ԱՄՆ 60 կոնգրեսական կոչ են անում երկրի ղեկավարությանը պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Կոնգրեսի 60 կոնգրեսական Բաքվում ՄԱԿ-ի COP29 կլիմայական գագաթնաժողովի նախաշեմին կոչ են անում ԱՄՆ ղեկավարությանը պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների, պատանդներ վերցնելու և Հայաստանի տարածքի ապօրինի օկուպացիայի համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Նշվում է, որ հայտարարությունը նախաձեռնել են դեմոկրատ Ֆրենկ Փալոնեն և հանրապետական Էդ Մարկին։
«Քանի որ համաշխարհային առաջնորդները պատասխանատվություն չեն կրել Արցախում ցեղասպան էթնիկ զտումների համար, նրանք պարտավոր են օգտագործել COP29 գագաթնաժողովը որպես հնարավորություն՝ վերլուծելու Ադրբեջանում մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումները և հակազդելու նրանց ցեղասպան վարչակարգի գործողություններին»,- ասել է Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը։
Հոկտեմբերի 3-ին պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին ուղղված նամակում ԱՄՆ սենատորներն ու Կոնգրեսի ներկայացուցիչները հայտարարել են․«COP29-ի մոտենալու կապակցությամբ մենք խնդրում ենք պետքարտուղարությանը ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ադրբեջանի կառավարության վրա ՝ տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և միջազգային օրենքների ու նորմերի պահպանմանն ուղղված շոշափելի միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով: Ընդգծում ենք, որ չնայած անհերքելի ապացույցներին և միջազգային դատապարտմանը, Ադրբեջանը չի բախվել որևէ նշանակալի հետևանքների հետ՝ էթնիկ զտումներ և այլ գործողություններ իրականացնելու համար»։
Այնուհետև օրենսդիրները կոչ են արել Պետքարտուղարությանը հասնել բոլոր քաղբանտարկյալների, պատանդների և ռազմագերիների, այդ թվում ՝ էթնիկ հայերի անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակմանը։
ԱՄՆ սենատորներն ու Կոնգրեսի ներկայացուցիչները հաստատել են, որ 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի մահաբեր հարձակումը, Լաչինի միջանցքի 10-ամսյա շրջափակումը և 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի զտումը կոպտորեն խախտել են միջազգային իրավունքը և հանգեցրել զգալի և շարունակվող մարդկային տառապանքների։ Նրանք ընդգծել են, որ տեղահանված քաղաքացիական անձինք պետք է ապահով վերադարձի իրավունք ունենան։

Sixty members of the U.S. Congress demand Azerbaijan be held accountable ahead of COP29 Climate Summit
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Sixty members of the U.S. Congress have signed a letter led by Representative Frank Pallone (D-NJ) and Senator Ed Markey (D-MA) calling for U.S. leadership in holding Azerbaijan accountable for committing war crimes, taking hostages, and illegally occupying Armenian territory – before the COP29 United Nations climate summit in Baku this November, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“Having faced no accountability for its genocidal ethnic cleansing of Artsakh, it is incumbent on world leaders to use the COP29 summit as an opportunity to scrutinize Azerbaijan’s egregious human rights record — and confront efforts by its genocidal regime to greenwash its war crimes and atrocities,” stated ANCA executive director Aram Hamparian.
In the October 3rd letter to Secretary of State Antony Blinken, U.S. Senators and Representatives stated, “As COP29 approaches, we request that the State Department press Azerbaijani President Ilham Aliyev and the Government of Azerbaijan to take tangible measures that support regional peace, uphold human rights protections, and adhere to international laws and norms.”  They stressed that “Despite overwhelming evidence and international condemnation, Azerbaijan has not faced meaningful consequences for the ethnic cleansing and other actions.”
The lawmakers went on to urge the State Department to “press for the immediate and unconditional release of all political prisoners, hostages, and POWs, including ethnic Armenians.
The U.S. Senators and Representatives attested that “Azerbaijan’s deadly attack in Nagorno-Karabakh in 2020, the 10-month blockade of the Lachin Corridor, and the September 2023 cleansing of ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh blatantly violated international law and led to significant and continued human suffering.” They stress, “Civilians who have been displaced should have the safe and secure right to return.”