ԱՄՆ-ն ահազանգել է Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության և ԶԼՄ-ների նկատմամբ բռնաճնշումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների նկատմամբ «աճող բռնաճնշումների» առնչությամբ և Բաքվին կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել Meydan անկախ լրատվամիջոցի աշխատակիցներին, ինչպես նաև այլ անձանց, որոնք ձերբակալվել են մարդու իրավունքների ոլորտում իրենց կատարած աշխատանքի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
Ընդ որում, ձերբակալված անձանցից երկուսն այս շաբաթ պետք է Վաշինգտոնում պարգևատրվեին Պետքարտուղարության «Մարդու իրավունքների պաշտպան» մրցանակով։
Նրանցից մեկը Ռուֆատ Սաֆարովն է՝ քաղաքական դրդապատճառներով իրականացվող ձերբակալությունները և հետապնդումները, ինչպես նաև մարդկանց խոշտանգումների մասին հաղորդումներն արձանագրող Defense Line կազմակերպության համահիմնադիրը, որը ձերբակալվել է դեկտեմբերի 3-ին՝ ԱՄՆ մեկնելուց օրեր առաջ։
Մյուսն Abzas Media-ի գլխավոր խմբագիր Սևինջ Վագիֆգիզին է, որն իր թիմի հետ միասին նյութեր էր հրապարակել կառավարության պաշտոնյաների կողմից վերահսկվող ընկերություններում անօրինական տենդերների մասին։ Նա ձերբակալված է 2023 թ. նոյեմբերից և հեռակա կարգով արժանացել է Պետքարտուղարի 2024 թ. «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաջամարտիկներ» մրցանակին։
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանն ազատ արձակել մարդու իրավունքների պաշտպանության համար անարդարացիորեն ձերբակալվածներին, դադարեցնել քաղաքացիական հասարակության դեմ բռնաճնշումները, հարգել բոլորի մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները և կատարել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությանն անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունները», - նշված է ԱՄՆ պետքարտուղարի տարածած հայտարարության մեջ։

U.S. calls on Azerbaijan to cease crackdown on civil society and media
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. The United States has called on Azerbaijan to cease its crackdown on civil society and release all those unjustly detained.
“The United States calls on the Government of Azerbaijan to free immediately Rufat Safarov, Sevinj Vagifgizi, Azer Gasimli, Farid Mehralizada, Bakhtiyar Hajiyev, Gubad Ibadoghlu, recently detained associates of independent outlet Meydan TV, and many others arrested for their work on human rights,” U.S. Secretary of State Antony Blinken said in a statement. “The United States is deeply concerned not only by these detentions, but by the increasing crackdown on civil society and media in Azerbaijan.”
Two of these individuals were to be celebrated in Washington this week for their human rights advocacy:
Rufat Safarov is the co-founder of Defense Line, a civil society organization that documents and reports on politically motivated arrests and prosecutions, government corruption, and allegations of torture.  He is one of the few full-time human rights defenders remaining in Azerbaijan and has been targeted for his work.  Azerbaijani authorities detained Mr. Safarov on December 3, only days before he was to travel to the United States to receive the Secretary of State’s Human Rights Defender Award.
As Editor-in-Chief of Abzas Media, Sevinj Vagifgizi and her team reported on illegal tenders to companies controlled by government officials and investigated allegations of large-scale embezzlement of public funds.  Her work has drawn the ire of authorities, and she has been held in pre-trial detention since November 2023.  On December 9, Ms. Vagifgizi received the Secretary of State’s 2024 Anti-Corruption Champions award in absentia.
“We urge the Government of Azerbaijan to release those unjustly detained for their advocacy on behalf of human rights, cease its crackdown on civil society, respect the human rights and fundamental freedoms of all, and fulfill the commitments it made when it joined the Organization for Security and Cooperation in Europe,” Blinken added in the statement.