ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ի, ԵԱԶԲ-ի և «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի համագործակցությամբ մեկնարկեց «Կաթ դպրոցներին․ Լոռի և Երևան» ծրագրի նոր փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցավ Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ), Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) և «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի կողմից իրականացվող «Կաթ դպրոցներին. Լոռի և Երևան» ծրագրի մեկնարկն ազդարարող միջոցառումը: Օրը խորհրդանշական է այն առումով, որ ամբողջ աշխարհում սեպտեմբերի վերջին չորեքշաբթին՝ այս տարի սեպտեմբերի 25-ը, նշվում է որպես «Կաթ դպրոցներին» համաշխարհային օր (World School Milk Day)։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը մեկնարկեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուի, Հայաստանում ԵԱԶԲ ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանի, ինչպես նաև «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի ողջույնի խոսքերով։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծեց.
«Սա եզակի ծրագրերից է, որտեղ համատեղվում են մի քանի միջազգային կառույցների, մասնավոր սեկտորի եւ պետական կառույցների ջանքերը։ Մասնավոր կազմակերպությունների ներգրավումը կրթական գործընթացում, համագործակցության ձևավորումը շատ կարևոր նշանակություն ունեն։ Անցյալ տարի մեր գործընկերների՝ «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարահյին ծրագրի աջակցությամբ, Վայոց ձորի մարզում իրականացրեցինք ծրագիր, որտեղ բավականին լավ արդյունքներ գրանցվեցին։ Վստահ եմ, որ այս ծրագրի շրջանակում ընդգրկված բոլոր դպրոցները նույնպես կգրանցեն նմանատիպ արդյունքներ»։
Մեկնարկին ընդառաջ՝ ծրագիրն իրականացնող կողմերն այցելություններ են ունեցել ընտրված դպրոցներ՝ ծանոթանալու խոհանոցների պատրաստվածությանն ու համոզվելու, որ դպրոցները պատրաստ են ծրագրի հաջող և սահուն մեկնարկին: ՊՀԾ- ն նաև մշակում է գնահատման գործիքներն ու վարքագծային փոփոխությանն ուղղված միջոցառումներ՝ երեխաների շրջանում ձևավորելու առողջ սնվելու վարքագիծ։
Միջոցառումն անցկացվեց պանելային քննարկման ձևաչափով, որի բանախոսներն էին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանը, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն, Հայաստանում ԵԱԶԲ ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանը, ՄԱԿ-ի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ և Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սիդարթա Սանկար Դատտան, «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, խմբի կառավարման խորհրդի անդամ, մարքեթինգի և հաղորդակցության տնօրեն Լուսինե Երեմյանը, հաղորդակցության տնօրեն, «Դպրոցական սնունդ և երեխաների բարեկեցություն» գործակալության ղեկավար Սաթենիկ Մկրտչյանը, ՀՀ առողջապահության նախարարության հանրային առողջության բաժնի գլխավոր կազմակերպիչ Քրիստինե Գալստյանը, իսկ մոդերատորն էր Սինգապուրի Global Fintech Institute-ի ակադեմիական խորհրդի անդամ Արմեն Հարությունյանը։
