ԵԽ Նախարարների կոմիտեն պահանջում է Ադրբեջանից կատարել Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ-ի վճիռը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն վճիռների կատարման վերահսկման շրջանակներում Մակուչյանը և Մինասյանը Ադրբեջանի դեմ գործով հրապարակել է հերթական որոշումը, որը վերաբերում է 2004 թվականին Բուդապեշտում ադրբեջանցի զինծառայողի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԵԽ Նախարարների կոմիտեի լրատվական ծառայությունը։
2004 թվականին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ընթացքում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը դաժանորեն սպանեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին և փորձեց սպանել ևս մեկ հայ սպայի՝ Հայկ Մակուչյանին։ Սաֆարովը Հունգարիայի դատարանի կողմից դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման, սակայն 2012 թվականին Ադրբեջան տեղափոխվելուց հետո նրան ներում շնորհվեց, նա պարգևատրվեց, և նրան տրվեցին նյութական և պաշտոնական արտոնություններ։
Ընդգծելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռի կարևորությունը՝ ԵԽ Նախարարների կոմիտեն առաջ է քաշել հետևյալ պահանջները․
ՄԻԵԴ-ի վճռից չորս տարի անց Ադրբեջանի իշխանությունները չեն իրականացրել վճռի անհատական միջոցները։ Կոմիտեն կրկին կոչ է անում անհապաղ վճարել հայցվորների ներկայացուցիչների ծախսերը։ Պահանջվել է ապացուցել, որ Ադրբեջանի նախագահի կայքում տեղադրված ներումի մասին նամակները հեռացվել են։
Կոմիտեն հիշեցրել է, որ նման ծանր հանցագործությունների մեղավորները պետք է զրկվեն պետական պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից։
Կրկին պահանջվել է հստակեցնել Սաֆարովին տրված այլ արտոնությունների օրինականությունը։
Կոմիտեն ընդգծել է, որ ապագայում նման գործողությունները պետք է բացառվեն, իսկ նման հանցագործությունների հանդեպ ներումներ և արտոնություններ տրամադրելիս պետք է պահպանվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պահանջները։
Կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանին ձեռնարկել նոր օրենսդրական փոփոխություններ՝ էթնիկ հիմքով ատելության և խտրականության դեմ պայքարի համար։
Կոմիտեն պահանջել է նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունները 2025 թվականի հունիսին կայանալիք նիստից առաջ ներկայացնեն մանրամասն հաշվետվություն գործով կատարված առաջընթացի մասին։
Անհատական միջոցների չկատարման դեպքում ԵԽ-ն նախատեսվում է ընդունել միջանկյալ բանաձև՝ Ադրբեջանի նկատմամբ ավելի խիստ վերահսկողություն սահմանելու նպատակով։

CoE Committee of Ministers urges Azerbaijan to implement ECHR ruling in Gurgen Margaryan case
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS.The Committee of Ministers of the Council of Europe has issued a new decision as part of its monitoring of the implementation of judgments in the case of Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan, concerning the 2004 murder of Armenian officer Gurgen Margaryan by an Azerbaijani serviceman in Budapest, according to the press service of the Council of Europe’s Committee of Ministers.
In 2004, during a NATO training course in Budapest, Azerbaijani officer Ramil Safarov gruesomely murdered Armenian officer Gurgen Margaryan and attempted to kill another Armenian officer, Hayk Makuchyan. Safarov was sentenced to life imprisonment by a Hungarian court. However, after being transferred to Azerbaijan in 2012, he was pardoned, awarded, and granted material and official privileges.
Highlighting the importance of the European Court of Human Rights (ECHR) judgment, the Council of Europe’s Committee of Ministers has outlined the following demands:
Four years after the ECHR ruling, the Azerbaijani authorities have yet to implement the required individual measures.
The Committee reiterates its call for the immediate payment of the applicants' representatives' expenses.
It has also requested evidence that the pardon-related letters published on the Azerbaijani president’s website have been removed.
The Committee further emphasized that individuals guilty of such serious crimes must be deprived of the right to hold public office.
It has once again demanded clarification regarding the legality of other privileges granted to Safarov.
The Committee stressed that such actions must be prevented in the future and that any pardons or privileges granted for such crimes must adhere to the requirements of the European Convention on Human Rights.