ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնականը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Ջո Բայդենի նամակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, Ազգային անվտանգության խորհրդի՝ Եվրոպայի հարցով գլխավոր տնօրեն Մայքլ Քարփենթերին և Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Մայքլ Քարփենթերը նախ վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին վերաբերող հարցեր:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ստորագրելու խաղաղության պայմանագիրն արդեն իսկ համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա և շարունակելու հետագա քննարկումները: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ պայմանագրի ստորագրումը կնպաստի փոխվստահությանը և դրական ազդակ կհաղորդի մյուս հարցերի քննարկման ու համաձայնության հասնելու գործին:
«Մայքլ Քարփենթերն ընդգծել է, որ ԱՄՆ ողջունում է Հայաստանի նպատակադրումն ու քայլերը՝ ի նպաստ խաղաղության ու կայունության հաստատման, կարևորել սահմանազատման գործընթացն ու կանոնակարգի ստորագրումը, շեշտել Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ հետագայում ևս նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ: Մայքլ Քարփենթերն ընդգծել է ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության երկկողմ օրակարգին, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների:

YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received Michael Carpenter, Special Assistant to the US President and Senior Director for Europe at the National Security Council and Louis Bono, the Senior Adviser for Caucasus Negotiations.
According to the Prime Minister's Office, Michael Carpenter delivered a letter from US President Joe Biden to Prime Minister Pashinyan. The interlocutors discussed issues related to the Armenia-Azerbaijan peace treaty negotiations.
According to the source, Prime Minister Pashinyan reaffirmed Armenia's readiness to sign the peace treaty based on the articles already agreed upon and to continue further discussions. Pashinyan expressed his belief that signing the treaty would promote mutual trust and provide a positive impetus for discussions and the achievement of agreements on other issues.
The US official emphasized that the United States welcomes Armenia's determination and efforts to promote peace and stability. He also noted the importance of the border delimitation process and the signing of the Regulations, highlighting the readiness of the United States to continue supporting peace and stability in the region.
Ideas were exchanged regarding the possibilities of unblocking regional communication channels. The Special Assistant to the US President reaffirmed US support for Armenia's sovereignty and territorial integrity.
During the meeting, the bilateral agenda of Armenia-US cooperation and other topics of mutual interest were also discussed.