ԵԱՏՄ երկրները գրեթե լիովին բավարարում են իրենց պարենային ապրանքների պահանջարկը. Միշուստին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը «Ռոսիյսկայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում պարենային անվտանգությանը, սննդի պակասի կանխմանն ուղղված մեխանիզմներին և հայտնել է հավաքական պարենային անվտանգության պայմանագրի շուրջ քննարկումների մասին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Միշուստինը նշել է, որ ԵԱՏՄ երկրներում պարենային ապրանքների ինքնաբավության մակարդակը կազմում է 93%:
«Միության գոյության 10 տարիների ընթացքում մեր երկրներում զգալիորեն աճել է գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը։ Հիմնական պարենային ապրանքներով ինքնաբավության մակարդակն այժմ կազմում է մոտ 93%։ Լիովին բավարարում ենք հացահատիկի, բուսական յուղի, խոզի միս, թռչնամսի, շաքարավազի, կաթի և ձվի ներքին պահանջարկը», - ասել է Միշուստինը։
ՌԴ վարչապետը նշել է, որ նման արդյունքների հնարավոր է եղել հասնել միության երկրների միջև փոխլրացման և «բոլոր մակարդակներում համակարգված գործողությունների» շնորհիվ։
Բացի այդ, նրա խոսքով, ԵԱՏՄ-ն նախատեսում է մշակել մեխանիզմներ, որոնք կօգնեն կանխել անդամ երկրներում սննդի պակասը։
«Երեք տարի առաջ մենք հասկացանք հացահատիկի, գարու, եգիպտացորենի, արևածաղկի, շաքարի, արևածաղկի ձեթի առաջարկի և պահանջարկի ինդիկատիվ հաշվեկշիռների համաձայնեցման նպատակահարմարությունը, ինչը թույլ է տալիս խուսափել քաղաքացիների համար դրանց պակասից, համակարգել դիրքորոշումները միության սահմաններից դուրս արտահանման առումով։ Օգտագործելով այս փորձը՝ մենք նախատեսում ենք ստեղծել այլ երկարաժամկետ մեխանիզմներ, որոնք կօգնեն արդյունավետ և, որ ամենակարևորն է, օպերատիվ կերպով հարթել ԵԱՏՄ երկրների շուկաներում հնարավոր անհավասարակշռությունը», - ասել է Միխայիլ Միշուստինը։
Միևնույն ժամանակ ՌԴ վարչապետը հավելել է, որ ԵԱՏՄ երկրները քննարկում են հավաքական պարենային անվտանգության պայմանագրի կնքումը։
«Քննարկվում է հավաքական պարենային անվտանգության մասին առանձին միջազգային պայմանագիր կնքելու նախաձեռնությունը։ Այն պետք է ընդգրկի ոչ միայն վերջնական արտադրանքի մատակարարումը, այլև թույլ կտա մեզ համատեղ զարգացնել մեր երկրների բուծման և սերմերի պաշարը», - ասել է Միշուստինը։
Նա մատնանշել է, որ այս նախաձեռնությունն անհրաժեշտ է միության ագրոարդյունաբերական համալիրն էլ ավելի ամրապնդելու և քաղաքացիներին որակյալ սննդամթերք ապահովելու համար։

Страны ЕАЭС почти полностью удовлетворяют свой спрос на продовольственные товары: премьер-министр Российской Федерации
В интервью “Российской газете” премьер-министр Российской Федерации Михаил Мишустин рассказал о продовольственной безопасности в странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС), механизмах, направленных на предотвращение дефицита продовольствия и об обсуждениях по Договору о коллективной продовольственной безопасности ЕАЭС.
Как сообщает Арменпресс, Мишустин сообщил, что уровень продовольственного самообеспечения стран ЕАЭС составляет 93%.
“За 10 лет существования союза объем производства сельхозпродукции в наших странах значительно увеличился. Уровень самообеспеченности основным продовольствием сейчас - около 93%. Полностью покрываем внутренние потребности по производству зерна, растительного масла, свинины, мяса птицы, сахара, молока и яиц”, - представил Мишустин.
Премьер-министр России отметил, что добиться таких результатов удалось благодаря взаимодополняемости стран Союза и “слаженным действиям на всех уровнях”.
По его словам, ЕАЭС планирует разработать механизмы, которые помогут предотвратить дефицит продовольствия в странах-членах.
“Три года назад мы пришли к пониманию целесообразности согласования индикативных балансов спроса и предложения по зерну, ячменю, кукурузе, подсолнечнику, сахару, подсолнечному маслу, что дает возможность избежать их нехватки для граждан, скоординировать позиции по экспорту за пределы союза. Используя этот опыт, планируем создать и другие долгосрочные механизмы, которые помогут эффективно и, главное, оперативно сглаживать возможные дисбалансы на рынках стран ЕАЭС”, - сказал Михаил Мишустин.
Российский премьер также сообщил, что страны ЕАЭС обсуждают заключение Договора о коллективной продовольственной безопасности ЕАЭС.
“Обсуждается инициатива заключения отдельного международного Договора о коллективной продовольственной безопасности. Он должен охватить не только вопросы поставок конечной продукции, но и позволит совместно развивать племенной и семенной фонд наших стран”, - сказал Мишустин.
Он отметил, что данная инициатива необходима для дальнейшего укрепления агропромышленного комплекса Союза и обеспечения граждан качественными продуктами питания.