ԵԱՏՄ-ի աշխարհագրական ընդլայնումը կնպաստի համաշխարհային տնտեսության մեջ նրա դերի ու տեղի ամրապնդմանը. Իրանի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանը միշտ ապացուցել է, որ վստահելի գործընկեր է կովկասյան տարածաշրջանում և միշտ ձգտում է խորացնել քաղաքական և հատկապես տնտեսական կապերը գործընկեր պետությունների հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում այդ կարծիքն արտահայտեց Իրանի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը՝ հավելելով, որ տնտեսությունների կայուն զարգացումը հնարավոր է տարածաշրջանի երկրների կառուցողական համագործակցության շնորհիվ, ինչպես նաև այնպիսի կառույցների միջոցով, ինչպիսին ԵԱՏՄ-ն է, որն էական դերակատարում ունի այդ համագործակցության իրականացման գործում։
«ԵԱՏՄ-ն, որն արդեն նշում է իր հիմնադրման տասնամյա հոբելյանը, հանդիսանում է շատ կարևոր հարթակ՝ օգտագործելով տարածաշրջանում առկա ներուժը հետագա սերտ համագործակցության համար։ ՀՆԱ-ի ընդհանուր 2,4 տրիլիոն դոլարի մակարդակն ու արտաքին առևտրաշրջանառության 800 միլիարդ դոլարի ցուցանիշը, ինչպես նաև մաքսային ճկուն օրենսդրության առկայությունը կազմակերպության ներսում ստեղծում են բարենպաստ նախադրյալներ անդամ երկրների միջև միջազգային մակարդակում հզոր կառույցի ստեղծման համար»,- նշեց Իրանի առաջին փոխնախագահը։
Նա հատուկ ուշադրություն դարձրեց այն ոլորտներին, որտեղ ԵԱՏՄ պետությունները կարող են փոխլրացնել միմյանց՝ ստեղծելով լրացուցիչ շղթաներ տարբեր ասպարեզներում՝ սկսած գյուղատնտեսությունից, վերջացրած արդյունաբերությամբ։ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆի դիտարկմամբ՝ ԵԱՏՄ երկրների հետ ունենալով 80 միլիարդ դոլարի ապրանքաշրջանառություն, նավթի ու գազի զգալի պաշարներ, տարանցման հնարավորություններ, տեխնոլոգիական ինժեներիայի ոլորտում առկա մեծ փորձ, ինչպես նաև մարդկային հսկայական ռեսուրսներ՝ Իրանը պատրաստ է ավելի մեծ դերակատարություն ունենալ ԵԱՏՄ-ում։
«Հուսով ենք, որ կստեղծվեն նախադրյալներ, որպեսզի հնարավորինս շուտ Իրանին շնորհվի կազմակերպության դիտորդ անդամի կարգավիճակ, ուստի այդ հարցում ակնկալում ենք անդամ երկրների աջակցությունը։ ԵԱՏՄ-ն կարող է օգտագործել Իրանի լոգիստիկ ներուժը՝ ավելի մեծ և ընդգրկուն շուկաներ դուրս գալու նպատակով, որոնք գտնվում են Պարսկական ծոցում, Արևելյան և Հարավարևելյան Ասիայում։ Իրանը ողջունում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների պատրաստակամությունը՝ օգտագործելու մեր տարածաշրջանի ներուժը, որի նպատակն է փոխգործակցության միջոցով առկա հնարավորությունների հետագա ընդլայնումը։ Իրանական նավահանգիստները Պարսից ծոցում և Օմանի ծովում կարող են հիմնական հարթակներ լինել առևտրատնտեսական կապերի համար։ Իրանի հարավային նավահանգիստները կարող են տարեկան փոխադրել 210 միլիոն տոննա բեռ, և այդ թիվն աստիճանաբար աճում է։ Իրանը պատրաստ է ԵԱՏՄ երկրների հետ սերտ համագործակցությամբ ստեղծել առևտրային լոգիստիկ կենտրոններ և տրամադրել արտոնություններ իր հարավային և հյուսիսային նավահանգիստների շահագործման և զարգացման համար»,- նշեց Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը։
Նրա բնորոշմամբ՝ համաշխարհային տնտեսությունը միշտ եղել է համագործակցության և փորձի փոխանակման ասպարեզ բոլոր երկրների միջև, բայց այսօր Իրանի դեմ կիրառվող միջազգային պատժամիջոցները թողել են բացասական ազդեցություն նաև ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխգործակցության վրա։
«Անկախ և զարգացող պետությունների սերտ համագործակցությունը կարող է չեզոքացնել այդ քաղաքականությունը։ ԵԱՏՄ-ն նույնպես նման հավասարազոր փոխգործակցության կառույց է, հետևաբար իրանական կողմը կարևորում է հատկապես տնտեսական կապերի զարգացումն ու խորացումը տարբեր բնագավառներում, օրինակ՝ բանկային, ֆինանսական համակարգում, տրանսպորտի և այլ ենթակառուցվածքների ոլորտում։ ԵԱՏՄ-ի աշխարհագրական ընդլայնումը կնպաստի համաշխարհային տնտեսության մեջ նրա դերի ու տեղի ամրապնդմանը, ինչը համահունչ է կազմակերպության անդամ երկրների կողմից որդեգրված և մինչև 2045 թվականը միտված զարգացման ռազմավարությանը»,- ասաց Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը։
Նա հիշեցրեց, որ Իրանն անցյալ տարի առաջին քայլն արեց համագործակցության սերտացման ճանապարհին՝ ԵԱՏՄ-ի հետ ստորագրելով ազատ առևտրի համաձայնագիրը, ինչը կարող է խթանել հարաբերությունների հետագա զարգացումը։ Հաջորդ քայլը կլինի կազմակերպության դիտորդ անդամ դառնալու հայտի ներկայացումը, ինչը նույնպես կարևոր է փոխշահավետ ինտեգրացիայի առումով, քանի որ իրանական կողմը պատրաստ է բոլոր ուղղություններով սերտ համագործակցությանը՝ օգտագործելով իր ներուժը կարևոր հարցեր լուծելու համար։
«Իրանում առևտրատնտեսական և գիտական բազմաթիվ կենտրոնների առկայությունը, ինչպես նաև գիտատեխնիկական բազան թույլ կտան ընդլայնել համագործակցությունը տարաբնույթ ոլորտներում, առավել ևս, որ Իրանը մրցունակ երկիր է համաշխարհային ասպարեզում և պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը փոխադարձ հարգանքի սկզբունքով»,- եզրափակեց ԻԻՀ առաջին փոխնախագահը։