Պանելային քննարկման ընթացքում բանախոսները ներկայացրեցին ինչպես «Կաթ դպրոցներին» ծրագրի նոր փուլի առանձնահատկություններն ու իրականացման հեռանկարները, այնպես էլ քննարկեցին կաթի՝ որպես կարևոր սննդամթերքի օգտագործման կարևորությունը դպրոցահասակ երեխաների աճի և զարգացման տեսանկյունից, ծանոթացրեցին նախատեսվող միջոցառումներին, որոնք կնպաստեն Հայաստանում երեխաների և մեծահասակների շրջանում կաթի՝ որպես առողջ նախաճաշի մաս, օգտագործման խթանմանը։ Միջոցառման առանցքում էին առողջ սնվելու սովորությունների ձևավորման համատեքստում երեխաների վարքագծային փոփոխություններին ուղղված իրականացված և ընթացիկ ծրագրերի քննարկումը։
«ՊՀԾ-ն մշտապես առաջնահերթություն է տվել երեխաների սննդին, առողջությանն ու բարեկեցությանը և կարևորել դրանց դերն ուսումնական հաջողություններում և առաջընթացում։ «Կաթ դպրոցներին» ծրագրի միջոցով մենք հայ դպրոցականների ուշադրությունը հրավիրում ենք բալանսավորված սննդակարգի անհրաժեշտության վրա։ ԵԱԶԲ-ի և «Երեմյան Փրոջեքթսի» հետ համագործակցության շնորհիվ մենք նպաստում ենք Հայաստանում երեխաների առողջ ապագայի կառուցմանը՝ սկսած պարզ, բայց և կարևորագույն քայլից՝ օրական մեկ բաժակ կաթ խմելուց», - խոսելով ծրագրի վերաբերյալ՝ նշեց ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն։
Վերջինս նաև շատ կարևորեց երեխաների կաթ խմելը, որը կօգնի նրանց՝ լինել ավելի առողջ և ավելի ուժեղ։ Նրա խոսքով՝ այս ամենն արվում է, որպեսզի հայ երեխաները կարողանանան օգտագործել իրենց ամբողջ ներուժը։
«Ինչպես շատերդ գիտեք, Հայաստանում երեխաները շատ հաճախ բաց են թողնում իրենց նախաճաշն ու արդեն առավոտյան ժամը 10-ի սահմաններում լինում են քաղցած, ինչը հանգեցնում է նրանց կենտրոնացման թուլացմանը, նրանք այնքան էլ կենտրոնացած չեն լինում իրենց դասերի նկատմամբ, ինչպես նաև դասերից հետո քաղցած լինելու պատճառով նրանք հաճախ օգտագործում են անառողջ սնունդ», - իր խոսքում նշեց ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն՝ ընդգծելով, որ այս միջոցառումն ու քայլերն իրականացվում են, որպեսզի այդ վատ սովորությունները վերանան, և երեխաների մոտ ձևավորվեն ավելի առողջ սովորություններ։
Հայաստանում ԵԱԶԲ ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանի խոսքով՝ սա ԵԱԶԲ-ի, ՊՀԾ-ի և «Երեմյան Փրոջեքթսի» հետ համագործակցության մեր առաջին փորձն է։
«Շատ ուրախ ենք նման հնարավորության համար, հատկապես հաշվի առնելով, որ սա «Երեմյան Փրոջեքթսի» հետ իրականացվող մեր համատեղ ծրագրի երկրորդ քայլն է։ Այսպիսով, մենք առաջ ենք շարժվում և ընդլայնում մեր համագործակցությունը՝ սկսած ֆերմայից և կաթի արտադրությունից մինչև դպրոցականներին կաթի մատուցում։ Տեղական արտադրությանն աջակցելուց զատ, մենք նաև նպաստում ենք երեխաների շրջանում առողջ սննդակարգի ձևավորմանը։ Լիահույս ենք, որ գազավորված և անառողջ ըմպելիքների սպառման նվազման տեսանկյունից մեր նախագիծը դպրոցականների շրջանում իր դրական ազդեցությունը կունենա»։
Արմեն Մելկիկյանը նաև նշեց, որ այս ծրագրի շարունակության և ընդլայնման վերաբերյալ մտադրությունների մասին համաձայնագիրը ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի, Եվրասիական զարգացման բանկի և «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի միջև ստորագրվել է այս տարվա հունիսին՝ ԵԱԶԲ-ի տարեկան ժողովի ժամանակ։
«Այդ փուլից սկսած՝ մենք սկսել ենք նախագծի մշակումը։ Իրականում, առաջին պիլոտային ծրագիրն արդեն արված է եղել «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի կողմից, որի լավ օրինակը վերցնելով՝ մենք դրան մասշտաբայնություն ենք հաղորդել այն առումով, որ պիլոտային ծրագրում ներառված է եղել 2 դպրոց, իսկ մեր ծրագրով՝ դպրոցների քանակը հասնում է 11-ի։ 1350 աշակերտ անվճար օգտվելու է կաթից», - մանրամասնեց Արմեն Մելկիկյանը։
