ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ի, ԵԱԶԲ-ի և «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի համագործակցությամբ մեկնարկեց «Կաթ դպրոցներին․ Լոռի և Երևան» ծրագրի նոր փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցավ Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ), Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) և «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի կողմից իրականացվող «Կաթ դպրոցներին. Լոռի և Երևան» ծրագրի մեկնարկն ազդարարող միջոցառումը: Օրը խորհրդանշական է այն առումով, որ ամբողջ աշխարհում սեպտեմբերի վերջին չորեքշաբթին՝ այս տարի սեպտեմբերի 25-ը, նշվում է որպես «Կաթ դպրոցներին» համաշխարհային օր (World School Milk Day)։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը մեկնարկեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուի, Հայաստանում ԵԱԶԲ ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանի, ինչպես նաև «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի ողջույնի խոսքերով։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծեց.
«Սա եզակի ծրագրերից է, որտեղ համատեղվում են մի քանի միջազգային կառույցների, մասնավոր սեկտորի եւ պետական կառույցների ջանքերը։ Մասնավոր կազմակերպությունների ներգրավումը կրթական գործընթացում, համագործակցության ձևավորումը շատ կարևոր նշանակություն ունեն։ Անցյալ տարի մեր գործընկերների՝ «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարահյին ծրագրի աջակցությամբ, Վայոց ձորի մարզում իրականացրեցինք ծրագիր, որտեղ բավականին լավ արդյունքներ գրանցվեցին։ Վստահ եմ, որ այս ծրագրի շրջանակում ընդգրկված բոլոր դպրոցները նույնպես կգրանցեն նմանատիպ արդյունքներ»։
Մեկնարկին ընդառաջ՝ ծրագիրն իրականացնող կողմերն այցելություններ են ունեցել ընտրված դպրոցներ՝ ծանոթանալու խոհանոցների պատրաստվածությանն ու համոզվելու, որ դպրոցները պատրաստ են ծրագրի հաջող և սահուն մեկնարկին: ՊՀԾ- ն նաև մշակում է գնահատման գործիքներն ու վարքագծային փոփոխությանն ուղղված միջոցառումներ՝ երեխաների շրջանում ձևավորելու առողջ սնվելու վարքագիծ։
Միջոցառումն անցկացվեց պանելային քննարկման ձևաչափով, որի բանախոսներն էին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանը, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն, Հայաստանում ԵԱԶԲ ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանը, ՄԱԿ-ի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ և Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սիդարթա Սանկար Դատտան, «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, խմբի կառավարման խորհրդի անդամ, մարքեթինգի և հաղորդակցության տնօրեն Լուսինե Երեմյանը, հաղորդակցության տնօրեն, «Դպրոցական սնունդ և երեխաների բարեկեցություն» գործակալության ղեկավար Սաթենիկ Մկրտչյանը, ՀՀ առողջապահության նախարարության հանրային առողջության բաժնի գլխավոր կազմակերպիչ Քրիստինե Գալստյանը, իսկ մոդերատորն էր Սինգապուրի Global Fintech Institute-ի ակադեմիական խորհրդի անդամ Արմեն Հարությունյանը։
Պանելային քննարկման ընթացքում բանախոսները ներկայացրեցին ինչպես «Կաթ դպրոցներին» ծրագրի նոր փուլի առանձնահատկություններն ու իրականացման հեռանկարները, այնպես էլ քննարկեցին կաթի՝ որպես կարևոր սննդամթերքի օգտագործման կարևորությունը դպրոցահասակ երեխաների աճի և զարգացման տեսանկյունից, ծանոթացրեցին նախատեսվող միջոցառումներին, որոնք կնպաստեն Հայաստանում երեխաների և մեծահասակների շրջանում կաթի՝ որպես առողջ նախաճաշի մաս, օգտագործման խթանմանը։ Միջոցառման առանցքում էին առողջ սնվելու սովորությունների ձևավորման համատեքստում երեխաների վարքագծային փոփոխություններին ուղղված իրականացված և ընթացիկ ծրագրերի քննարկումը։
