Առնվազն վերջին 5-6 տարվա ընթացքում Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում բազմաթիվ դրվագներով շատ էֆեկտիվ է գործել․ Վաղարշակ Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցած Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում հանձնաժողովի նախագահ Վաղարշակ Հակոբյանը ամփոփեց Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի անդամակցության տասնամյակը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վաղարշակ Հակոբյանն ընդգծեց, որ հատկապես վերջին 5-6 տարիներին Հայաստանի Հանրապետության գործառույթները ԵԱՏՄ-ում գնահատվել են որպես արդյունավետ։
«Առնվազն վերջին 5-6 տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը բազմաթիվ դրվագներով շատ էֆեկտիվ է գործել։ Մենք կարողացել ենք ունենալ այն տնտեսական աճը, որը նաև միջազգային մեր գործընկերների կողմից բավականին բարձր է գնահատվել՝ չնայած համաշխարհային բազմաթիվ մարտահրավերներին։ Նաև Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության շնորհիվ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարողացել է ապահովել այն ցուցանիշները, որը մենք ունենք»,- ասաց Հակոբյանը։
Նա նաև նշեց, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունը նպաստեց նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բարձր որակի ապահովմանը և միգրանտների ներհոսքին, որը թե՛ քանակապես, թե՛ որակապես նոր իրավիճակ բերեց Հայաստանի Հանրապետություն։
Հանձնաժողովի նախագահը շեշտեց Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ-ն աշխարհին կապող կարևորագույն օղակի դերը։ Վերջին շրջանում կնքված համաձայնագրերից հատկապես կարևորվեց ԵԱՏՄ-Իրան համաձայնագիրը, որը նոր հնարավորություններ է ստեղծում ԵԱՏՄ ամբողջ շուկայի համար։
«Հայաստանի դերը կարևոր է հատկապես այն պատճառով, որ մենք ԵԱՏՄ անդամ երկրներից միակն ենք, ցամաքային սահման ունենք Իրանի հետ»,- նշեց Հակոբյանը։

По крайней мере, в течение последних 5-6 лет Армения во многих эпизодах действовала в ЕАЭС очень эффективно - председатель комиссии НС РА
В ходе состоявшегося 16 декабря в Национальном Собрании заседания Постоянной комиссии по региональной и евразийской интеграции председатель комиссии Вагаршак Акобян подвел итоги десятилетия членства Армении в Евразийском экономическом союзе.
Как сообщает Арменпресс, Вагаршак Акобян подчеркнул, что особенно в последние 5-6 лет функции Республики Армения в ЕАЭС оцениваются как эффективные.
"По крайней мере, в течение последних 5-6 лет Республика Армения во многих эпизодах действовала очень эффективно. Нам удалось добиться экономического роста, который также высоко оценили наши международные партнеры, несмотря на множество глобальных вызовов. Также благодаря членству в Евразийском экономическом союзе Республика Армения смогла обеспечить те показатели, которые мы имеем", - сказал Акобян.
Он также отметил, что членство в Евразийском экономическом союзе также способствовало обеспечению высокого качества информационных технологий и притоку мигрантов, что принесло новую ситуацию в Республику Армения как в количественном, так и в качественном отношении.
Председатель комиссии подчеркнул роль Армении как важнейшего звена, связывающего ЕАЭС с миром. Среди недавно подписанных соглашений особое значение имело соглашение ЕАЭС-Иран, которое создает новые возможности для всего рынка ЕАЭС.
"Роль Армении важна тем более, что мы - единственные страны-члены ЕАЭС, имеющие сухопутную границу с Ираном", - сказал Акобян.