. Однако есть и более широкая динамика: Азербайджан считает себя доминирующей силой на Южном Кавказе и стремится диктовать условия Армении.
Такое отношение очевидно в различных требованиях, таких как ограничение закупок Арменией новых систем вооружения или противодействие присутствию стороннего персонала вдоль границы. Послание Азербайджана Армении по сути таково: «Мы устанавливаем правила, и вы должны им следовать — или столкнуться с последствиями». Хотя эти последствия не всегда очевидны, прошлые действия продемонстрировали, к чему они могут привести.
Армения, с другой стороны, заявляет о своем суверенитете, особенно в вопросах, таких как миссии по наблюдению и закупки оружия. Позиция правительства Армении заключается в том, что эти решения являются внутренними делами и не подлежат внешнему диктату.
Также есть параллель с риторикой, используемой Россией в отношении Украины, которая ссылалась на милитаризацию как на оправдание упреждающих действий. Азербайджан время от времени использовал похожие аргументы, предполагая, что он может действовать, если почувствует угрозу со стороны Армении. Эта риторика может быть использована для оправдания агрессивных действий, сродни тому, как Израиль в настоящее время действует в Сирии: «намерения не важны, важен потенциал».
Для Армении задача состоит в том, чтобы осторожно ориентироваться в этой динамике. Помня о потенциальных провокациях, Армения должна продолжать уделять первостепенное внимание своей безопасности и действовать в своих собственных национальных интересах.
— Возвращаясь к западному взаимодействию на Южном Кавказе…
— Я думаю, в целом, миссия ЕС по наблюдению была самой успешной областью западного взаимодействия за последние несколько лет. Как мы говорили, США и ЕС играли роль посредника в одних случаях и переговорщика в других, и это важно. Я считаю, что если у европейцев или американцев появится возможность снова сыграть эту роль, то они должны это сделать. Я думаю, это полезно, это помогает, это поддерживает нашу вовлеченность, и это ради хорошего дела.
Но в конце концов, есть вопрос географии. Конечно, с современными технологиями коммуникации через некоторые горы или океан не так сложны, как когда-то. Но когда дело доходит до драки, Армения, Грузия и Азербайджан напрямую примыкают к трем очень крупным и важным державам, которые находятся там сотни лет. Даже вопрос Франции, пытающейся поставлять оружие в Армению, иллюстрирует это. Она не может просто пересечь свою собственную границу, как в Бельгии или Германии, — она должна пройти через других игроков. Очень неопределенно, как будет выглядеть региональный состав в 2025 году. Если «Грузинская мечта» останется у власти, она может каким-то образом ограничить эту торговлю. Или, может быть, поддержка Еревана в эти последние несколько месяцев будет вознаграждена разрешением на продолжение таких поставок. Европейцы и американцы знают, что этот географический фактор имеет значение. Правительство Армении также знает об этом. Я считаю, что мы увидим продолжение взаимодействия с экономической поддержкой, финансированием проектов развития и поддержкой гражданского общества, которая в последние пару лет в Армении значительно расширилась. Надеюсь, ЕС и США также поддержат институциональное строительство в Армении, а не просто поддержат и одобрят нынешнюю правящую партию и ее демократические полномочия.
Для Армении важнейшей потребностью является безопасность. Без безопасности иностранные инвесторы не захотят вкладывать большие суммы денег, а правительство Армении даже не сможет позволить себе роскошь рассмотреть эти другие вопросы. Балансирование очень важно — все либо так, либо этак. Армении нужно научиться играть в игру балансирования стран друг против друга, как в своем регионе, так и в более широком мире.
— Армения пытается нормализовать отношения как с Турцией, так и с Азербайджаном. Как бы Вы оценили роль Турции в армяно-азербайджанских отношениях и в регионе в целом?
— Если говорить коротко, я думаю, что события в Сирии являются хорошей метафорой для амбиций и интересов Турции в более широком смысле. Около десяти лет назад Иран и Россия были вовлечены в Сирию таким образом, что это помешало Турции достичь своих целей в то время. Но теперь, как мы увидели почти ровно месяц назад с нападением на Алеппо, турецкие прокси-силы или другие силы, которые она поддерживает, такие как ХТШ (Хайят Тахрир аш-Шам), сместили баланс. С падением Асада позиции Ирана ослабли, Россия оказалась в шатком положении, а Турция улучшила региональное положение.
Турецкое соперничество с Россией всегда было. Интересно, что сейчас оно гораздо меньше ограничивается традиционным пространством. Амбиции Турции простираются от Ливии до Ближнего Востока, части Балкан, Черного моря, а также на Южный Кавказ и далее. Часто имеет место конкурентное сотрудничество с Россией. Хотя многие в Москве могут верить и представлять себе больше сотрудничества, чем конкуренции, Анкара склонна видеть противоположное.
На Южном Кавказе роль Турции растет. Однако Азербайджан, хотя и тесно связан с Турцией, больше не хочет быть просто «младшим братом». Азербайджан хочет большей гибкости и пытается добиться этого, укрепляя связи с Россией. Интересно будет наблюдать, как Азербайджан будет управлять этими отношениями, сохраняя при этом синергию с Турцией и стимулируя свой суверенитет.
— Что касается региональной взаимосвязанности, то у каждой страны региона есть своя точка зрения на разблокирование региональных коммуникаций. Азербайджан называет его «Зангезурским коридором», Иран называет его «Араксским коридором», а власти Армении называют его «Перекрестком мира». Какова Ваша точка зрения на этот проект и в какой степени он соответствует интересам западных держав?
— С американской точки зрения администрация Байдена и должностные лица Госдепартамента ясно дали понять, что это большой потенциальный маршрут, соединяющий Турцию и Европу через Южный Кавказ в Центральную Азию. Это позволяет обойти Россию и Иран, что было давней целью Запада, как видно из энергетических проектов конца 1990-х годов. Для европейцев также обойти Россию и Иран является явным приоритетом, особенно с учетом недавней напряженности.
Для Армении проект «Перекресток мира» активно продвигался. Но без нормализации отношений с Турцией и Азербайджаном этот проект по сути является листом бумаги с некоторыми обсуждениями будущих возможностей и инвестиций. На региональном уровне обсуждения торговли и взаимосвязанности усилились из-за войны в Украине. Поэтому Армении важно учитывать, насколько ее собственные планы пересекаются (или нет) с планами соседей.
В краткосрочной перспективе такие проекты по коммуникациям являются гипотетическими, но они остаются потенциально значимыми в долгосрочной перспективе. Успех зависит от преодоления региональных сложностей, достижения соглашений и балансирования отношений.
Европейцы и американцы заинтересованы в открытии этих торговых путей, что означает, что есть заинтересованность в нормализации отношений. Я беспокоюсь, что Вашингтон или Брюссель, возможно, слишком хотят увидеть подписание любого соглашения — даже если это соглашение не приведет к устойчивому миру — исключительно для того, чтобы этот тип проекта мог добиться некоторого прогресса. Однако даже это не гарантировано. У нас может быть нормализация отношений, и этот проект все равно может быть остановлен по какой-либо причине. Так что ничего не гарантировано.
В конечном счете, у администрации Трампа, когда она вступит в должность 20 января, безусловно, будет много других приоритетов перед Южным Кавказом.