«Կաթ դպրոցներում» ծրագիրը Հայաստանում առողջ սնվելու և վարքագծային փոփոխության համատեքստում կարևոր համագործակցություն է։ Եվ ուրախ եմ, որ ծրագրի երկրորդ փուլից արդեն ընդգրկվում են Երևանի դպրոցները։ Նախորդ տարի ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ համատեղ երկու դպրոցներում իրականացված պիլոտային ծրագրի տպավորիչ ու խոսուն արդյունքների շնորհիվ է ծրագիրն այժմ ընդլայնվում։ Դրանք լավագույն ապացույցն են, որ կաթի սպառման նոր մշակույթ ձևավորելու մեր նպատակին հասնելու համար ճիշտ ռազմավարությամբ ենք գործում», - նշեց «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, խմբի կառավարման խորհրդի անդամ, մարքեթինգի և հաղորդակցության տնօրեն Լուսինե Երեմյանը։
Նրա խոսքով՝ ծրագրի շրջանակներում առկա բազմակողմ համագործակցությունն ինքնին բացառիկ է, քանի որ դրանում ներգրավված են ոչ միայն պետական կառույցներն, այլև մասնավոր հատվածը, ինչը ևս բացառիկ երևույթ է հանդիսանում։
Խոսելով ընկերության արտադրանքի որակի մասին՝ Լուսինե Երեմյանը շեշտեց, որ «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի կաթը բացառիկ է այն պարզ պատճառով, որ հիմնված է «Սերմից սեղան» հայեցակարգի վրա։ Դա նշանակում է, որ ընկերությունը պատասխանատու է կաթի ստացման ամբողջ շղթայի համար և յուրաքանչյուր փուլի վրա ունի բացարձակ վերահսկողություն։
Առողջ սնունդն արդյունավետ ուսումնական գործընթացի կարևոր գործոն է։ «Կաթ դպրոցներում» ծրագրի հիմնավորումն այն է, որ զարգացման կարևոր ժամանակահատվածում երեխաների կողմից կաթի օգտագործումը նպաստում է նրանց աճին, ստեղծում կաթի օգտագործման հետ կապված դրական սովորություններ, նվազեցնում առավոտյան քաղցի զգացումը դպրոցական սննդից առաջ, ինչն էլ իր հերթին բարելավում է դասապրոցեսում կենտրոնացումն ու նվազեցնում անառողջ խորտիկներ ուտելու ցանկությունը։ Ուստի կաթի ներառումը դպրոցական սննդակարգում երեխաներին անհրաժեշտ էներգիայի բավարարման կարևոր մաս է։
Օրն ավելի առողջ և արդյունավետ սկսելու համար առավոտյան մեկական բաժակ կաթ կստանան արդեն ոչ միայն մարզերի, այլև երևանյան դպրոցները. այս անգամ ծրագրում նախնական ընդգրկված են 9 դպրոց՝ 7-ը Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքում, Տաշիր, Մեծավան համայնքներում և 2-ը՝ Երևանի Աջափնյակ ու Շենգավիթ վարչական շրջաններում։ Ծրագիրն ընդգրկում էվերոնշյալ դպրոցների 5-9-րդ դասարանների շուրջ 1350 աշակերտի։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացված էր նաև «Կաթըսեր է, ուժ և առողջություն» խորագրով ֆոտոշարքը։
«Կաթ դպրոցներին. Լոռի և Երևան» ծրագրի մեկնարկին և «Կաթ դպրոցներին համաշխարհային օրվան» նվիրված միջոցառմանը մասնակցում էին պետական կառույցների, հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային և դիվանագիտական կառույցների, դպրոցների ներկայացուցիչներ, աշակերտներ, ծնողներ, բժիշկ-սննդաբաններ։

В сотрудничестве ВПП ООН, ЕАБР и “Еремян Проджектс” стартовал новый этап проекта “Молоко в школы: Лори и Ереван”
В Ереване 25 сентября состоялось мероприятие, анонсирующее запуск проекта “Молоко в школы: Лори и Ереван”, реализуемой Всемирной продовольственной программой (ВПП) ООН, Евразийским банком развития (ЕАБР) и группой компаний “Еремян Проджектс”.
