Բլինքենը Իսրայելի ռազմավարական հարցերի նախարարի հետ քննարկել է «Հեզբոլլահ»-ի հետ զինադադարը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի կուլուարներում Իսրայելի ռազմավարական հարցերի նախարար Ռոն Դերմերի հետ քննարկել է Իսրայելի և Լիբանանի սահմանին ժամանակավոր հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելու կարևորությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
«Պետքարտուղարը քննարկել է Իսրայելի և Լիբանանի սահմանին 21-օրյա հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելու կարևորությունը…. ինչպես նաև դիվանագիտական ​​կարգավորումը, որը թույլ կտա սահմանի երկու կողմի քաղաքացիական անձանց վերադառնալ իրենց տներ», - ասվում է Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:
Բլինքենն ընդգծել է, որ «հակամարտության հետագա սրումը միայն կդժվարացնի այդ նպատակին հասնելը»։
Բացի այդ, ԱՄՆ պետքարտուղարը և Իսրայելի նախարարը քննարկել են Գազայի հատվածում հրադադարի հասնելուն ուղղված շարունակական ջանքերը։ Բլինքենը նշել է, որ «բոլոր կողմերը պետք է դժվարին որոշումներ ընդունեն, որոնք անհրաժեշտ են համաձայնության հասնելու համար»։
Իր հերթին, Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հայտարարել է, որ Իսրայելը կշարունակի հրադադարի շուրջ ԱՄՆ-ի նախաձեռնության քննարկումն առաջիկա օրերին։
Մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն, Ավստրալիան, Կանադան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ճապոնիան, Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Կատարը, ինչպես նաև ԵՄ-ն հայտարարություն են ընդունել՝ Իսրայելին և «Հեզբոլլահ»-ին կոչ անելով դադարեցնել կրակը` պայմաններ ստեղծելու դիվանագիտական ​​կարգավորման համար։
Իսրայելի մի խումբ նախարարներ կոչ էին արել Նեթանյահուին հրաժարվել «Հեզբոլլահ»-ի հետ հրադադարի գաղափարից։ Իսկ Իսրայելի արտգործնախարարը մերժել էր այդ առաջարկը։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ սեպտեմբերի 23-ից Իսրայելի ծավալած ռազմական գործողությունների զոհերի թիվը գերազանցել է 700-ը։

Блинкен обсудил с министром по стратегическим вопросам Израиля перемирие с “Хезболлой”
В кулуарах 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН госсекретарь США Энтони Блинкен обсудил с министром по стратегическим вопросам Израиля Роном Дермером важность достижения соглашения о временном прекращении огня на границе между Израилем и Ливаном. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Госдепартамент США.
"Госсекретарь обсудил важность достижения соглашения о 21-дневном прекращении огня на израильско-ливанской границе (...), а также дипломатического урегулирования, которое позволит гражданским лицам по обе стороны границы вернуться в свои дома", - говорится в сообщении американского внешнеполитического ведомства.
Блинкен подчеркнул, что "дальнейшая эскалация конфликта только затруднит достижение этой цели".
Кроме того, госсекретарь и израильский министр обсудили продолжающиеся усилия по достижению прекращения огня в секторе Газа. Блинкен отметил, что "все стороны должны принять трудные решения, необходимые для достижения соглашения".
В свою очередь, канцелярия израильского премьер-министра Биньямина Нетаньяху заявила, что Израиль продолжит обсуждение инициативы США по прекращению огня в ближайшие дни.
Ряд стран, в том числе США, Австралия, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Саудовская Аравия, ОАЭ, Катар, а также ЕС, выступили с заявлениями, призывающими Израиль и “Хезболлу” прекратить огонь, дабы создать условия для дипломатического урегулирования.
Группа израильских министров призвала Нетаньяху отказаться от идеи прекращения огня с “Хезболлой”. А министр иностранных дел Израиля отклонил это предложение.
По данным Минздрава Ливана, с 23 сентября число жертв военной операции Израиля превысило 700 человек.