«ՊՀԾ-ն մշտապես առաջնահերթություն է տվել երեխաների սննդին, առողջությանն ու բարեկեցությանը և կարևորել դրանց դերն ուսումնական հաջողություններում և առաջընթացում։ «Կաթ դպրոցներին» ծրագրի միջոցով մենք հայ դպրոցականների ուշադրությունը հրավիրում ենք բալանսավորված սննդակարգի անհրաժեշտության վրա։ ԵԱԶԲ-ի և «Երեմյան Փրոջեքթսի» հետ համագործակցության շնորհիվ մենք նպաստում ենք Հայաստանում երեխաների առողջ ապագայի կառուցմանը՝ սկսած պարզ, բայց և կարևորագույն քայլից՝ օրական մեկ բաժակ կաթ խմելուց», - խոսելով ծրագրի վերաբերյալ՝ նշեց ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն։
Վերջինս նաև շատ կարևորեց երեխաների կաթ խմելը, որը կօգնի նրանց՝ լինել ավելի առողջ և ավելի ուժեղ։ Նրա խոսքով՝ այս ամենն արվում է, որպեսզի հայ երեխաները կարողանանան օգտագործել իրենց ամբողջ ներուժը։
«Ինչպես շատերդ գիտեք, Հայաստանում երեխաները շատ հաճախ բաց են թողնում իրենց նախաճաշն ու արդեն առավոտյան ժամը 10-ի սահմաններում լինում են քաղցած, ինչը հանգեցնում է նրանց կենտրոնացման թուլացմանը, նրանք այնքան էլ կենտրոնացած չեն լինում իրենց դասերի նկատմամբ, ինչպես նաև դասերից հետո քաղցած լինելու պատճառով նրանք հաճախ օգտագործում են անառողջ սնունդ», - իր խոսքում նշեց ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն՝ ընդգծելով, որ այս միջոցառումն ու քայլերն իրականացվում են, որպեսզի այդ վատ սովորությունները վերանան, և երեխաների մոտ ձևավորվեն ավելի առողջ սովորություններ։
Հայաստանում ԵԱԶԲ ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանի խոսքով՝ սա ԵԱԶԲ-ի, ՊՀԾ-ի և «Երեմյան Փրոջեքթսի» հետ համագործակցության մեր առաջին փորձն է։
«Շատ ուրախ ենք նման հնարավորության համար, հատկապես հաշվի առնելով, որ սա «Երեմյան Փրոջեքթսի» հետ իրականացվող մեր համատեղ ծրագրի երկրորդ քայլն է։ Այսպիսով, մենք առաջ ենք շարժվում և ընդլայնում մեր համագործակցությունը՝ սկսած ֆերմայից և կաթի արտադրությունից մինչև դպրոցականներին կաթի մատուցում։ Տեղական արտադրությանն աջակցելուց զատ, մենք նաև նպաստում ենք երեխաների շրջանում առողջ սննդակարգի ձևավորմանը։ Լիահույս ենք, որ գազավորված և անառողջ ըմպելիքների սպառման նվազման տեսանկյունից մեր նախագիծը դպրոցականների շրջանում իր դրական ազդեցությունը կունենա»։
Արմեն Մելկիկյանը նաև նշեց, որ այս ծրագրի շարունակության և ընդլայնման վերաբերյալ մտադրությունների մասին համաձայնագիրը ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի, Եվրասիական զարգացման բանկի և «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի միջև ստորագրվել է այս տարվա հունիսին՝ ԵԱԶԲ-ի տարեկան ժողովի ժամանակ։
«Այդ փուլից սկսած՝ մենք սկսել ենք նախագծի մշակումը։ Իրականում, առաջին պիլոտային ծրագիրն արդեն արված է եղել «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի կողմից, որի լավ օրինակը վերցնելով՝ մենք դրան մասշտաբայնություն ենք հաղորդել այն առումով, որ պիլոտային ծրագրում ներառված է եղել 2 դպրոց, իսկ մեր ծրագրով՝ դպրոցների քանակը հասնում է 11-ի։ 1350 աշակերտ անվճար օգտվելու է կաթից», - մանրամասնեց Արմեն Մելկիկյանը։
«Կաթ դպրոցներում» ծրագիրը Հայաստանում առողջ սնվելու և վարքագծային փոփոխության համատեքստում կարևոր համագործակցություն է։ Եվ ուրախ եմ, որ ծրագրի երկրորդ փուլից արդեն ընդգրկվում են Երևանի դպրոցները։ Նախորդ տարի ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ համատեղ երկու դպրոցներում իրականացված պիլոտային ծրագրի տպավորիչ ու խոսուն արդյունքների շնորհիվ է ծրագիրն այժմ ընդլայնվում։ Դրանք լավագույն ապացույցն են, որ կաթի սպառման նոր մշակույթ ձևավորելու մեր նպատակին հասնելու համար ճիշտ ռազմավարությամբ ենք գործում», - նշեց «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, խմբի կառավարման խորհրդի անդամ, մարքեթինգի և հաղորդակցության տնօրեն Լուսինե Երեմյանը։
Նրա խոսքով՝ ծրագրի շրջանակներում առկա բազմակողմ համագործակցությունն ինքնին բացառիկ է, քանի որ դրանում ներգրավված են ոչ միայն պետական կառույցներն, այլև մասնավոր հատվածը, ինչը ևս բացառիկ երևույթ է հանդիսանում։
