Հայաստանը դեկտեմբերին ցեղասպանությունների կանխարգելման թեմայով ֆորում կանցկացնի․ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը անդրադարձավ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությանը, ըստ որի՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը Հայաստանի ԱԳՆ-ի օրակարգում առաջնահերթություն չէ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանը շարունակում է մի շարք քայլեր իրականացնել ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ:
«Դեկտեմբերին Հայաստանը կհյուրընկալի գլոբալ ֆորում, որը բավականին ամբիցիոզ ծրագիր ունի։ Եվ մեր համար ցեղասպանությունների կանխարգելման խնդիրը մնում է կարևոր հարցերից մեկը։ Խոսքն առաջնահերթ լինելու և չլինելու մասին է»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության օրակարգում առաջնահերթություն չէ։

Armenia to host global forum on genocide prevention in December
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan has commented on Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s recent statement that the international recognition of the Armenian Genocide is not a priority of the Foreign Ministry.
Hovhannisyan told reporters that Armenia continues implementing a number of steps in the direction of genocide prevention.
“In December Armenia will host a global forum with a rather ambitious program. And for us the genocide prevention issue remains one of the important issues. It’s about being a priority or not,” Hovhannisyan said.