Географическое расширение ЕАЭС будет способствовать усилению его роли и места в мировой экономике - вице-президент Ирана
Иран всегда доказывал, что он надежный партнер в кавказском регионе и всегда стремится к углублению политических и особенно экономических связей со странами-партнерами как в двустороннем, так и в многостороннем формате.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение высказал первый вице-президент Ирана Мохаммад Реза Ареф на заседании Евразийского межправительственного совета, добавив, что устойчивое развитие экономик возможно благодаря конструктивному сотрудничеству стран региона, а также через такие структуры, как Евразийский экономический союз, который играет значительную роль в реализации этого сотрудничества.
«ЕАЭС, который уже отмечает свой десятилетний юбилей, является очень важной площадкой, использующей имеющийся в регионе потенциал для дальнейшего тесного сотрудничества. Общий уровень ВВП в $2,4 триллиона и показатель внешнеторгового оборота в $800 миллиардов долларов, а также наличие гибкого таможенного законодательства создают благоприятные условия внутри организации для создания мощной структуры на международном уровне среди стран-членов", - заявил первый вице-президент Ирана.
Особое внимание он уделил сферам, где государства ЕАЭС могут дополнять друг друга, создавая дополнительные цепочки в различных областях, начиная от сельского хозяйства и заканчивая промышленностью. По словам Мохаммада Резы Арефа, имея торговый оборот со странами ЕАЭС в $80 миллиардов, значительные запасы нефти и газа, транзитные возможности, большой опыт в области технологического проектирования, а также человеческие огромные ресурсы Иран готов играть большую роль в ЕАЭС.
"Мы надеемся, что будут созданы предпосылки для того, чтобы Ирану как можно скорее был предоставлен статус члена-наблюдателя организации, поэтому мы ожидаем поддержки стран-членов в этом вопросе. ЕАЭС может использовать логистический потенциал Ирана для выхода на более крупные и всеобъемлющие рынки, расположенные в Персидском заливе, Восточной и Юго-Восточной Азии.
Иран приветствует готовность государств-членов ЕАЭС использовать потенциал нашего региона, целью которого является дальнейшее расширение существующих возможностей посредством сотрудничества.
Иранские порты в Персидском заливе и Оманском море могут стать основными площадками торгово-экономических связей. Южные порты Ирана могут перевозить 210 миллионов тонн грузов ежегодно, и эта цифра постепенно увеличивается. Иран готов создать коммерческие логистические центры в тесном сотрудничестве со странами ЕАЭС и предоставить привилегии для эксплуатации и развития своих южных и северных портов», - заявил Мохаммад Реза Ареф.
По его определению, мировая экономика всегда была ареной сотрудничества и обмена опытом между всеми странами, однако сегодня международные санкции, примененные против Ирана, негативно сказались и на взаимодействии со странами ЕАЭС.
«Тесное сотрудничество независимых и развивающихся государств может нейтрализовать эту политику. ЕАЭС также является структурой равноправного взаимодействия, поэтому иранская сторона особо подчеркивает развитие и углубление экономических связей в различных сферах, например, в банковской, финансовой системе, транспорте и других инфраструктурах.
Географическое расширение ЕАЭС будет способствовать усилению его роли и места в мировой экономике, что соответствует стратегии развития, принятой странами-членами организации и рассчитанной до 2045 года», — заявил Мохаммад Реза Ареф.
Он напомнил, что в прошлом году Иран сделал первый шаг на пути к более тесному сотрудничеству, подписав соглашение о свободной торговле с ЕАЭС, что может стимулировать дальнейшее развитие отношений. Следующим шагом станет подача заявки на получение статуса члена-наблюдателя организации, что также важно с точки зрения взаимовыгодной интеграции, потому что иранская сторона готова к тесному сотрудничеству по всем направлениям, используя свой потенциал для решения важных вопросов.
"Наличие в Иране множества торгово-экономических и научных центров, а также научно-технической базы позволит расширить сотрудничество в различных сферах, тем более, что Иран является конкурентоспособной страной на мировой арене и готов продолжать сотрудничество на принцип взаимного уважения", - заключил первый вице-президент Ирана.