Խոսելով ընկերության արտադրանքի որակի մասին՝ Լուսինե Երեմյանը շեշտեց, որ «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի կաթը բացառիկ է այն պարզ պատճառով, որ հիմնված է «Սերմից սեղան» հայեցակարգի վրա։ Դա նշանակում է, որ ընկերությունը պատասխանատու է կաթի ստացման ամբողջ շղթայի համար և յուրաքանչյուր փուլի վրա ունի բացարձակ վերահսկողություն։
Առողջ սնունդն արդյունավետ ուսումնական գործընթացի կարևոր գործոն է։ «Կաթ դպրոցներում» ծրագրի հիմնավորումն այն է, որ զարգացման կարևոր ժամանակահատվածում երեխաների կողմից կաթի օգտագործումը նպաստում է նրանց աճին, ստեղծում կաթի օգտագործման հետ կապված դրական սովորություններ, նվազեցնում առավոտյան քաղցի զգացումը դպրոցական սննդից առաջ, ինչն էլ իր հերթին բարելավում է դասապրոցեսում կենտրոնացումն ու նվազեցնում անառողջ խորտիկներ ուտելու ցանկությունը։ Ուստի կաթի ներառումը դպրոցական սննդակարգում երեխաներին անհրաժեշտ էներգիայի բավարարման կարևոր մաս է։
Օրն ավելի առողջ և արդյունավետ սկսելու համար առավոտյան մեկական բաժակ կաթ կստանան արդեն ոչ միայն մարզերի, այլև երևանյան դպրոցները. այս անգամ ծրագրում նախնական ընդգրկված են 9 դպրոց՝ 7-ը Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքում, Տաշիր, Մեծավան համայնքներում և 2-ը՝ Երևանի Աջափնյակ ու Շենգավիթ վարչական շրջաններում։ Ծրագիրն ընդգրկում էվերոնշյալ դպրոցների 5-9-րդ դասարանների շուրջ 1350 աշակերտի։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացված էր նաև «Կաթըսեր է, ուժ և առողջություն» խորագրով ֆոտոշարքը։
«Կաթ դպրոցներին. Լոռի և Երևան» ծրագրի մեկնարկին և «Կաթ դպրոցներին համաշխարհային օրվան» նվիրված միջոցառմանը մասնակցում էին պետական կառույցների, հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային և դիվանագիտական կառույցների, դպրոցների ներկայացուցիչներ, աշակերտներ, ծնողներ, բժիշկ-սննդաբաններ։

"Milk in Schools: Lori and Yerevan" program launched in collaboration with the UN WFP, EDB and Yeremyan Projects
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. On September 25, the Eurasian Development Bank (EDB), the United Nations World Food Program (UN WFP) and the “Yeremyan Projects” Group have officially launched their joint initiative the “Milk in Schools: Lori and Yerevan" program. The date is symbolic, as the last Wednesday of September, which fell on September 25 this year, is celebrated globally as World School Milk Day.
The event was opened with welcoming speeches by the Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sport of the Republic of Armenia, Araksia Svajyan; the representative and country director of the UN World Food Programme in Armenia, Nanna Skau; the head of the EDB Office in Armenia, Armen Melkikyan and the General Director of Yeremyan Projects, Davit Yeremyan.
In her welcome speech, Araksia Svajyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sport, emphasized: "This is a unique program that brings together the efforts of several international organizations, the private sector, and state institutions. The involvement of private organizations in the educational process and fostering collaboration is very important. Last year, with the support of our partners, Yeremyan Projects and the UN World Food Programme, we implemented a program in the Vayots Dzor region, achieving excellent results. I am confident that all the schools participating in this program will achieve similar success."
Ahead of the launch, the parties implementing the program visited the schools selected for the program in order to assess the readiness of their kitchens and ensure that the schools are prepared for a smooth and successful start of the program. The WFP is also developing evaluation tools and behavior-change initiatives aimed at fostering healthy eating habits among children.