День символичен в том смысле, что во всем мире последняя среда сентября, в этом году - 25 сентября, отмечается как Всемирный день “Молоко в школы” (World School Milk Day)
Как сообщает Арменпресс, мероприятие открыли заместитель министра образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) РА Араксия Сваджян, представитель и директор армянского офиса ВПП ООН Нанна Скау, директор представительства ЕАБР в Армении Армен Мелкикян, а также генеральный директор группы компаний “Еремян Проджектс” Давид Еремян.
Заместитель министра МОНКС РА Араксия Сваджян в своем приветственном слове подчеркнула:
“Это одна из уникальных программ, в которой объединены усилия нескольких международных структур, частного сектора и государственных структур. Очень важно вовлечение частных организаций в образовательный процесс и формирование сотрудничества. В прошлом году при поддержке наших партнеров, компании “Еремян Проджектс” и ВПП ООН мы реализовали программу в Вайоцдзорской области, где были зафиксированы неплохие результаты. Уверена, что во всех школах, включенных в эту программу, также будут зафиксированы аналогичные результаты”.
Перед запуском стороны, реализующие программу, посетили выбранные школы, чтобы ознакомиться с подготовкой кухонь и убедиться, что школы готовы к успешному и бесперебойному запуску программы. ВПП также разрабатывает инструменты оценки и меры по изменению поведения для развития здорового пищевого поведения среди детей.
Мероприятие прошло в формате панельной дискуссии, спикерами которой выступили заместитель министра экономики РА Татевик Саргсян, представитель и директор армянского офиса ВПП ООН Нанна Скау, директор представительства ЕАБР в Армении Армен Мелкикян, представитель Всемирной организации здравоохранения ООН и руководитель армянского офиса Сиддхарта Санкар Датта, заместитель генерального директора группы компаний “Еремян Проджектс”, член правления группы, директор по маркетингу и коммуникациям Лусине Еремян, директор по коммуникациям, руководитель агентства “Школьное питание и благополучие детей” Сатеник Мкртчян, главный организатор отдела общественного здравоохранения Министерства здравоохранения РА Кристине Галстян, а модератором выступил член академического совета Global Fintech Institute Сингапура Армен Арутюнян.
В ходе панельной дискуссии спикеры представили как особенности нового этапа программы “Молоко в школы”, так и перспективы его реализации, а также обсудили важность использования молока как важного продукта питания с точки зрения роста и развития экономики. развития детей школьного возраста, представил запланированные меры, которые будут способствовать популяризации молока как здоровой пищи среди детей и взрослых в составе завтрака, стимулированию потребления. В центре внимания мероприятия было обсуждение реализуемых и действующих программ, направленных на изменение поведения детей в контексте формирования привычек здорового питания.
“ВПП всегда уделяла приоритетное внимание питанию, здоровью и благополучию детей и подчеркивала их роль в академических успехах и прогрессе. Через программу “Молоко в школы” мы обращаем внимание армянских школьников на необходимость сбалансированного питания. Благодаря сотрудничеству с ЕАБР и “Еремян Проджектс” мы способствуем построению здорового будущего для детей в Армении, начиная с простого, но и важного шага – выпивания стакана молока в день”, - заявила, говоря о программе, представитель и директор армянского офиса ВПП ООН Нанна Скау.
Она также подчеркнула важность потребления детьми молока, которое поможет им стать здоровее и сильнее. По ее словам, все это делается для того, чтобы армянские дети могли полностью реализовать свой потенциал.
