Հայաստանը պետք է կարողանա ձևավորել ընկալում, որը համապատասխանում է փոփոխվող աշխարհում մրցունակ լինելու չափանիշներին. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շարունակում է միջազգային հանրության շրջանում ամրապնդել ժողովրդավարական բարեփոխումները հետևողականորեն շարունակող երկրի համբավը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման դիրքորոշում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխան ընթացքում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ օրեր առաջ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային մասնակցելու նպատակն իր ելույթում ունեցած ուղերձների փոխանցումն էր համաշխարհային այդ հարթակից: Նա իր երկկողմ բոլոր հանդիպումներն այդ հարթակում գնահատեց դրական:
«Մենք գործում ենք փոփոխվող աշխարհում: Եվ շատ կարևոր է, որ ՀՀ–ն կարողանա արտաքին միջավայրում ձևավորել ընկալում և բովանդակություն, որը համապատասխանում է փոփոխվող աշխարհում բավարար չափով մրցունակ լինելու համար անհրաժեշտ չափանիշներին: Հենց դա է եղել հանդիպումների հիմնական նպատակը: Մենք այդ օրակարգով ենք առաջ շարժվել և այդ թվում ուղերձներ ենք փոխանակել»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորեց, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային զուգահեռ տեղի ունեցող քննարկումներում կարևորվել և ընդգծվել են Հայաստանի ժողովրդավարական ձեռքբերումները: Նա շատ կարևոր համարեց, որ, ի հեճուկս բոլոր բարդությունների և դժվարությունների, ՀՀ–ն շարունակում է միջազգային հանրության շրջանում պահպանել և ամրապնդել ժողովրդավար և ժողովրդավարական բարեփոխումները հետևողականորեն շարունակող երկրի համարումը: Ըստ նրա՝ ՀՀ կառավարությունը կշարունակի այդ տրամաբանությամբ առաջ գնալ:

Армения должна сформировать восприятие, соответствующее стандартам конкурентоспособности в изменяющемся мире: премьер-министр
Армения продолжает укреплять в международном сообществе свою репутацию страны, которая последовательно осуществляет демократические реформы. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что целью участия в Генеральной Ассамблее ООН несколько дней назад было передать с этой мировой трибуны те месседжи, которые содержались в его выступлении. Все свои двусторонние встречи на этой площадке он оценил как положительные.
“Мы работаем в изменяющемся мире. И очень важно, чтобы Армения смогла сформировать во внешней среде восприятие и контент, которые отвечают стандартам, необходимым для того, чтобы быть достаточно конкурентоспособными в изменяющемся мире. Именно и это была основная цель встреч. Мы продвинулись вперед в реализации этой повестки и обменялись месседжами”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что демократические достижения Армении были подчеркнуты также в ходе дискуссий, проходивших параллельно с Генеральной Ассамблеей ООН. Он счел очень важным, чтобы, несмотря на все сложности и трудности, Армении продолжала сохранять и укреплять в международном сообществе свою репутацию страны, которая последовательно осуществляет демократические реформы. По его словам, правительство и впредь будет следовать этой логике.