Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման ֆինանսավորման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական զարգացման բանկի՝ (ԵԱԶԲ)` Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման վարկավորման հայտը մերժելուց հետո քննարկումներ են ընթանում Հայաստանում գործող առևտրային բանկերի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) մերժել էր Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման վարկավորման հայտը։ Լրագրողի հարցին ի պատասխան, թե ինչպե՞ս է նախարարը տեսնում Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ապագան, և արդյոք ռիսկեր են եղել, Գևորգ Պապոյանը նկատեց՝ բանկի փոխարեն չի կարող ինքը պատասխանել, սակայն հանքը շահագործողների և Հայաստանում առևտրային այլ բանկերի միջև կան բանակցություններ։
«Եթե այդ բանակցությունները հաջողությամբ ընթանան, բանկերը կֆինանսավորեն շահագործողներին։ Վերջին տարիներին մեր բանկերը բավականին մեծ կապիտալ են կուտակել, ինչը հնարավորություն է տալիս նրանց 150 միլիոն դոլար ֆինանսավորել։ Սա մի քանի տարի առաջ անհնար էր պատկերացնել, բայց հիմա դա իրական է և հնարավոր»,- ընդգծեց Պապոյանը։
Նախարարը շեշտեց, որ Կառավարությունն անմասն չի մնա գործընթացից՝ հաշվի առնելով ֆինանսավորման մեծ ծավալը։
«Մրցութային կարգով ընտրված առաջատար աուդիտորական ընկերություններին մենք պատվիրել ենք հետազոտություններ։ Նրանց ներկայացրած արդյունքների հիման վրա, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում, կկայացվի համապատասխան որոշում»,- ասաց Պապոյանը՝ ևս մեկ անգամ շեշտելով, որ իրատեսական է համարում ծրագրի իրականացումը։
«Հույս ունեմ, որ կունենանք հանքի շահագործումը։ Ավելին, ծրագրի հաջող ընթացքի պարագայում, արդեն չորրորդ եռամսյակի սկզբին հնարավոր կլինի արդյունահանումը սկսել»,- եզրափակեց նա։

Amulsar gold mine: Negotiations on financing continue, minister hopes for successful operations
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. Discussions are underway with commercial banks in Armenia after the Eurasian Development Bank turned down a loan bid for exploitation of Amulsar gold mine, Minister of Economy Gevorg Papoyan has said.
Papoyan said he is unaware why the bank has rejected the crediting, but noted that the operators of the mine are in negotiations with commercial banks in Armenia.
“If these negotiations proceed successfully, the banks will finance the operators,” Papoyan told reporters when asked on the matter. “During the past years our banks amassed big capital, which gives them the opportunity to finance 150 million dollars. A few years ago, this would have been unimaginable, but now this is real and possible,” Papoyan said.
He said the government takes part in the process, given the big volume of financing.
“We ordered studies from a leading audit company, selected through a bid. Based on the results provided by them, as part of state-private sector cooperation, a relevant decision will be made,” the minister said, adding that the implementation of the project is realistic.
“I hope we will have an operational mine. Moreover, in case of a successful process of the project, it will be possible to start extraction in the beginning of the fourth quarter,” he said.