ԵԱՏՄ-ն որպես ինտեգրացիոն նախագիծ կայացել է և հաջողությամբ աշխատում է․ ՌԴ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական տնտեսական միությունը որպես ինտեգրացիոն նախագիծ կայացել է և հաջողությամբ աշխատում է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին ընդառաջ Երևանում անցկացվող «Թվայնացումը ժամանակակից իրողություններում ՝ 4 ազատությունների ապահովման հրամայականը» թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը՝ հավելելով, որ ԵԱՏՄ-ում ապահովվել է ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի բարձր մակարդակ:
«Այս տարի լրացավ Եվրասիական տնտեսական միության 10-ամյակը։ Միջազգային կազմակերպությունների չափանիշներով սա ամենամեծ ժամկետը չէ։ Բայց արդեն կարելի է վստահաբար ասել, որ մեր ինտեգրացիոն նախագիծը կայացել է և հաջողությամբ աշխատում է։ Հաջողվել է կառուցել փոխգործակցության այնպիսի մոդել, որն ապահովում է ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի բարձր մակարդակ։ Ընդ որում, մասնակիցների միջև հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի, հավասարության և միմյանց շահերը հաշվի առնելով»,-նշեց Միշուստինը։
Նրա խոսքով՝ այժմ Միության երկրների տնտեսությունների աճի տեմպերը գերազանցում են համաշխարհային միջին ցուցանիշները, իսկ Միությունը գնալով ավելի ճանաչելի է դառնում միջազգային ասպարեզում:

ЕАЭС состоялся как интеграционный проект и успешно работает: премьер-министр России
Евразийский экономический союз состоялся как интеграционный проект и успешно работает. Как передает Арменпресс, это заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин в ходе дискуссии “Цифровизация в современных реалиях, императив обеспечения 4 свобод”, состоявшейся в Ереване в преддверии заседания Евразийского межправительственного совета, добавив, что в ЕАЭС обеспечен высокий уровень свободного перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
“В этом году исполняется 10 лет Евразийскому экономическому союзу. По стандартам международных организаций это не самый большой срок. Но уже можно с уверенностью сказать, что наш интеграционный проект состоялся и успешно работает. Удалось построить такую модель взаимодействия, которая обеспечивает высокий уровень свободного перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы. При этом отношения между участниками основаны на взаимном уважении, равенстве и учете интересов друг друга”, - отметил Мишустин.
По его словам, сейчас темпы роста экономик стран Союза превышают среднемировые показатели, а Союз становится все более узнаваемым на международной арене.