ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնականը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Ջո Բայդենի նամակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, Ազգային անվտանգության խորհրդի՝ Եվրոպայի հարցով գլխավոր տնօրեն Մայքլ Քարփենթերին և Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Մայքլ Քարփենթերը նախ վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին վերաբերող հարցեր:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ստորագրելու խաղաղության պայմանագիրն արդեն իսկ համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա և շարունակելու հետագա քննարկումները: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ պայմանագրի ստորագրումը կնպաստի փոխվստահությանը և դրական ազդակ կհաղորդի մյուս հարցերի քննարկման ու համաձայնության հասնելու գործին:
«Մայքլ Քարփենթերն ընդգծել է, որ ԱՄՆ ողջունում է Հայաստանի նպատակադրումն ու քայլերը՝ ի նպաստ խաղաղության ու կայունության հաստատման, կարևորել սահմանազատման գործընթացն ու կանոնակարգի ստորագրումը, շեշտել Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ հետագայում ևս նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ: Մայքլ Քարփենթերն ընդգծել է ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության երկկողմ օրակարգին, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների:

Премьер-министр Никол Пашинян принял специального помощника президента США
Премьер-министр Никол Пашинян принял специального помощника президента США, директора по европейским делам Совета национальной безопасности Майкла Карпентера и старшего советника по переговорам на Кавказе Луиса Боно.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Майкл Карпентер сначала передал премьер-министру Пашиняну письмо от президента США Джо Байдена.  Собеседники обсудили вопросы, связанные с обсуждением мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Премьер-министр Пашинян подтвердил готовность Армении подписать мирный договор на основе уже согласованных статей и продолжить дальнейшие обсуждения. Никол Пашинян выразил уверенность, что подписание договора будет способствовать взаимному доверию и придаст положительный импульс обсуждению и достижению согласия по другим вопросам.
Майкл Карпентер подчеркнул, что США приветствуют целеустремленность и шаги Армении по содействию миру и стабильности, а также отметил важность процесса делимитации границы и подписания Положения, подчеркнул готовность Соединенных Штатов и впредь способствовать миру и стабильности в регионе.
Состоялся обмен мыслями о возможностях разблокирования региональных коммуникаций. Майкл Карпентер подчеркнул поддержку США суверенитету и территориальной целостности Армении.
В ходе встречи были затронуты двусторонняя повестка сотрудничества Армения-США, а также представляющие взаимный интерес другие темы.