The event was held in a panel discussion format,  with the participation of  Armenian Deputy Minister of Economy Tatevik Sargsyan; the UN World Food Programme representative and country director in Armenia, Nanna Skau; the head of the EDB Office in Armenia, Armen Melkikyan; Siddhartha Sankar Datta, World Health Organization Representative and Head of the WHO Country Office in Armenia; Lusine Yeremyan, Group Marketing and Communications Director, Deputy General Director, and Group Management Board Member of Yeremyan Projects; Satenik Mkrtchyan, Head of the "School Meals and Children's Welfare" Agency, and Kristine Galstyan, Chief Specialist of the Public Health Department of the Armenian Ministry of Health.
The discussion was moderated by Armen Harutyunyan, a member of the academic council of the Global Fintech Institute of Singapore.
During the panel discussion, the speakers presented both the features of the new phase of the "Milk in Schools" program and the prospects for its implementation. They also discussed the importance of milk as a vital food source for the growth and development of school-aged children and introduced planned measures to promote milk consumption as a healthy food among children and adults in Armenia during breakfast.
"WFP has always prioritized children's nutrition, health, and well-being, emphasizing their role in academic success and progress. Through the 'Milk in Schools' program, we aim to raise awareness among Armenian schoolchildren about the importance of a balanced diet. Thanks to our cooperation with the EDB and Yeremyan Projects, we are contributing to building a healthy future for children in Armenia, starting with a simple but crucial step—drinking a glass of milk a day," said Nanna Skau, the representative and country director of the UN World Food Programme in Armenia.
"As many of you know, children in Armenia often skip breakfast and are already hungry by 10 a.m., which affects their concentration and focus on lessons. Additionally, because they are hungry after school, they frequently eat unhealthy food," Ms. Skau emphasized, noting that this event and their initiatives are aimed at helping to eliminate these bad habits and encourage healthier habits among children.
According to Armen Melkikyan, the head of the EDB Office in Armenia, this is their first experience of cooperation with the EDB, WFP, and Yeremyan Projects.
"We are very pleased to have this opportunity, especially since this is the second phase of our joint project with Yeremyan Projects. We are advancing and expanding our collaboration, starting from farm and milk production to delivering milk to schoolchildren. In addition to supporting local production, we are also contributing to the establishment of a healthy diet among children. We hope that our project will positively influence schoolchildren by reducing their consumption of carbonated and unhealthy drinks,'' he said.
Armen Melkikian also mentioned that the agreement on continuing and expanding  this program between the UN World Food Program, the Eurasian Development Bank and the Yeremyan Projects group of companies was signed in June, 2024 during the EDB annual meeting.
"Since that phase, we have begun developing the project. In fact, the first pilot program was already implemented by Yeremyan Projects and the UN World Food Programme. Using it as a good example, we have scaled it up, as the pilot program included 2 schools, while our program will reach a total of 11 schools. A total of 1,350 students will benefit from free access to milk," Melkikyan elaborated.
The "Milk in Schools" program is an important collaboration aimed at promoting healthy eating and driving behavioral change in Armenia. I am pleased that schools in Yerevan are now included in the second phase of the program. The impressive  results from the pilot program implemented in two schools last year, in cooperation with the UN World Food Programme, have led to this expansion. They serve as the best evidence that we are pursuing the right strategy to achieve our goal of fostering a new culture of milk consumption," said Lusine Yeremyan, Group Marketing and Communications Director, Deputy General Director, and Group Management Board Member of Yeremyan Projects.
According to her, the multilateral cooperation within the framework of the program is exceptional because it involves not only state structures but also the private sector, which is a notable phenomenon.
Speaking about the quality of the company's products, Lusine Yeremyan emphasized that the milk of Yeremyan Projects is unique because it is based on the "From seed to table" concept. This means that the company is responsible for the entire milk supply chain and maintains complete control over each stage. Healthy food is a crucial factor in an effective learning process.
The program is founded on the idea that milk consumption during a critical period of development contributes to children's growth, fosters positive habits related to milk consumption, and reduces feelings of hunger in the morning before school meals. This, in turn, enhances concentration in the classroom and decreases the desire for unhealthy snacks. Therefore, including milk in the school diet is vital for meeting the energy needs of children.
To promote a healthier and more efficient start to the day, not only schools in the regions but also those in Yerevan will receive a glass of milk in the morning. Initially, the program includes 9 schools: 7 in the city of Stepanavan and the communities of Tashir and Metsavan in the Lori region, along with 2 schools in the Ajapnyak and Shengavit administrative districts of Yerevan. The program serves approximately 1,350 students in grades 5 to 9 at these schools.
During the event, a photo series titled "Milk is Love, Strength, and Health" was also presented. Representatives from state structures, non-governmental organizations, international and diplomatic bodies, schools, students, parents, and nutritionists participated in the launch of the "Milk in Schools: Lori and Yerevan" program and the World School Milk Day event.