“Как многие из вас знают, дети в Армении очень часто пропускают завтрак и уже около 10 утра голодны, из-за чего они теряют концентрацию, они не так сосредоточены на уроках, а будучи голодными после школы, они часто употребляют нездоровую пищу", - сказала в своем выступлении представитель и директор армянского офиса Всемирной продовольственной программы ООН Нанна Скау, подчеркнув, что данное мероприятие и шаги осуществляются для того, чтобы эти вредные привычки у детей исчезли, а появились более здоровые.
По словам директора представительства ЕАБР в Армении Армена Мелкикяна, это их первый опыт сотрудничества с ЕАБР, ВПП и “Еремян Проджектс”.
“Мы очень рады такой возможности, особенно учитывая, что это второй этап нашего совместного проекта с “Еремян Проджектс”. Таким образом, мы движемся вперед и расширяем наше сотрудничество, начиная от фермерского хозяйства и производства молока и заканчивая подачей молока школьникам. Помимо поддержки местного производства, мы также способствуем формированию здорового питания среди детей. Надеемся, что наш проект окажет положительный эффект среди школьников в плане снижения потребления газированных и вредных напитков”.
Армен Мелкикян также отметил, что соглашение о намерениях относительно продолжения и расширения этой программы между ВПП ООН, ЕАБР и группой компаний "Еремян Проджектс" было подписано в июне этого года в ходе ежегодного собрания ЕАБР.
“С этого момента мы начали разработку проекта. Фактически первую пилотную программу уже сделали “Еремян Проджектс” и Всемирная продовольственная программа ООН, взяв хороший пример, мы масштабировали ее тем, что в пилотную программу вошли 2 школы, а в нашей программе количество школ достигает 11. 1350 учеников будут употреблять молоко бесплатно", - пояснил Армен Мелкикян.
“Программа “Молоко в школах” является важным сотрудничеством в контексте здорового питания и изменения поведения в Армении. И я рада, что ереванские школы включены во второй этап программы. Благодаря впечатляющим и показательным результатам пилотной программы, реализованной в двух школах в прошлом году в сотрудничестве со Всемирной продовольственной программой ООН, в настоящее время программа расширяется. Они являются лучшим доказательством того, что мы действуем с правильной стратегией для достижения нашей цели – создания новой культуры потребления молока”, –заместитель генерального директора группы компаний «Еремян Проджектс», член правления группы, директор маркетинга и коммуникаций сказала Лусине Еремян.
По ее словам, многостороннее сотрудничество в рамках программы само по себе является исключительным, поскольку в нем задействованы не только государственные структуры, но и частный сектор, что также является исключительным явлением.
Говоря о качестве продукции компании, Лусине Еремян подчеркнула, что молоко “Еремян Проджектс” является исключительным по той простой причине, что в его основе лежит концепция “От семени до стола”. Это означает, что компания несет ответственность за всю цепочку поставок молока и имеет абсолютный контроль над каждым этапом.
Здоровое питание является важным фактором эффективного процесса обучения. Смысл программы “Молоко в школы” заключается в том, что потребление молока детьми в важный период развития способствует их росту, формирует положительные привычки, связанные с потреблением молока, снижает чувство голода утром перед школьным питанием, что, в свою очередь, улучшает концентрацию в классе и снижает желание перекусить. Поэтому включение молока в школьный рацион является важной частью удовлетворения энергетических потребностей детей.
Чтобы сделать начало дня более здоровым и эффективным, не только школы марзов, но и школы Еревана будут получать по утрам молоко. На этот раз в программу изначально включены 9 школ: 7 в городе Степанаван Лорийской области, общинах Ташир, Мецаван и 2 в административных районах Ачапняк и Шенгавит Еревана. Программа охватывает около 1350 учащихся 5-9 классов вышеуказанных школ.
В ходе мероприятия также была представлена ​​серия фотографий под названием “Молоко – это любовь, сила и здоровье”.
В запуске проекта “Молоко в школы: Лори и Ереван” и мероприятии, посвященном World School Milk Day, приняли участие представители государственных структур, неправительственных организаций, международных и дипломатических структур, школ, учащихся, родителей, врачей и диетологов.