Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների առաջ դրված է ոչ թե սահման գծելու, այլ սահմանը վերականգնելու խնդիր. Մհեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հարցով հանձնաժողովները իրենց առջև չեն դրել սահման գծելու խնդիր, այլ դրել են սահմանը վերականգնելու խնդիր:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի հարցին:
«Երբեք չի կարելի ասել, որ մենք գնում ենք սահման գծելու: Եվ չի կարելի ասել, որ մեր լիազորությունների շրջանակը որոշելու ենք որպես մարմին, որը պետք է սահման գծի: Իհարկե, դա անհնարին է և հակասահմանադրական է առնվազն: Բայց մենք մեր առջև չենք դրել սահման գծելու խնդիր, մեր առջև դրված է սահմանը վերականգնելու խնդիր, վերականգնելու այն քարտեզների վրա, որոնք իրավական են»,-ասաց Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը շեշտեց՝ քարտեզը նախ պետք է լինի տոպոգրաֆիկ, պրոֆեսիոնալ, կազմված մարմնի կողմից, որը ունեցել է նման լիազորություն, կազմված մարմնի կողմից, որը հիմք է ընդունել այն իրավական փաստաթղթերը, որոնք իմպերատիվ են եղել այն ժամանակ և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի համար:
«Ամբողջական քարտեզ գոյություն չունի: Կան քարտեզներ՝ տարբեր մասշտաբի, տարբեր ժամանակահատվածում հաստատված, տարբեր ժամանակահատվածներում հերթապահություններ անցած, այսինքն՝ ըստ էության ուժի մեջ մտած»,-ասաց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ 1976 թվականի ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի քարտեզն է, որը կազմվել է մարմնի կողմից, որը նման լիազորություն ունեցել է խորհրդային ժամանակաշրջանում:

Commissions’ objective is to restore the border – Deputy PM
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. The border delimitation commissions of Armenia and Azerbaijan are working to restore the border rather than draw it, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan has said.
“You can never say that we are going to draw a border,” Grigoryan said in his response to a question from Hayastan faction MP Armen Rustamyan at a committee hearing on the border commission regulation between the two countries.
“And we can’t say that we are going to determine the circle of our authority as a body that should draw the border. Certainly, this is impossible and at least unconstitutional. But we don’t have an objective of drawing the border, we have an objective of restoring the border, restoring it on the basis of the maps that are legal,” Grigoryan said.
The map should be topographical, professional, drawn by an authorized body on the basis of legal documents that were imperative for both Armenia and Azerbaijan at that time.
“No complete map exists. There are maps of different sizes, approved in different times, those which took effect in various periods of time,” he said, adding that the 1976 USSR Armed Forces General Staff map is the one that was drawn by an authorized body in Soviet times.