Կիպրոսի վարչապետը հաստատել է, որ երկիրը մտադիր է անդամակցել ՆԱՏՕ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսը հաստատել է ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու՝ իր երկրի մտադրությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը։
Նոյեմբերի 28-ին նա լրագրողներին ասել է, որ Նիկոսիան Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ է վարում դաշինքին անդամակցելու ուղիների շուրջ։ Խրիստոդուլիդիսի խոսքով՝ այն փաստը, որ Կիպրոսի Հանրապետությունը չի կարող ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություն դառնալ Թուրքիայի առարկությունների պատճառով, երկրի բանակին զրկում է ինչպես արդիականացման, այնպես էլ ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման բազմաթիվ հնարավորություններից։ Խրիստոդուլիդիսը նշել է, որ Կիպրոսն ԱՄՆ-ի հետ քննարկում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքին հանրապետության անդամակցության երեք առաջարկվող մակարդակներ։
Նիկոս Խրիստոդուլիդիսը նշել է, որ Կիպրոսի զսպող կարողությունների ամրապնդումն առաջնահերթ նշանակություն ունի. երկիրը հնարավորություններ է փնտրում ինչպես ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի, այնպես էլ ԵՄ-ի պաշտպանական ծրագրերի միջոցով, որոնց կղզին մասնակցում է։ Խրիստոդուլիդիսը Կիպրոսի հիմնական առավելությունը համարել է կղզու աշխարհագրական դիրքը «առանձնահատուկ աշխարհառազմավարական նշանակություն ունեցող տարածքում»: Նա նաև հաստատել է, որ կղզու ռազմածովային և ռազմաօդային բազաների արդիականացման որոշումներն արդեն ընդունվել են, և որ Կիպրոսը ԵՄ-ի հետ քննարկումներ է անցկացնում ռազմածովային, իսկ ԱՄՆ-ի հետ՝ ռազմաօդային օբյեկտների շուրջ։
ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հնարավոր հայտի ժամկետների մասին հարցին նախագահը պատասխանել է. «Որքան քիչ խոսենք այդ մասին, այնքան ավելի մոտ կլինենք մեր նպատակին»:
Կիպրոսի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կարող է կարևոր նախադեպ դառնալ: Ըստ դաշինքի կանոնների՝ չլուծված տարածքային խնդիրներ ունեցող պետությունը չի կարող ընդգրկվել դրա կազմում։ Կիպրոսի Հանրապետությունը վերահսկում է համանուն կղզու շուրջ 60%-ը, որի մնացած տարածքին տիրում է չճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը։

Президент Кипра подтвердил, что страна намерена вступить в НАТО
Президент Республики Кипр Никос Христодулидис подтвердил намерение своей страны стать членом НАТО. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Русская служба Deutsche Welle.
28 ноября он сообщил журналистам, что Никосия ведет переговоры с Вашингтоном о путях присоединения к блоку. По мнению Христодулиниса, тот факт, что Республика Кипр не может стать государством-членом НАТО из-за возражений Турции, лишает армию страны многих возможностей для модернизации и приобретения военной техники. Христодулидис отметил, что Кипр обсуждает с США три предлагаемых уровня членства страны в Организации Североатлантического договора.
Никос Христодулидис отметил, что укрепление потенциала сдерживания Кипра имеет первостепенное значение. Страна ищет возможности как через оборонные программы НАТО и США, так и ЕС, в которых она участвует. Главным преимуществом Кипра Христодулидис посчитал географическое расположение острова “в районе особой геостратегической важности”. Он подтвердил, что уже приняты решения по модернизации военно-морских и военно-воздушных баз острова и что ведутся обсуждения с ЕС по военно-морскому флоту и с США по объектам ВВС.
Президент, отвечая на вопрос об условиях возможной заявки на членство в НАТО, заявил: “Чем меньше мы об этом говорим, тем ближе мы к нашей цели”.
Вступление Кипра в НАТО может стать важным прецедентом. По правилам альянса, в него не может быть включено государство, имеющее нерешенные территориальные вопросы. Республика Кипр контролирует около 60% одноименного острова, остальная часть которого принадлежит непризнанной Турецкой Республике Северного Кипра.