ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցներն Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև 21-օրյա հրադադարի կոչ են արել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն և նրա մի շարք դաշնակիցները կոչ են արել Իսրայելի և Լիբանանի սահմանին ընթացող ռազմական գործողություններում 21-օրյա  հրադադար հաստատել։ Նրանք նաև իրենց աջակցությունն են հայտնել Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Սպիտակ տունը։
Հաստատվելու դեպքում հրադադարը պետք է կողմերին թույլ տա բանակցություններ վարել հակամարտության դիվանագիտական լուծման շուրջ։
«Մենք բոլոր կողմերին, այդ թվում՝ Իսրայելի և Լիբանանի կառավարություններին, կոչ ենք անում անհապաղ հաստատել ժամանակավոր հրադադար», - նշված է երկրների համատեղ հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը ստորագրել են ԱՄՆ-ն, Ավստրալիան, Կանադան, Եվրոպական Միությունը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ճապոնիան, Սաուդյան Արաբիան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Միացյալ Թագավորությունը և Կատարը։
Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև հակամարտությունը սեպտեմբերի 25-ին քննարկվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ սեպտեմբերի 25-ին իսրայելական հարվածներից երկրում զոհվել է 72 մարդ։ Սեպտեմբերի 23-ից սկսված ռազմական գործողությունների զոհերի ընդհանուր թիվը գերազանցել է 620-ը։ Շուրջ 500 000 մարդ տեղահանվել է։

США и их союзники призвали к 21-дневному прекращению огня между Израилем и “Хезболлой”
США и ряд их союзников призвали к 21-дневному прекращению огня в продолжающихся военных операциях на границе между Израилем и Ливаном. Они также выразили поддержку установлению режима прекращения огня в секторе Газа. Как сообщает Арменпресс, заявление по этому поводу распространил Белый дом.
В случае подтверждения прекращение огня должно позволить сторонам договориться о дипломатическом решении конфликта.
“Мы призываем все стороны, включая правительства Израиля и Ливана, немедленно установить временное прекращение огня”, - говорится в совместном заявлении стран.
Заявление подписали США, Австралия, Канада, Европейский Союз, Франция, Германия, Италия, Япония, Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты, Великобритания и Катар.
Конфликт между Израилем и ливанской группировкой "Хезболла" обсуждался 25 сентября в ходе заседания Совета Безопасности ООН.
По данным Минздрава Ливана, 25 сентября в стране в результате ударов Израиля погибли 72 человека. Общее число жертв военных действий, начавшихся 23 сентября, превысило 620 человек. Около 500 000 человек были перемещены.